Kako voditi težak razgovor bez suza i izljeva emocija? Plakanje je normalan odgovor na duboke emocije. Kada smo povrijeđeni, frustrirani ili ljuti, uobičajeno je da se rasplačemo i osjetimo onu poznatu knedlu u grlu, koja nam otežava razgovor.
Plakanje može pokazati koliko smo povrijeđeni i uznemireni. Međutim, postoje trenuci kada suze mogu stati na put smislenom, produktivnom dijalogu s drugom osobom. U tim situacijama možete upotrijebiti nekoliko strategija koje će vam omogućiti da te teške razgovore vodite bez plača.
Kako obaviti težak razgovor bez suza: Zašto je to važno
Pokazivanje emocija kroz suze nije ni dobro ni loše. Kad netko počne plakati, naš je instinkt utješiti ga ili na neki način odgovoriti na njegove potrebe. U vezama ovo može biti dvosjekli mač. Ako jedna osoba u vezi stalno reagira na stres, ljutnju i emocije plakanjem, to može nadvladati emocionalno izražavanje druge osobe. Dakle, ako ovo postane obrazac, to može odbiti osobu koja ne plače i dovesti do toga da se njezine potrebe ne uvažavaju. S druge strane, u određenim situacijama izražavanje emocija kroz suze može drugoj strani signalizirati da vas nešto duboko pogađa. Može poslužiti kao interpunkcijski znak u razgovoru. Ako je plakanje postalo vaš odgovor na bilo kakvu emocionalnu razmjenu, možda neće imati pozitivnu svrhu.
Tehnike koje vam mogu pomoći
Prepoznajte okidače
Odvojite vrijeme za razmišljanje o situacijama i vrstama razgovora koji će vam vjerojatno natjerati suze na oči. Bez toga se nećete moći u potpunosti pripremiti za teške razgovore koji vas očekuju. Je li vjerojatno da će vas razgovor razljutiti i frustrirati, povrijediti ili rastužiti? Jednostavno prepoznavanje ovih okidača može biti od pomoći. Počinjete shvaćati mehanizme koji pokreću suze – nije da ste “pretjerano emotivni” ili “nepredvidivi”. Kada ste mirni, sposobni ste objektivnije sagledati situaciju.
Pripremite se fizički
Ponekad se nađemo usred teškog razgovora koji nismo očekivali. Međutim, kada znate da je jedan na horizontu, dajte sve od sebe da se fizički pripremite za susret usredotočujući se na sljedeće:
Spavanje: Dobro se naspavajte prije teškog razgovora. Svi znamo koliko mališani znaju biti emotivni, a ponekad i nerazumni kada preskoče spavanje.
Glad: Prazan želudac smanjuje razinu glukoze i mijenja raspoloženje. Ne ulazite gladni u težak razgovor.
Prostor: Često mjesto može promijeniti način na koji se razgovor odvija. Ako trebate razgovarati o osjetljivoj stvari sa svojim šefom, sastanak u sobi za sastanke može biti manje stresan nego u njegovom uredu.
Nemojte bježati od teških razgovora!
Koliko god bili zahtjevni i emocionalno bolni, teški razgovori dio su života. Neophodni su za snažne međuljudske i profesionalne odnose. Iako neugodne, teške rasprave prilika su da se isprave pogreške, shvate stvari i napreduje s novim razumijevanjem.
Foto: Pexels