Jelena Markota osoba je iza jednog od najomiljenijih domaćih gastro profila @eardur. Ljubav prema kuhanju gaji u toj mjeri odmalena da su joj čak i najdraže slikovnice bile – kuharice. Razgovarali smo s Jelenom, te vam uz intervju donosimo i recept za super sočni kolač od maka i borovnica

“Instagram profil otvorila sam kao privatan profil, davno i doslovno iz šale. Tek prije nešto više od 5 godina počela sam se profesionalno baviti kuhanjem, odnosno moj je hobi postao moj posao. Cijelo to vrijeme profil je organski rastao i počela sam ga malo ozbiljnije doživljavati”, kaže nam Jelena o svojim počecima. Na profilu je jasno vidljiv njezin trud da je hrana koju prezentira okusno dobro izbalansirana, da je zanimljiva za jesti i da ima neki twist ili wow efekt. Uz to, pazi i na sezonalnost. “Kako su namirnice koje su u sezoni i najukusnije, a i najpristupačnije, najbolje za nas i za okoliš, trudim se pratiti ih”, a dodaje kako je prije par godina osobno prešla na biljnu prehranu, što se automatski odrazilo i na profil, te od tada objavljuje recepte s namirnicama biljnog podrijetla. Nastavno na to, pitamo je, treba li zaista više kreativnosti u kuhanju i je li potraga za namirnicama uistinu toliko “teška i skupa” kako je prati glas?

Jelena Markota Eardur

“Malo mi je teško objektivno odgovoriti na ovo pitanje, jer sam dugo fokusirana na hranu, nisam prosječni kupac. Bez obzira na to što sam u tom području nešto iskusnija smatram da se nepravedno stvara fama oko skupog i nepristupačnog veganstva. Osnova biljnih recepata su svima široko dostupno voće i povrće, sve ono što i ljudi koji ne jedu isključivo biljnu hranu imaju u košaricama. Možda je prije nekoliko godina bilo teže doći do provjerenih recepata i nekih posebnijih namirnica, ali danas je u skoro svakom supermarketu moguće kupiti potpuni tjedni jelovnik.” Naglašava kako pojava novih veganskih brandova na tržištu raste svakim danom te da su domaći proizvođači ove godine izašli na tržište s čak tri različita brenda biljnih mlijeka, namazima, narescima, dvije vrste domaćih burgera. “Osobno se trudim jesti više cjelovite hrane, ali svi imamo dane kad nam se ne da, kad tražimo nešto brže i to je svakim novim danom dostupnije nego ikad.”

S obzirom na prehrambene navike, ne čudi da najviše uživa u azijskoj kuhinji koja ima dugu tradiciju vegetarijanskih i veganskih jela. “Upravo iz Azije stižu tofu, tempeh, miso, tamari koje često koristim. Tako da imam veliko poštovanje i zahvalnost što ih mogu kupiti. Malo je klišejasto reći, ali volim svu dobro izbalansiranu hranu, bez obzira odakle dolazi. Obožavam i dalmatinske specijalitete, npr. soparnik, bez dobrog maslinovog ulja ne mogu zamisliti tjedni jelovnik.”

Inspiracija 

Bilo da se radi o gyros zdjelama, hummus zdjeli, kolaču s jogurtom i voćem u veganskoj varijanti, njokima od cvjetače, na Jeleninom profilu možete pronaći zaista široki dijapazon recepata, ali sa zajedničkim nazivnikom – ukusni su i jednostavni! Kaže nam da kad se radi o procesu osmišljavanja recepata, počinje tako da se odluči za neku namirnicu, pa razmišlja koji bi joj drugi okusi odgovarali, kojim bi načinom pripreme njezine kvalitete došle najviše do izražaja. 

Jelena Markota Eardur

“Nekoliko sjajnih knjiga je dosta utjecalo na to kako kuham i kakve recepte pripremam. To su sve Ottolenghijeve kuharice, a posebno “Flavour”. “Salt Fat Acid Heat Samin Nosrat” mi je također puno značila. Imam i “The Flavor Bible” Andrewa Dornenburga i Karen A. Page koja funkcionira kao okusni rječnik i puna je dragocjenih informacija o tome koje namirnice se najbolje slažu.” Uz kuharice, ima svoje favorite i na društenim mrežama te kaže kako voli kad autor ili autorica imaju svoj stil, kad već po fotografiji prepozna o kome se radi. “Na domaćoj sceni, kad je biljna hrana u pitanju, jako me veseli sve što rade Nataša i Marie. Belline fotografije su mi apsolutno wow, svaka je čudesna. George ima odlične azijske recepte i dobro producirane videe. Tieghan jako puno radi, što je velika inspiracija, a pri tom ima taj specifičan comfort food/fuzija pristup.” 

