Čak i kada volite ljeto, prevelika vrućina je prava agresija za organizam jer smo izloženi opasnosti koja se zove toplotni udar. Hipotalamus, žlijezda u mozgu koja kontrolira proizvodnju znoja i žeđ, preplavljen je toplinom. Bori se za održavanje tjelesne temperature oko 37°C što je najpovoljnije za optimalan rad vitalnih organa. Ako dođe do hipertermije, posljedice mogu biti vrlo ozbiljne.
Toplotni udar: Koji su simptomi
Hipertermija može rezultirati različitim simptomima: crvenilom lica, glavoboljom, difuznom boli, vrtoglavicom, grčevima mišića, mučninom i povraćanjem. U najkritičnijim slučajevima može doći do ubrzanog disanja i otkucaja srca, kao i do pada krvnog tlaka, stanja psihičke zbunjenosti i osjećaja slabosti koji može dovesti do nesvjestice. Posebno su ugrožena mala djeca i starije osobe, jer imaju manju sposobnost toplinske prilagodbe.
Što učiniti u slučaju toplotnog udara
“Kako bismo spriječili pogoršanje simptoma, tjelesna temperatura mora brzo pasti”, objašnjava dr. Loïc Etienne, liječnik hitne pomoći, koautor knjige You Have the Power to Change Your Health (Éd. Marabout). Lezite na hladno mjesto i umotajte cijelo tijelo u mokru plahtu ili ručnik – posebno ruke, vrat i čelo. Također je potrebno piti tekućinu, u malim gutljajima. Pijte vodu ili čaj od lipe za rehidraciju i smanjenje temperature. Ali u slučaju izražene mučnine, uznemirenosti, velikog umora, gubitka svijesti ili temperature iznad 39,5°C, potrebno je hitno posjetiti liječnika ili pozvati hitnu pomoć. Hospitalizacija može biti potrebna zbog mogućnosti neurološkog, srčanog ili bubrežnog oštećenja.
Kako izbjeći toplotni udar
Najbolja prevencija je ne izlagati se suncu u najtoplijim satima, između 11 i 16.30 sati. Ali i druge situacije su problematične. U osobnom automobilu, koji pod utjecajem sunčevih infracrvenih zraka djeluje poput staklenika, termometar se vrlo brzo može popeti do 50°C. Kako biste izbjegli ovu zamku, nemojte zatvoriti sve prozore i postaviti štitnike za sunce. I, što je najvažnije, nikada ne ostavljajte djecu ili životinje u zatvorenom automobilu, čak ni za brzi odlazak u kupovinu. Sportaši također moraju biti posebno oprezni jer intenzivna tjelesna aktivnost uzrokuje unutarnje stvaranje topline. Dakle, bez trčanja, vožnje bicikla ili turnira u stolnom tenisu usred ljetnog dana. Planinari bi trebali preferirati svijetlu odjeću koja manje upija infracrveno zračenje i nositi šešir. Čuvajte se i alkohola, koji potiče dehidraciju i remeti prirodnu regulaciju topline u tijelu.
Foto: Pexels