Dobra manikirka ostvarit će svaku vašu ideju. Ali ako sami radite svoje nokte, šanse da pogriješite ipak su malo veće. Ovo su uobičajene pogreške u manikuri.
1. Ne vlažite nokte i zanoktice
Njega noktiju nije jednokratni postupak, već kontinuirani proces. Iznad svega, važno je zapamtiti da treba redovito hidrirati nokte i zanoktice. Ako se ploča nokta, koža oko nje i kožica isuše, pojavit će se pukotine i ranice koje izgledaju ružno, a može doći i do upale. Osim toga, meke i dobro hidrirane kutikule puno je lakše održavati tijekom manikure. Stručnjaci preporučuju prirodna ulja za hidraciju noktiju i zanoktica: ulje argana, badema i jojobe. Općenito, možete koristiti bilo koje ulje za zanoktice ili barem bogatu, hranjivu kremu za ruke. Preporučuje se nanijeti hidratantnu kremu i dobro je utrljati u nokte, barem dva puta dnevno. Također ne škodi nositi bočicu ulja sa sobom cijelo vrijeme i koristiti ga tijekom dana.
2. Prejako ste odrezali zanoktice
Počnimo s činjenicom da je rezanje zanoktica u principu težak i prilično traumatičan zadatak. Dovoljan je jedan neoprezan pokret da se porežete, što može dovesti do infekcije. Drugi problem je taj što je vrlo teško postići savršen rez, a neravna, “potrgana” kožica može pokvariti svaku manikuru. No čak i ako ste uspjeli izvesti postupak apsolutnom preciznošću, poteškoće tu ne završavaju. Važno je paziti da kožica nije potpuno podrezana jer će inače korijen nokta izgubiti prirodnu zaštitu od patogena i prljavštine. Jednom riječju, rezanje zanoktica, makar i djelomično, prepustite profesionalcu, ili još bolje, izbjegavajte ga u potpunosti. I zapamtite: što češće režete kožu oko noktiju, ona brže raste i postaje deblja!
3. Nepravilno režete nokte
Prema riječima stručnjaka, vrlo je važno povremeno skratiti duljinu noktiju. Kad se produži izvan ležišta nokta, nokat postaje nesavitljiv jer se više ne opskrbljuje masnoćom, vodom i mineralima, što pak dovodi do veće lomljivosti. Bez mogućnosti regeneracije, nokat, pod utjecajem agresivnih čimbenika okoline, kao što su kontakt s kućanskim kemikalijama i mehanički stres, postaje tanji i kao rezultat toga može se početi ljuštiti. Pritom je važno kako režete nokte. Jedna od čestih pogrešaka jest agresivno turpijanje noktiju dvosmjernim pokretima. To često dovodi do pojave mikropukotina koje čine nokat lomljivim. Turpijom za nokte morate raditi pomičući je u jednom smjeru: od jednog kuta nokta do drugog. Ipak, nokte je bolje znatno skratiti škaricama ili grickalicom, a oblikovati ih turpijom za nokte. U svakom slučaju nije preporučljivo rezati nokte u korijenu jer time riskiramo unošenje infekcije ispod noktiju.
4. Ne nanosite pravilno lak
Da bi se lak brže osušio i duže trajao, bolje je nanijeti nekoliko tankih slojeva nego jedan ili dva debela. U suprotnome, trebat će više vremena da se lak osuši, što znači veću vjerojatnost da uništite manikuru. Nakon nanošenja svakog sloja, trebali biste napraviti pauzu od nekoliko minuta: to će omogućiti da se lak potpuno osuši. Jedina iznimka je gornji sloj, koji je dizajniran da učvrsti manikuru i zaštiti je od agresivnih učinaka vanjskih čimbenika, poput ogrebotina. Još jedna loša navika koju mnoge od nas imaju jest nanošenje prozirnog laka za nokte tijekom tjedna, u razmaku od nekoliko dana. Budući da obično ne odmašćujemo ploču nokta prije ponovnog nanošenja laka, svaki novi sloj “zapečaćuje” prašinu koja se skuplja na noktu i nakuplja još više prljavštine. Želite li nokte učiniti jačima i ljepšima, bolje je koristiti posebna ulja koja učvršćuju nokat i daju mu zdrav izgled.
6. Koristite nekvalitetne lakove
Rijetko razmišljamo o sastavu laka prije kupnje, dok naši nokti upijaju sve što nanesemo na njih. Najčešće se konvencionalni lakovi izrađuju na bazi nitroceluloze, ali ako je moguće, preporučuje se dati prednost proizvodima koji koriste njegovu zamjenu – celulozni acetat butirat ili CAB (celulozni acetat butirat). To će spriječiti pojavu žutih mrlja na noktima s dugotrajnom uporabom. Lakovi na bazi vode imaju nježniji sastav. Ne koriste kemijska otapala kao komponente koje vežu boju na površinu noktiju, već suspenziju sitnih čestica plastičnih polimera. Takvi lakovi gotovo da ne štete noktima, ali zahtijevaju pažljiviju uporabu. Potrebna im je vodena baza i posebno sredstvo za uklanjanje. Osim toga, lak ne smije doći u dodir s vodom 20 minuta nakon sušenja jer će se inače isprati.
Osim toga, temeljni premaz pomoći će zaštititi nokte od štetnih komponenti sadržanih u laku. Obavlja funkciju barijere, štiteći ploču nokta ne samo od učinaka kemijskih spojeva u ukrasnom laku već i od deterdženata. Osnovni lakovi mogu sadržavati različite komponente za njegu – proteine, ulja, vitamine – pa se pri odabiru trebate usredotočiti na stanje noktiju. Nisu samo dekorativni lakovi ti koji mogu imati štetan učinak na nokte. Često se u proizvodima za jačanje noktiju nalaze nepoželjni sastojci, uključujući formaldehid. Zbog stalne uporabe ovakvih lakova, nokti postaju tvrđi i suši, a samim time i lomljiviji.
Foto: Unsplash