Ilustracije Vendi Vernić krase mnoge strane i domaće knjige, a njezin poseban osjećaj za to kako priče oživljava kroz prekrasne slike uz koje nam likovi postaju još bliži nismo mogli ne primijetiti. Zato smo odlučili razgovarati s ovom mladom hrvatskom umjetnicom i ilustratoricom koja nam je otkrila nešto više o svom radu, razmišljanjima o ilustraciji i uspjehu u umjetničkim krugovima
„Knjige su odlična stvar, a one ilustrirane doista mogu biti poput malih prijenosnih galerija.“, započela je entuzijastično Vendi priču o svojem profesionalnom umjetničkom putu. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u klasi profesora Svjetlana Junakovića, a interes za ilustraciju imala je još krajem srednje škole, kad je u mediju ilustrirane knjige prepoznala mogućnost sinteze svega što ju je zanimalo – raznih likovnih tehnika, dizajna, priče…
U svijetu ilustracija Vendi Vernić smatra bitnim, uz opće obrazovanje, sposobnost promatranja i primjećivanja svijeta oko sebe, otvorenost i znatiželju. „To su sve bitni elementi za izgradnju osobnosti, koja će onda sigurno biti prepoznatljiva u likovnom izrazu, i sadržajnom pristupu ilustratorskom radu. Uspješna ilustracija komunicira i pripovijeda, reagira s tekstom/temom, na način da se međusobno nadopunjuju i uzdižu.“
Stil ilustracija Vendi Vernić jednostavno je neodoljiv
Svoj likovni stil opisala je kao opušten crtački rukopis: „uglavnom me ne zanima realističan prikaz, već pronalaženje ili stvaranje odgovarajućeg karaktera ili atmosfere. Na svaki tekst nastojim individualno reagirati, i pronaći sadržaj “između redaka”, a pri izradi ilustracija koristi kombinirane tehnike na papiru, kombinaciju olovaka, tuša i akvarela, zatim kolaža, tempera, raznih flomastera i kemijski…”
U kreativnom izražavanju osobno mi je uvijek bitno da se vodim za inspiracijom, a na pitanje koji su projekti ostavili poseban utisak na moju sugovornicu, kaže: “Moj izbor za samoinicirane projekte bile su priče Gogolja i Dostojevskog, koje su mi zanimljive kao nevjerojatno aktualne i dan danas, uz solidnu dozu ironije i apsurda. Ti projekti su bili više za odraslu mene, nego za eventualnu dječju publiku, no kad pristupam pričama obično pokušam u njima pronaći ono što bi mene kao dijete zanimalo, i to interpretirati u ilustracijama.”
Budući da je Vendi svoje ilustracije izlagala na izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu, za što kaže da joj je uz profesionalne prilike omogućilo da upozna nove ljude i putuje, podijelila je s nama još neke načine i savjete kako se mladi ilustratori mogu predstaviti javnosti:
“Živimo u vrlo brzom digitalnom dobu, globalna povezanost je fantastična, ali istovremeno znači nevjerojatnu kakofoniju sadržaja – više je prilika i dostupnije su, no i konkurencija je veća, i teško je istaknuti se. Neki natječaji, platforme, sajmovi i slično sigurno imaju veću profesionalnu težinu od drugih kanala prezentacije, no opet nema garancije. Svaki početak zahtijeva puno pokušaja i pogrešaka, ne postoji jedinstvena formula, ali ustrajnost i profesionalnost su značajke koje će nekoga istaknuti na dulje staze.”
Ova mlada ilustratorica dobitnica je već mnogih nagrada, od kojih se posebno ističe Grand Prix za ilustraciju koji je dobila na sajmu Dječje knjige u Bologni 2018. godine za priče „Krokodil” F. M. Dostojevskoga. Nije nam skrivala da je i dalje ushićena zbog tog trenutka, a prvih dojmova sjeća se još i sada: „Uf, trebalo mi je par sati da procesuiram tu informaciju! To je doista bio neočekivani šok, već proći dva puta na prestižnu izložbu ilustratora u sklopu sajma je bilo poput nagrade. Prije nagrade nisam imala objavljene knjige, i prethodilo joj je nekoliko izazovnih godina, tako da je to stvarno bilo kao da mi je netko okrenuo svijet naopačke.“
Posebno su nas se dojmile neobične i maštovite Vendine ilustracije u knjizi Danilla Harmsa „Sedam mačaka“ objavljene u nakladi Malih zvona za koje je dobila i nagradu Grigor Vitez 2020. godinu za ilustracije za djecu starije dobi. Tim povodom pitali smo je što misli da ju je istaknulo od ostalih kandidata: „Vjerujem da su se ilustracije istaknule neobičnošću, knjiga sadrži dvadesetak kratkih priča i pjesama za djecu, i svaka je popraćena ilustracijom. Harms je nevjerojatan autor, i ovaj materijal je predivno apsurdan i zabavan. Bilo je izazovno pristupiti svakom tekstu individualno, a ipak ih povezati u likovnu cjelinu, no to je ipak dopustilo i jednu nesvakidašnju slobodu u crtačkoj interpretaciji.“
Vendi je svojim ilustracijama obogatila mnoge knjige hrvatskih nakladnika, poput Školske knjige, Sandorfa, Naklade Ljevak, Malih zvona… No osim s hrvatskim, Vendi surađuje i sa stranim nakladnicima: “Marcos y Marcos je jedan manji talijanski izdavač, surađujemo nekoliko godina na naslovnicama, tako da je to već jedna dosta uhodana suradnja. Na ilustriranim knjigama sam surađivala sa španjolskim Ediciones SM, te čileanskim Saposcat libros.“ Kaže nam kako je naše tržište malo, sa svojim specifičnim čitalačkim navikama i “već zbog raznolikosti, kao autorica bih rekla – što više stranih suradnji, to bolje!” A mi joj takvih prilika želimo još jako puno.
I dalje ćemo aktivno pratiti rad ove simpatične ilustratorice na njezinom Instagramu jer nam je tajanstveno najavila nekoliko suradnji na knjigama za iduću godinu. Jedva čekamo!
Foto: Vendi Vernić