Koliko su gazirani sokovi štetni za naš organizam? Je li doista bolje piti bezalkoholna pića bez šećera ili je svejedno? Specijalist sažima sve što trebamo znati.
Poznato je da gazirana bezalkoholna pića nisu najbolja za naše zdravlje, no što se zapravo događa u našem tijelu kada ih redovito konzumiramo?
Gazirani sok nije samo po sebi nezdrav.
Vjerojatno se svi sjećaju eksperimenta kada su u bocu gaziranog pića ubacili mentol bombon. Ili što je soda učinila ljusci jajeta. A tek uobičajena priča o tome da je odličan za uklanjanje hrđe! Srećom, naše tijelo ima dobro izgrađen obrambeni mehanizam protiv slatkih, gaziranih bezalkoholnih pića. No, ako ih pijemo prečesto, ne možemo izbjeći štetne učinke.
Gazirani sokovi i zdravlje
Redovita konzumacija bezalkoholnih pića pridonosi pretilosti, dijabetesu tipa 2, bolestima srca, bubrega i jetre. A takvi sokovi oštećuju zube, potiču razvoj karijesa i razvoj bolesti desni. Da ne spominjemo da oni koji često piju gazirana bezalkoholna pića – bili oni odrasli ili djeca – imaju veću vjerojatnost da puše, imaju lošije navike spavanja i provode više vremena ispred ekrana. Znanstveno je dokazano da konzumacija gaziranih bezalkoholnih pića pridonosi nastanku karijesa, istanjuje zubnu caklinu i pridonosi gubitku zuba. “Ako je nešto kiselo i ima puno šećera poput gaziranog pića, mikrobi u našim ustima to pretvaraju u mliječnu kiselinu koja uništava zube”, rekao je stomatolog dr. Ankit Patel.
Ali naša je oralna higijena narušena na druge načine ako pijemo bezalkoholna pića svaki dan, uključujući našu slinu i desni. “Slina ima vrlo važnu ulogu u oralnom zdravlju.” Neutralizira kiselu reakciju i uklanja ostatke hrane i bakterije sa zubi. Konzumiranje gaziranih pića često smanjuje proizvodnju sline. Zbog toga se teško možemo riješiti opasnih bakterija koje žive u našim ustima, dodao je stomatolog. “Osim toga, kiselost šećera i bezalkoholnih pića može nadražiti desni i izazvati upalu. Može se razviti atrofija gingive, koja je popraćena krvarenjem. Neliječena bolest desni dovodi do gubitka zuba.”
Gazirani sokovi i zdravlje probavnog sistema
Bezalkoholna pića sama po sebi ne oštećuju sluznicu želuca. S druge strane, gazirana pića mogu iritirati probavni sustav onih koji se bore s nekom vrstom problema probavnog sustava. Oni koji su skloni upalnim bolestima crijeva, imaju čireve, pate od refluksa, simptome mogu pogoršati gazirana bezalkoholna pića, mogu izazvati kronične upale, rekla je internistica dr. Nancy Mitchell. Svakodnevna konzumacija sode može dovesti do inzulinske rezistencije Limenka Cole sadrži oko 37 grama šećera. Vrijedi usporediti s tim da je preporučeni dnevni unos za žene 6 žličica, odnosno 25 grama, a za muškarce 9 žličica, 36 grama šećera.
Gazirani sokovi i zdravlje- inzulinska rezistencija i dijabetes
“Nakon pijenja bezalkoholnih pića, razina šećera u krvi dramatično raste. Vrlo se brzo upija. Proizvodnja inzulina pokušava održati korak s tim i sniziti razinu šećera u krvi. To uzrokuje velike skokove i padove razine šećera u krvi tijekom dana, objasnila je nutricionistica i dijetetičarka Heather Davis. “To ostavlja traga i na našoj energetskoj razini. Mogu se pojaviti umor i promjene raspoloženja. Osim toga, takve fluktuacije šećera u krvi povećavaju rizik od inzulinske rezistencije, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.”
Gazirani sokovi i zdravlje i nivo lošeg kolesterola
Previše šećera ne samo da povećava šanse za dijabetes. Povećava razinu triglicerida (lošeg kolesterola) u našoj krvi, dok snižava razinu dobrog kolesterola (HDL). Prema rezultatima studije iz 2020., odrasli koji redovito piju gazirana pića imaju 98 posto veću vjerojatnost da će imati visok kolesterol. “Ako naše tijelo ne koristi šećer koji se nalazi u bezalkoholnim pićima tijekom fizičke aktivnosti, naše tijelo ga pretvara u mast”, rekao je dijetetičar Cesare Sauza. “Zato je dijagnoza masne jetre česta među onima koji godinama redovito piju gazirana pića.”
Gazirani sokovi i zdravlje crijevne flore
Sada znamo da ni zaslađivači koji se koriste umjesto šećera ne čine gazirana pića zdravijima. “Studija iz 2022. godine otkrila je da umjetni zaslađivači, koji se koriste u bezalkoholnim pićima bez šećera negativno utječu na sastav naše crijevne flore i regulaciju razine šećera u krvi – pojasnila je nutricionistica. “Ali druga su istraživanja također otkrila vezu između umjetnih sladila i metaboličke disfunkcije, dijabetesa tipa 2 i metaboličkog sindroma. Stoga nema zdravijeg bezalkoholnog pića. Puno je bolje uopće ih ne piti.”
Što piti umjesto gaziranih bezalkoholnih pića?
Ako želimo učiniti nešto za svoje zdravlje i smanjiti konzumaciju bezalkoholnih pića, dijetetičari umjesto njih preporučuju mnoge druge, mnogo zdravije alternative.
- gazirana mineralna voda s ukusom voća ili povrća
- obična voda
- kombucha
- čaj
- voćni sirupi
Foto: Pexels