Kad jednom uđemo u ritam vježbanja, motivacija raste, tijelo se počinje mijenjati, a energija se čini beskonačnom. Treninzi postaju rutina kojoj se rado vraćamo, a svaki preskočeni dan čini se kao propuštena prilika. No upravo u toj fazi najčešće nastaje pogreška koju mnogi početnici ne prepoznaju na vrijeme

Iako se na prvi pogled može činiti da više vježbanja donosi brže rezultate, istina je da tijelo ne napreduje tijekom samog treninga, već u danima kad mu dopustimo da se odmori, oporavi i obnovi snagu. Naime, tijekom svake fizičke aktivnosti mišići se opterećuju i dolazi do mikrooštećenja tkiva, što je posve normalan i potreban proces. No prava obnova i jačanje mišića događa se upravo u fazi odmora.

Ako tijelu ne pružimo dovoljno vremena za regeneraciju, povećava se rizik od pretreniranosti, kroničnog umora i ozljeda, a posljedice mogu uključivati smanjenje energije i fizičke učinkovitosti, dugotrajne bolove u mišićima, poremećaje sna, hormonalnu neravnotežu, pa čak i stagnaciju ili nazadovanje u rezultatima. Upravo zato, dani odmora nisu uzalud potrošeno vrijeme nego nužan dio svakog uravnoteženog i održivog fitness plana.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by WRE APPAREL (@we.r.enough_)

Osim fizičke, dani odmora igraju važnu ulogu i u mentalnoj ravnoteži. Kad si neprestano namećemo obvezu da moramo vježbati, ono što je nekoć bila ugodna rutina lako se pretvori u izvor stresa i iscrpljenosti. Stoga nam planiran i svjestan odmor pomaže sačuvati motivaciju, spriječiti sagorijevanje i dugoročno zadržati disciplinu u treniranju. Pritom, važno je znati da odmor ne znači nužno potpuni izostanak kretanja jer postoji razlika između pasivnog odmora, poput potpunog mirovanja, i aktivnog odmora koji uključuje lagane aktivnosti poput šetnje, istezanja, joge i slučno.

Koliko je dana odmora optimalno

Koliko se često trebamo odmarati ovisi o vrsti i intenzitetu treninga, ali i o razini kondicije. Početnicima se najčešće preporučuje vježbati dva do tri puta tjedno, uz dane odmora između treninga kako bi tijelo imalo dovoljno vremena za regeneraciju. Ako trenirate češće, primjerice, četiri do pet puta tjedno, važno je osigurati barem jedan do dva dana bez intenzivne fizičke aktivnosti kako bi se spriječila iscrpljenost i smanjio rizik od ozljeda. Nakon posebno zahtjevnih treninga, kao što su HIT ili treninzi snage, mišićima je potrebno najmanje 48 sati oporavka. Upravo u tom razdoblju tijelo jača, prilagođava se naporu i priprema za sljedeći izazov.

Foto: Instagram/@danna.mei