Hladni dani savršeno su vrijeme za uvući se pod dekicu, skuhati šalicu toplog čaja i izgubiti se u dobrom štivu
Ako tražite inspiraciju za sljedeću književnu avanturu, donosimo vam nekoliko preporuka koje će vas grijati u zimskim večerima.
“Sloboda” – Jonathan Franzen
Ovaj suvremeni klasik pruža fascinantan i slojevit prikaz obitelji i društvenih odnosa u današnjem svijetu. Franzenovo pisanje vješto balansira između komedije i tragedije, nudeći introspektivan uvid u teme slobode i kompromisa. Roman obrađuje širok spektar suvremenih problema, uključujući ekološku krizu, pohlepu, kapitalizam i međuljudske odnose, dok njegovi briljantno osmišljeni likovi ostaju u središtu pozornosti. Dinamična pripovjedna struktura, koja kombinira dnevničke zapise s klasičnim pripovijedanjem, čini ovu knjigu nezaobilaznim štivom za ljubitelje dubokih i izazovnih priča.
“Jane Eyre” – Charlotte Brontë
Klasik koji spaja romantiku, društvenu kritiku i neovisnost ženskog duha. Priča prati Jane Eyre koja se bori za svoje mjesto u svijetu, a njezina snaga i hrabrost osvajaju čitatelje već generacijama. Radnja se razvija kroz njezin dolazak u Thornfield Hall, gdje susreće zagonetnog gospodina Rochestera. Ljubavna priča između njih dvoje prepuna je strasti, tajni i napetosti, a roman istražuje vječnu potragu za ljubavlju i samopoštovanjem. Smatra se jednim od najvažnijih djela engleske književnosti, a zahvaljujući svojoj modernoj tematici i neprolaznoj privlačnosti, “Jane Eyre” ostaje knjiga kojoj se čitatelji iznova vraćaju.
“Na zapadu ništa novo” – Erich Maria Remarque
Jedan od najvažnijih antiratnih romana svih vremena, “Na zapadu ništa novo” pruža potresan prikaz strahota Prvoga svjetskoga rata. Remarque prati mladića Paula Bäumera i njegove prijatelje dok se suočavaju s brutalnošću i apsurdnošću rata, daleko od idealističkih iluzija s kojima su krenuli na frontu. Ovaj bezvremenski roman istražuje uništenje ljudskosti uslijed sukoba i ostaje snažno upozorenje protiv ratovanja.
“Društvo za književnost i pitu od krumpira s Guernseyja” – Mary Ann Shaffer i Annie Barrows
Ako vas privlače priče koje spajaju povijest, humor i ljubav prema knjigama, “Društvo za književnost i pitu od krumpira s Guernseyja” pravo je štivo za vas. Pisan u epistolarnoj formi, ovaj roman nudi mudrosti o prijateljstvu i nevjerojatnoj moći pisane riječi, koja pruža nadahnuće, životnu snagu i utjehu u najmračnijim trenucima. Uz to, povezuje ljude različitih ukusa, kultura i uvjerenja. Odmah po objavljivanju 2008. godine, roman je doživio svjetski uspjeh, preveden je na mnoge jezike, a po njemu je snimljen i istoimeni film.
“Pčele sive boje” – Andrij Kurkov
“Pčele sive boje” dirljiva je priča ukrajinskog autora Andrija Kurkova koja pruža uvid u život običnih ljudi u ratom pogođenom Donbasu. Kroz suptilni humor i očaravajući stil pisanja, Kurkov nam donosi nezaboravno iskustvo, a ujedno i pogled na suvremenu povijest. Ovaj roman potvrđuje status autora kao jednog od najboljih suvremenih pisaca, postavljajući pitanje: što je zapravo dom i kad to prestaje biti? “Pčele sive boje” nominirane su za prestižnu Dublin Literary Award i prevedene su na više od 20 jezika.
“Zemlja drugih” – Leïla Slimani
“Zemlja drugih” Leïle Slimani priča je o sukobu kultura, obiteljskim vezama i osobnom identitetu smještena u Maroko sredinom 20. stoljeća. Kroz moćno ispreplitanje povijesnih činjenica i emocionalno snažne priče, Slimani stvara djelo koje se ne ispušta iz ruku. Priča prati Mathilde, mladu Francuskinju koja se zaljubljuje u osloboditelja vojnika Aminea i seli se s njim u Maroko. U toj dalekoj zemlji suočava se s mnogim izazovima, ne samo zbog kulturnih razlika već i zbog svoje vlastite unutarnje potrage za smislom života. Zemlja drugih je bogat obiteljski portret, prva knjiga iz trilogije o životu u Maroku, koja prikazuje obitelj koja nije ni arapska ni francuska, a roman je dokaz Slimanijine pozicije jedne od najvažnijih francuskih spisateljica.
“Dječak, krtica, lisica i konj” – Charlie Mackesy
Za ljubitelje inspirativnih priča s ilustracijama, “Dječak, krtica, lisica i konj” prava je mala životna filozofija. Ova knjiga donosi poruke ljubavi, hrabrosti i prijateljstva kroz jednostavne, ali duboke misli. Moderna basna za sve uzraste, “Dječak, krtica, lisica i konj” nudi inspiraciju i nadu u nesigurnim vremenima. Kroz razgovore četvero prijatelja – dječaka, krtice, lisice i konja – koji istražuju svijet, postavljaju pitanja i uče voljeti, ova knjiga pruža utjehu i nadahnuće svim generacijama. Četvero nezaboravnih likova svojim riječima punim nade podsjećaju nas da nismo sami i hrabre nas da nastavimo živjeti punim plućima, čak i kad postane teško.
Foto:@valerakomarova