Novi umjetnički projekt Renate Poljak, nazvan “Pjesme za naše more”, istražuje interdisciplinarna polja od filozofije do znanosti, od utopije do glazbe i njihovu ulogu u suvremenom kontekstu. Ova izložba, koja će se održati u galeriji Bačva od 29. veljače do 17. ožujka 2024., pristupa ekološkoj temi na poetičan i utopijski način, izbjegavajući doslovne poruke aktivizma.
Umjesto tradicionalnog pristupa ekološkim pitanjima, umjetnica predstavlja konceptualni rad koji se oslanja na spekulaciju i usmenu tradiciju kako bi oblikovala novu mitologiju oko mora. Fokus je na ideji izlječenja mora i podizanja svijesti o njegovoj važnosti kroz umjetnički izraz, glazbu i poetične slike.
Izložba se sastoji od dva ključna dijela: prvi je viseća projekcija koja prikazuje mikrosvijet planktona istraživanog od strane dječaka iz Splita, Vanje Cetinića – Koće koji ih već dvije godine hvata planktonskom mrežicom te proučava pod mikroskopom. Fascinantne snimke prikazuju uvećan svijet malih bića koji nam stvaraju kisik.
Drugi dio obuhvaća trokanalnu videoprojekciju s glazbenicima koji stvaraju novu pjesmu posvećenu moru. Glavni protagonisti projekcije su glazbenici Amira Medunjanin te Alen i Nenad Sinkauz koji stvaraju novu pjesmu za naše more. Iznimni se glazbenici snimaju u praznoj dvorani podcrtavajući glas te prazninu prostora i mraka u kojoj isti odzvanja podsjećajući nas na crninu morskog bezdana. Tekst pjesme potpisuje Monika Herceg.
Kroz ovaj rad umjetnica poziva na promjenu mitova i stvaranje novih priča u kojima more ima centralnu ulogu kao stvoritelj života. Projekt se temelji na ideji da su uvjerenja i vjerovanja ključni za promjenu društva te sugerira potrebu za suvremenim “šamanom” koji će kroz umjetnost i glazbu promijeniti način na koji percipiramo i brinemo se o moru.
Renata Poljak, poznata filmska i likovna umjetnica, već godinama istražuje teme identiteta, migracija i nacionalnosti u svojim radovima. “Pjesme za naše more” predstavljaju njezin najnoviji doprinos tom kontekstu, nudeći apstraktnu i intuitivnu perspektivu na ekološka pitanja i ljudske interakcije s prirodom.
Foto: PR