Činjenica da je ove godine proglašena najnezdravijom dijetom, suprotno očekivanjima, još je više povećala interes oko ove dijete ili kako bi rekli oni koji je prakticiraju – načina prehrane
Ukratko, poanta keto dijete jest prisiliti tijelo da umjesto ugljikohidrata krene koristiti drukčiji izvor energije. Otud i naziv keto dijeta jer tijelo i mozak uskraćivanjem ugljikohidrata kreće koristiti ketone kao izvor energije. Oni se počinju stvarati u tijelu kada se krene topiti masno tkivo, a povezuju se i s povećanom koncentracijom, izdržljivošću, velikom količinom energije te ih se svojevremeno koristilo, ali i koristi, u liječenju određenih medicinskih stanja, među kojima je “najpopularnija” epilepsija.
Kako bi tijelo ušlo u stanje ketoze, stanje povećanih razina ketona u krvi, što se obično računa iznad razine od 0,5 mM, i gdje krene trošiti masti i gdje počnete osjećati njihovu aktivnost, mora proći nekoliko dana. Ako se držite pravila unosa ugljikohidrata ispod 20 grama, to bi bilo do 7 dana. Za detekciju ketoze može poslužiti dokaz ketona u urinu. Test se jednostavno provodi trakicama koje u prisustvu ketonskih tijela mijenjaju boju (Ketostix i sl.).
Stručnjaci preporučuju da kada se započinje s keto dijetom, unos kalorija ne bi smio biti smanjen za više od 10-20 % od prvotno određenih kalorija u mirovanju, normalno je za očekivati gubitak od 0,75 – 1 kg tjedno. Svatko tko gubi brže na težini trebao bi povećati unos kalorija ili smanjiti aktivnosti koje ubrzavaju gubljenje kilograma.
Keto prehrana i njezini prednosti i nedostaci
Temelj keto prehrane su namirnice kao što su orašasti plodovi, sjemenke, punomasni sir i drugi mliječni proizvodi, obični grčki jogurt, neškrobno i vlaknasto povrće, voće poput avokada i bobičastog voća, ulja, zajedno s mesom, jajima i ribom. Suprotno pretpostavkama, potonje ne mora biti niti dio ovog načina prehrane, s obzirom na to da postoji veganska keto varijante. Ali u svakom slučaju ćete morati oštro ograničiti ugljikohidrate, uključujući kruh i pečene proizvode, slatkiše, tjesteninu, žitarice za doručak, škrobno povrće poput krumpira, slatki krumpir, kukuruz i grašak, grah, voće i alkoholna pića. No recepti ne moraju biti komplicirani, primjer su ovi jednostavni keto recepti poput ukusnih i zdravih keto grickalica.
Kako bismo bili sigurni da ćemo dobro sagledati prednosti i nedostatke, razgovarali smo s Andreom Bilandžijom, voditeljicom nutricionističkog savjetovališta i centra za mršavljenje NutriLab+
Nedostaci keto dijete:
- Teško je održiva, malo je vjerojatno da ćete dugoročno slijediti ovaj tip hrane i brzo se vraćate starim lošim navikama
- Potencijalni deficit hranjivih tvari zbog izbacivanja nekih skupina namirnica (vitamini, minerali, vlakna…)
- Prevelika konzumacija zasićenih masnoća iz namirnica životinjskog porijekla
- Stroga pravila dijete mogu vas odvesti ka poremećajima u prehrani i strahu od konzumacije ugljikohidrata
- Ovakav tip prehrane nije pogodan za bubrežne bolesnike, srčane bolesnike, osobe s jetrenim bolestima, dijabetičare, osobe sa zatvorom te osobe s povišenim krvnim tlakom i gihtom.
Potencijalne prednosti keto dijete:
- Gubitak kilograma i suvišnog masnog tkiva (pod pretpostavkom da ste u kalorijskom deficitu).
- Smanjenje visceralnih (unutarnjih) masnoća čiji suvišak povezujemo s preko 50ak zdravstvenih komplikacija (ponovno pod pretpostavkom da ste u kalorijskom deficitu).
- Smanjena konzumacija slatkiša, gaziranih i voćnih sokova, alkohola, grickalica…
- Keto dijeta koristi se kao dijetoterapija kod osoba s epilepsijom te postoje potencijalni dokazi da ju je korisno pokušati i kod pacijenta s neurološkim problemima poput Parkinsonove bolesti itd.
Ponekada nismo niti svjesni određenog stanja koje imamo, pošto početak nekih zdravstvenih komplikacija ne moramo nužno osjetiti – poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, dislipidemija i slično.
Prije nego odlučite napraviti ovako velike promjene u prehrani na svoju ruku, potrebno se konzultirati s liječnikom i nutricionistom kako biste bili sigurni da od ovakve dijete nećete imati više štete nego koristi.
U nastavku pronađite naš omiljeni recept za keto peciva, to jest keto kruh, a koji je dobar izbor i ako se borite s intolerancijom na gluten ili viškom kilograma.
Recept za keto kruh
Bilo da pratite keto prehranu, ili samo osjećate težinu nakon pojedenog kruha ili raznih peciva, ali jednostavno bez njih ne možete, ovaj recept može za vaše tijelo biti spasonosan. Mi ovaj recept koristimo već skoro godinu dana!
Ono što je kod ovog peciva dodatno zanimljivo jest činjenica da njegovi sastojci poput sjemenki lanka, sezama, psilijuma ili češnjaka, mogu poboljšati vaše raspoloženje i zdravlje. Primjerice samo lan se naziva supernamirnicom zbog svojih svojstava: odličan je izvor tiamina, riboflavina, piridoksina, folne kiseline, pantotenske kiseline, te dobar izvor niacina. Također sadrži i brojne minerale – bakar, magnezij, mangan, fosfor, selen, željezo, kalcij i cink.
Uz njega je tu i psilijum, kojeg zovu i jednim od najvećih prijatelja probave, jer se radi o izvrsnoj namirnici i odličnom izvoru topivih vlakana, a poznato je da vlakna pomažu u regulaciji probave, čišćenju organizma od toksina, ubrzavanju metabolizma te gubljenju viška kilograma. A u želji da povećate unos vlakana psilijum je odličan izbor jer u 100 g psilijuma imamo čak 71 gram vlakana. Ukratko, ova keto peciva bit će jako zdrava alternativa klasičnom kruhu, te ćete poboljšanje vidjeti već kroz tjedan dana.
Kruti sastojci
150 g bademovog brašna
40 g psilijuma u prahu
60 g kokosovog brašna
75 g mljevenog lana
1 žličica češnjaka u prahu
1 žličica luka u prahu
1 žličica praška za pecivo
1 žličica himalajske soli
sezam s kojim ćete posipati napravljena peciva
Tekući sastojci
2 žličice jabučnog octa
6 bjelanjaka
2 cijela jaja
480 ml vrele vode
Pečenje
45 – 55 minuta na 175 stupnjeva, duljina pečenja ovisno o pećnici (mi smo pekli 50 minuta)
Priprema
Pomiješajte sve suhe sastojke, te im zatim dodajte tekuće. Izmiksajte. Smjesa treba ispasti kompaktnija kako biste mogli oblikovati kugle za peciva, a od ove količine smjese, ispast će vam ih otprilike 9-10. Posložite ih na protvajn na koji ste stavili papir za pečenje. Ubacite u pećnicu. Pecite oko 50 minuta.
flash!
Gramaža namirnica mora biti točna te za to koristite digitalnu vagu. Kad napravite smjesu, to jest oblikujete peciva, oni ne smiju predugo stajati vani. Najbolje je da odmah idu u pećnicu.