Osobno su nam baš njezine fotografije neke od najljepših koje smo vidjeli na domaćoj gastro sceni, pa je pitanje ‘je li to još jedna njezina ljubav’  neizbježno. “Fotografija je bio još jedan hobi iz perioda prije nego što sam se počela baviti kuhanjem. Prije sam amaterski fotografirala druge motive, a u nekom trenutku, kad je bavljenje hranom postalo ozbiljnije, počela sam fotografirati i to što skuham. Prvo malo manje uspješno, a onda sam i na tom polju učila, istraživala i napredovala.”

S obzirom na to da nam se čini da se radi o svestranoj djevojci širokog (kulinarskog) znanja, pomalo ljubomorno je pitamo – ima li nešto u čemu nije dobra? “Uvijek ima prostora za rast. U svemu! Nisam nikad vukla tijesto za pitu, u tome bih se voljela okušati. I propustila sam u lockdownu izbrusiti vještinu pečenja s prirodnim kvasom, odnosno nisam nikad ispekla sourdough kruh. To mi je isto na popisu stvari koje želim naučiti.” Ako već niste, svakako se upoznajte s njezinom profilom i receptima, a za početak, donosimo jedan koji je nama među najdražima. 

Sočni kolač od maka i borovnica

Sastojci:

160 g glatkog brašna

40 g maka

140 g šećera

3 g sode bikarbone (1 žličica)

240 ml sojinog mlijeka

80 ml maslinovog ulja

10 ml limunovog soka

korica polovice limuna

½ zlicice ekstrakta vanilije ili mljevena bourbon vanilija

prstohvat soli

Priprema:

Brašno pomiješajte s šećerom, soli, sodom bikarbonom i makom. Dobro promiješajte. U sojino mlijeko dodajte ulje pa uronite štapni mikser i miksajte dok ne dobijete emulziju. U mokru smjesu dodajte i limunov sok i ekstrakt vanilije pa promiješajte. Umiješajte suhe sastojke u mokre laganim pokretima špatule, kratko, tek dok sastojci nisu promiješani. Prebacite u kalup obložen papirom za pečenje (prethodno ga nauljite da se papir zalijepi) i pecite 30 minuta na 180 °c. potpuno ohladite (kad se ohladi preokrenite biskvit naopako da se vrh izravna).

Jelena Markota Eardur Sočni kolač s makom i borovnicama 3

Za kremu:

20 g glatkog brašna

60 g šećera

140 ml sojinog mlijeka

120 g čvrstog margarina (naturli maslac)

10 g maka

½ žličice ekstrakta vanilije

prstohvat soli

U posudu stavite brašno, šećer, sol, ekstrakt vanilije i sojino mlijeko. Kuhajte na srednje jakoj vatri uz stalno miješanje dok se smjesa ne zgusne. Kad je smjesa kuhana prekrijte je folijom za svježinu (tako da dodiruje površinu) da se ne stvara korica i pustite da se ohladi na sobnu temperaturu. ručnim mikserom izradite margarin sobne temperature dok nije pjenast. Dodajte žlicu po žlicu skuhane smjese sobne temperature i miksajte dok niste dobili glatku, pjenastu kremu. na kraju umiksajte mak.

Jelena Markota Eardur Sočni kolač s makom i borovnicama 4

Umak od borovnica:

250 g borovnica

30 g šećera

30 ml soka od limuna

korica polovice limuna

Stavite sastojke u lončić i kuhajte na srednjoj vatri dok se umak ne zgusne, oko 15 minuta. Usitnite štapnim mikserom. Ohlađeni biskvit vratite na pravu stranu, ukrasite kremom, svježim borovnicama i ohlađenim umakom od borovnica. Ostatak umaka i kolača čuvajte u hladnjaku.