Zablude o prehrani nešto su s čime se susrećemo svaki dan. Svakodnevno smo bombardirani različitim informacijama, pa nije ni čudo što se ponekad izgubimo u svemu tome i teško razlikujemo mit od istine.
Najčešće zablude o prehrani
Mit: Masnoće su krive za gojaznost
Jedna od najvećih zabluda je da masna hrana deblja i stoga biste trebali jesti nemasne ili lagane verzije svega. Ali stvarnost je da se nećete udebljati ako pojedete nešto masno – već ako dnevno unesete više kalorija nego što sagorite. Namirnice koje sadrže masnoće zapravo su važan dio zdrave prehrane jer vaše tijelo iz njih može proizvesti takozvane esencijalne masne kiseline. Ako ne unosite dovoljno masti, možete ozbiljno narušiti svoje zdravlje.
Savjet: Prema stručnjacima, trećina dnevnog energetskog unosa trebala bi dolaziti iz masnoća, a najbolji izvori za to su orašasti plodovi, sjemenke, avokado…
Mit: Tijelo se mora detoksificirati
Iako su posljednjih godina vrlo popularne razne detoksikacijske dijete bazirane na sokovima, prema mišljenju stručnjaka, one zapravo nemaju previše smisla. Vašem tijelu nije potrebna posebna detoksikacija jer jetra i bubrezi to ionako rade svaki dan.
Savjet: Naravno, ako želite, možete pokušati postiti 1-2 dana, ali važno je ne očekivati čuda od toga.
Mit: Svi ugljikohidrati su loši
Mnoge dijete za mršavljenje temelje se na potpunom izbacivanju ugljikohidrata, što nikako nije zdravo. Da bi vaš mozak dobro funkcionirao, da biste imali energije i da biste se pravilno koncentrirali, itekako su vam potrebni ugljikohidrati – no vrijedi obratiti pažnju kakvu hranu unosite u tijelo.
Savjet: Umjesto jednostavnih šećera, jedite sporo apsorbirane, složene ugljikohidrate, koji se sporije probavljaju. Njihova prerada zahtijeva ozbiljniji rad organizma, razina šećera u krvi raste sporije, a osjećaj sitosti nakon konzumacije traje duže. Takvi složeni ugljikohidrati mogu se naći, primjerice, u slatkom krumpiru, cjelovitim žitaricama, zobenim pahuljicama i škrobnim namirnicama.
Izgladnjivanjem možete lako smršaviti
Za mnoge je dijeta sinonim za gladovanje, što je jako, jako loš smjer. Počnete li s postom, svom tijelu praktički uskraćujete energiju potrebnu za normalno svakodnevno funkcioniranje. Kao rezultat toga, vaše će tijelo prijeći u modus “preživljavanja”: usporit će vaš metabolizam kako bi svu moguću energiju posvetilo održavanju funkcioniranja vitalnih organa. I dok će mršavljenje vjerojatno početi, loša vijest je da nećete izgubiti višak masnog tkiva.
Osim masti, tijelo će početi razgrađivati i mišiće, što će dodatno usporiti vaš metabolizam. U međuvremenu – budući da ne dobivate dovoljno energije – bit ćete umorni i razdražljivi. Čim počnete pravilno jesti, vaše će tijelo odmah početi skladištiti masnoću. A onda se lako može dogoditi da se prethodno izgubljeni kilogrami – ili čak i više – vrate.
Mit: Zabranjeno je jesti nakon 18 sati
Jedno od najpoznatijih pravila u prehrani je ne jesti ništa nakon 18 sati. Iako ovo pravilo na prvu može zvučati dobro, najveći problem s njim je što ne uzima u obzir individualne bioritmove ljudi. Za one koji već idu spavati u 20 sati, zaista se ne preporučuje obrok nakon 18 sati jer bi probava samo poremetila odmor organizma. Ako pak redovito idete spavati oko ponoći, čak i večera u 19 sati može stati u vaš dan.
Foto: Pexels