Svi oni koji su odlučili upustiti se u vrtlarenje složit će se s nama kad kažemo da je riječ o izrazito opuštajućoj aktivnosti. Ipak, to što je opuštajuće, ne znači da nije zahtjevno, ali nema ništa slađe od trenutka kad u svome vrtu uberete sastojke za ručak.

Stoga, planirate li i vi krenuti u ovaj svijet, bitno je znati da proces učenja o biljkama nikad ne završava te uvijek ima prostora za poboljšanje – međutim, određene osnove na početku jednake su za sve.

Odabir prave lokacije

Odabir odgovarajuće lokacije ključan je za uspješan uzgoj voća i povrća. Naime, većina plodova zahtijeva puno sunca, barem 6-8 sati dnevno, stoga nastojite odabrati sunčano, otvoreno mjesto koje ima dobru drenažu. Ako nemate dovoljno prostora u dvorištu, razmislite o uzgoju u povišenim gredicama te uvijek provjerite hlad i osvjetljenje koje područje dobiva tijekom dana kako biste osigurali optimalne uvjete za rast biljaka.

Kvalitetna priprema tla

Priprema tla jedna je od osnova uspješnog vrtlarenja, a postoji mnogi načini kako poboljšati kvalitetu tla. Za početak, možete početi s dodavanjem komposta ili organskoga gnojiva, a provjerite i pH vrijednost tla te brojku prilagodite potrebama biljaka koje planirate saditi. Isto tako, tlo treba biti dobro drenirano i bogato hranjivim tvarima.

Što uzgajati

Za početnike, preporučuje se odabir biljaka koje su jednostavne za uzgoj. Povrće kao što su zelena salata, rajčice, tikvice, mahune i mrkva te voće poput jagoda i malina, odličan su izbor. Međutim, prije odabira, istražite koje uvjete zahtijeva koja biljka te provjerite na koji način se sadi pa usporedite s uvjetima koje vi zasad imate.

Redovita briga

Jednom kad zasadite vlastiti vrt, morate se o njemu redovito i kontinuirano brinuti. Svoje sadnice potrebno je adekvatno zalijevati, a nije loše razmisliti niti o sustavu za navodnjavanje kako biste osigurali ravnomjernu raspodjelu vode. Nadalje, gnojite biljke redovito koristeći uravnoteženo gnojivo ili kompost kako biste im osigurali potrebne hranjive tvari za zdrav rast te izbjegavajte prekomjerno zalijevanje kako biste spriječili truljenje korijena. Upravo je prekomjerno zalijevanje jedna od najčešćih pogrešaka kod početnika, stoga se dobro informirajte koliko je vode kojoj biljci potrebno.

Kontrolirajte štetočine i bolesti

Redovito pregledavajte biljke kako biste uočili znakove štetočina i bolesti te koristite prirodne metode kontrole – poput sadnje biljaka koje odbijaju insekte, ručnog uklanjanja štetočina ili korištenja organskih pesticida.

Foto: Pexels, Unsplash