Ne zaboravite uvijek okrenuti pakiranje prije kupnje i pogledati sastav kozmetičkih proizvoda. U protivnom biste mogli raditi protiv svoje kože. Donosimo šalabahter sastojaka koje sadrže proizvodi koji su jako loši za vašu kožu.
Sastav kozmetičkih proizvoda: Popis opasnih sastojaka za kožu
Paraben
Parabeni su sastojci kozmetičkih proizvoda sintetskog podrijetla. Prepoznat ćete ih na etiketi proizvoda jer uvijek počinju prefiksima metil-, etil-, propil-, butil-… Uglavnom se koriste kao konzervansi. Parabeni mogu izazvati alergijske reakcije i kožne bolesti.
Fenoksietanol
Dotični konzervans vrlo je popularan u proizvodnji kozmetičkih proizvoda. Zahvaljujući ovoj komponenti, kozmetički proizvodi mogu se koristiti i do dvije godine nakon otvaranja. Može iritirati kožu i izazvati alergijske reakcije.
Mineralna ulja
Mineralna ulja dobivaju se preradom nafte i općenito su osnova svih mazivih ulja. Ovo je jeftina baza koju koriste mnogi kozmetički brendovi, čak i oni najskuplji. Mineralna ulja začepljuju pore i time sprječavaju disanje kože. Popis takvih proizvoda obično se nalazi na početku sadržaja sastava kozmetičkih proizvoda.
Sintetičke verzije prirodnih tvari
Preporučljivo je uvijek čitati sastav kozmetičkih proizvoda. Vidite li na njemu sastojak koji počinje s E ili PEG s brojem, poput E-120 ili PEG-8, znajte da se radi o sintetskim verzijama prirodnih tvari. Čine kožu tankom i propusnom za ostale tvari iz kozmetike i okoliša.
Sulfati
Sulfati se nalaze u svim proizvodima za pjenjenje, ali se mogu naći i u sastavu drugih kozmetičkih proizvoda. Izazivaju iritaciju i isušivanje kože, stoga je najbolje kupovati i koristiti proizvode koji ne sadrže sulfate.
Aluminijev sulfat
Riječ je o sastojku sintetskog podrijetla koji snižava pH vrijednost. Aluminijev sulfat smanjuje znojenje, a ima i antiseptički učinak. Toksičan je za unutarnju upotrebu. Mnogi već znaju da je ovaj metal dio većine antiperspiranata, ali samo rijetki ga izbjegavaju jer su svjesni kakvu ulogu može imati u organizmu. Aluminijev sulfat prodire u stanice kože i uzrokuje nestabilnost gena u tkivu dojke, što može dovesti do stvaranja stanica raka.
Amonijev lauril sulfat
Amonijev lauril sulfat je sintetski deterdžent, pjenila komponenta. Također je odobren za korištenje u prirodnoj kozmetici, ali uz ograničenja. Ovaj sastojak može izazvati iritaciju kože, alergijske reakcije i može pretjerano isušiti kožu.
Natrijev lauril sulfat (SLS)
Kada je riječ o sastavu kozmetičkih proizvoda, natrijev lauril sulfat je vrlo popularan. Može biti različitog podrijetla: može biti proizveden od naftnih derivata, ali i od prirodnih sirovina. Općenito je dopuštena uporaba prirodnog natrij natrij lauril sulfata. No, ovaj sastojak kozmetičkih proizvoda iritira kožu i sluznicu, a zagađuje i okoliš ako je dobiven iz naftnih derivata.
Natrijev lauret sulfat (SLES)
Ovo je također sredstvo sintetskog podrijetla. Koristi se za pjenjenje proizvoda, ima funkciju i emulgatora i surfaktanta. Derivat je toksiliranog lauril alkohola. Izaziva iritaciju kože, suši kosu i kožu. Uglavnom sadrži otrovne elemente koji mogu biti kancerogeni i zagađivati okoliš.
Važno je provjeriti sastav kozmetičkih proizvoda. Komponente sastava mogu utjecati na zdravlje vaše kože i cjelokupno zdravlje. Ukoliko ste na preparatima koje često koristite pronašli neke od gore navedenih proizvoda, bilo bi dobro da ih prestanete koristiti ili da ih prestanete koristiti tako da ih zamijenite preparatima od prirodnih sastojaka.