Zaljubljenici u prirodu, legende i kulturnu baštinu, neće propustiti šetnju do Ružice grada koji je dio novog turističkog projekta u Virovitičko-podravskoj županiji vrijednog više od 10,8 milijuna eura.

Na strmoj stijeni papučkih obronaka iznad Orahovice, na nešto manje od 400 metara nadmorske visine, kao spomen na neka davna vremena u kojima su živjeli plemići, ispredale se ljubavne priče obavijene mistikom legendi i tajni, ugnijezdila se Ružica grad, najveći sačuvani utvrđeni grad u Slavoniji. Zaleđe joj je zaštićeno planinom i šumom, a s tri se strane pružaju prekrasni vidici.

Zaljubljenici u prirodu, legende i povijest uživat će u šetnji Parkom prirode i UNESCO geoparkom Papuk do srednjovjekovnog grada. Nakon sat vremena hoda šumskim predjelom dolazi se na proplanak u podnožju impresivne srednjovjekovne građevine. Iza njezinih su zidina stanovali plemenitaši, gospoda, vojska i služinčad. Imala je Ružica grad kule, tornjeve, svečane odaje, kapelicu, radionice, tamnicu…

Dva jezera i Ružica grad

Legenda o Crnom vitezu

Ova je utvrda zaštićena kao spomenik kulture najviše kategorije, spominje se 1357., no ne zna se točno kad je i kako izgrađena pa je ostala tajna kako su na strminu dovlačeni veliki kameni blokovi. Ne zna se ni kako je dobila ime, no o tome su ispričane brojne legende. Jedna od njih kaže da su vile rušile noću sve što se izgradilo danju, sve dok u zidine nije uzidana bajna Ružica čiji se plač, osluhnete li, i danas može čuti. Druga govori o tome kako se lijepa kneginja Ružica bacila s najviše kule kada je Crni vitez pobijedio na turniru u borbi za njezinu ruku. Tada su crvene poput krvi iznikle i divlje ružice na proplanku…

Bungalovi na Jezeru

Novi izgled „slavonskog mora“

Do Ružice grada dolazi se kroz šumu pješačkom stazom koja vodi od omiljenog orahovačkog kupališta Jezero i novoizgrađenih bungalova podignutih u sklopu Turističko-rekreacijskog centra „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“.

Ružica grad

„Riječ je o iznimno vrijednom i trenutno najvećem turističkom projektu u Virovitičko-podravskoj županiji. Uz 14 bungalova s 28 kreveta Orahovačko jezero dobit će i novi Edukativni centar Orahovica na četiri etaže, od kojih su dvije rezervirane za 18 dvokrevetnih soba i četiri apartmana, dok će u ostatku kompleksa biti uređena polivalentna konferencijska dvorana, više manjih prostora za radionice, recepcija, info pult, a sve će pratiti i brojni multimedijalni sadržaji s ciljem prezentacije Parka prirode Papuk. Za terensku nastavu na raspolaganju će biti i mobilni hologram, čime će školarci na zabavan način učiti o važnosti očuvanja biološke raznolikosti. Vjerujem da će Orahovačko jezero, jedno od najljepših mjesta za kupanje u ovom dijelu Hrvatske, po završetku ovog projekta privući sportaše, rekreativce, ljubitelje prirode, ljude željne opuštanja i obitelji koje su u potrazi za odmorom.

I oni željni adrenalina doći će na svoje, jer će obližnje Jezero Hercegovac dobiti adrenalinske sadržaje i ziplineom koji će spajati njegove obale“ kazao je Josip Mikolčić iz Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije, koja je jedan od partnera na ovom projektu vrijednom 10,8 milijuna eura. Njegovu važnost prepoznala je i Europska unija te ga sufinancira s više od devet milijuna eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020.

Foto: PR, Hrvoje Jurić