Studio Hinge iz Indije, nedavno je dovršio jako lijepi projekt Forest of Knowledge, knjižnicu koja podsjeća kao da je smještena u krošnju stabla. Jako zanimljiv efekt postignut je arhitektonskom igrom i naš je današnji Design/Crush.

Ova je knjižnica osmišljena za Cricket Club of India, udrugu koja datira iz 1930-ih i nalazi se u zgradi u stilu Art Deco u južnom Mumbaiju.

U studiju Hinge, treći kat zgrade prilagođen je da izazove osjećaj da ste “ispod stabla s knjigom”. Da bi se to postiglo, betonski stupovi su pretvoreni u debla. Osim toga, prethodni Zumba studio je nanovo osmišljen kako bi služio kao višenamjenski prostor za klubove čitatelja, gledanje filmova i radionice. Obzirom da se radi o trećem katu, prostori knjižnice usmjereni su direktno pogledom prema krošnjama okolnog drveća.

Tijekom jednog od najtežih i najneočekivanijih globalnih zatvaranja zbog COVID-19, Indija je svjedočila dodatnom promišljanju o knjižnicama kao mjestima susreta i druženja. U to vrijeme pažnja mnogih stanovnika bila je usmjerena na ponovna upoznavanja i razmjene ideja. Na konceptualnoj razini, dizajn knjižnice temeljio se na prirodnoj predodžbi sjedenja ispod stabla s knjigom i usvajanja očaravajućeg izgleda stabala fikusa i gulmohara viđenih u susjednoj ulici. Studio Hinge odlučio se inspirirati i posvetiti dizajniranju knjižnica kao prostora koji podsjećaju na stabla te stvaraju osjećaj kao da čitate knjigu ispod krošnje.

Drvene daske položene su na čelične okvire, obuhvaćajući svaki betonski stup. Svodni lukovi  se protežu u visinu i na mjestima se spajaju s drvenom rešetkom, formirajući se preko stropa i pružajući integrirane police. Unutar knjižnice, prilagođene terrazzo pločice s uzorkom zelenog “lišća” razmještene su na podu, a kružne police za knjige raspoređene su oko ovih baza stupova, s prostorima za sjedenje koji se savršeno uklapaju kao male zasebne polu-privatne zone „u krošnjama“. Ovaj dizajn stvara posebnu percepciju knjižnice za djecu jer izgleda kao zabavan labirint poput prostora između okruglih polica za knjige.

Foto: www.studiohinge.in