Svjetlosna terapija lica jedan je od novijih trendova koji je zahvatio društvene mreže. I je li doista tako učinkovit kao što tvrde njegovi pristaše, među kojima su i mnoge slavne osobe?
U prodaji se mogu naći razne maske za svjetlosnu terapiju kod kuće, a proizvođači tvrde da značajno poboljšavaju stanje kože. Je li to točno?
Što su maske za svjetlosnu terapiju i kako djeluju?
“Maske za svjetlosnu terapiju su uređaji koji emitiraju različite valne duljine svjetlosti za liječenje kožnih problema. Djeluju koristeći valne duljine svjetlosti za ciljanje različitih kromofora (molekula koje apsorbiraju svjetlost)”, objašnjava dermatologinja Jean Charles. „Taj proces uzrokuje brojne biološke promjene na koži. Kao što su ubrzano zacjeljivanje rana, sinteza kolagena i elastina, eliminacija bakterija koje uzrokuju akne i smanjenje hiperpigmentacije“, objašnjava dr. Rosmi Barrios.
Maske za kućnu svjetlosnu terapiju razlikuju se ovisno o proizvodu i proizvođaču, ali obično se nose 10 do 20 minuta. “Važno je napomenuti da maske za svjetlosnu terapiju kod kuće možda neće biti tako moćne kao profesionalni tretmani koji se izvode u ordinaciji dermatologa”, kaže kozmetički kemičar David Petrio. “Intenzitet i učinkovitost svjetlosne terapije mogu varirati ovisno o uređaju.”
Potencijalne prednosti maski za svjetlosnu terapiju
Maske za kućnu svjetlosnu terapiju učinile su svjetlosnu terapiju popularnijom i pristupačnijom. Međutim, dermatolozi već neko vrijeme koriste LED svjetlo za liječenje kožnih problema.
Crveno svjetlo: Najčešće se koristi za učinak protiv starenja. Crveno svjetlo potiče proizvodnju kolagena, pomažući smanjiti pojavu finih linija i bora.
Plavo svjetlo: Koristi se zbog svojih antibakterijskih svojstava. Plavo svjetlo smanjuje upalu, pomaže u sprječavanju akni ciljanjem na bakterije odgovorne za nastanak akni.
Zeleno svjetlo: Često se koristi za smanjenje hiperpigmentacije i ujednačavanje tona kože. Zeleno svjetlo cilja na stanice odgovorne za proizvodnju melanina i pomaže u razgradnji viška pigmenta u koži.
Žuto svjetlo: Poznato po svojim umirujućim učincima na kožu, žuto svjetlo može pomoći u smanjenju crvenila, upale i iritacije. Žuto svjetlo također može biti korisno za osobe s rosaceom ili osjetljivom kožom.
Infracrveno svjetlo: Ova vrsta svjetlosti prodire dublje u kožu od drugih boja i često se koristi za poboljšanje cirkulacije, smanjenje upale i poticanje zacjeljivanja rana.
Potencijalni rizici i neželjeni efekti
Stručnjaci se slažu da, općenito uzevši, nema puno rizika u korištenju maski za svjetlosnu terapiju kod kuće. “Ponekad se ljudi pitaju mogu li ovi uređaji izazvati opekline lica, ali infracrveno zračenje ovih maski samo zagrijava tkivo bez ikakve mogućnosti opeklina”, objašnjava Barrios. Osim toga, naglašava važnost maski za svjetlosnu terapiju od renomiranog dobavljača.
Kada koristite masku za svjetlosnu terapiju kod kuće, zaštita očiju je vrlo važna. Koristite zaštitne naočale koje dolaze u pakiranju s maskom. Ako imate osjetljivu kožu ili uzimate određene lijekove, korištenje maske za svjetlosnu terapiju kod kuće možda nije najbolji izbor za vašu kožu. “Iako se svjetlosna terapija općenito dobro podnosi, neki pojedinci mogu doživjeti blage, privremene nuspojave kao što su crvenilo, suhoća ili iritacija”, kaže Petrio. “Ove nuspojave obično nestaju ubrzo nakon tretmana.”
Prema nekoliko objavljenih studija, postoje dokazi da LED maske tretiraju fine bore i znakove starenja povećanjem kolagena, poboljšanjem elastičnosti kože i uklanjanjem akni. Studija koju je objavio Journal of Investigative Dermatology pokazala je da LED maske kod kuće učinkovito smanjuju znakove starenja. Međutim, većina dermatologa slaže se da maska za svjetlosnu terapiju kod kuće nije brzo rješenje ili lijek za sve kožne probleme. Maske za kućnu svjetlosnu terapiju mogu biti korisne, ali samo ako već imate dobru rutinu njege kože koju dosljedno slijedite. Ako nemate naviku redovitog nanošenja SPF-a i retinola, maske za svjetlosnu terapiju neće dati željene rezultate.
Foto: Pexels