Putovanja su danas pristupačnija nego ikad, no unatoč brojnim mogućnostima, svaki odlazak ipak zahtijeva određeni budžet. Ipak, postoje brojni načini kako smanjiti troškove i pametnije rasporediti sredstva; bilo da želite uštedjeti ili više novca usmjeriti na ono što vam je na putovanju doista važno

Stoga, želite li znati koji su to korisni tips&tricks za putovanja na budžetu, u nastavku izdvajamo praktične savjete.

Rezervacije unaprijed

Sve što planirate posjetiti, ako je moguće, obavezno rezervirajte unaprijed jer su online cijene nerijetko povoljnije od onih na licu mjesta. Također, imate vremena u miru proučiti sve opcije, što je, primjerice, jako korisno kad je u pitanju planiranje vođenih tura ili posjet atrakcijama s različitim cjenovnim paketima. Isto tako, ova stavka tiče se letova i smještaja, a želite li u tom pogledu proći jeftinije, uvijek je bolje birati datume sredinom tjedna.

Budite fleksibilni s datumima i destinacijama

Cijene avionskih karata mogu znatno varirati ovisno o danu kad putujete i godišnjem dobu. Letovi su često skuplji tijekom vikenda, praznika i u špici sezone, dok su putovanja u razdobljima izvan glavne sezone znatno povoljnija. U tim mjesecima vrijeme je i dalje ugodno, a gužve su manje. Također, da biste pronašli najjeftinije opcije, koristite aplikacije poput Google Flights, Skyscanner ili Hopper koje uspoređuju cijene i prikazuju najpovoljnije datume za let.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Wendy Swan (@wendyswan)

Iskoristite tehnologiju

Danas su dostupne brojne aplikacije koje vam uvelike olakšavaju planiranje putovanja, doslovno odrađuju većinu posla umjesto vas. Dovoljno je unijeti budžet, željenu destinaciju i okvirne preferencije, a tehnologija će se pobrinuti za ostatak. Idealno rješenje za one koji nemaju vremena ili volje sami slagati itinerar, a dodatan plus je to što ove aplikacije koriste pametne algoritme koji prate aktualne ponude i predlažu najpovoljnije opcije.

Putujte izvan sezone

Putovanje izvan sezone može drastično smanjiti troškove jer logično, tijekom vrhunca turističke sezone određene zemlje, cijene letova i smještaja značajno rastu. Tako putovanjem izvan sezone izbjegavate gužve i plaćate manje za iste usluge, a doživljaj je nerijetko i bolji nego u prime timeu jer imate više komfora kad je u pitanju istraživanje. Međutim, kod ovakvog planiranja putovanja treba paziti kamo idete, odnosno, posjećujete li primjerice tropske krajeve, svakako je savjet izbjegavati kišne sezone kako ne biste godišnji odmor proveli u smještaju.

Istražite javni prijevoz

Iako je najam automobila često najudobniji način za istraživanje neke destinacije, to rijetko bude i najpovoljnija opcija, osobito kad se uračunaju gorivo, cestarine, parkiranje i osiguranje. Ako putujete s ograničenim budžetom, isplati se unaprijed istražiti sustav javnog prijevoza zemlje u koju putujete. Mnoge destinacije nude razne vrste karata; dnevne, tjedne, grupne ili turističke koje omogućuju neograničena putovanja po znatno nižoj cijeni. Osim toga, neka područja, posebice manji gradovi i prirodni lokaliteti, idealna su za istraživanje biciklom ili električnim romobilom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Katia Erokhin (@katiaerokhin)

Smanjite kriterije za smještaj

Ovo ne znači da biste trebali odjesti u upitnim hotelima ili apartmanima, već jednostavno zadovoljiti se skromnijim, ali prikladnim smještajem koji ima sve potrebno. Ruku na srce, osim ako ciljano ne idete uživati u nekom resortu, u smještaju se samo prespava, stoga istražite povoljne opcije te, ono najvažnije, čitajte recenzije ostalih gostiju.

Smještaj s doručkom

Ovo je stavka koju mnogi preskaču, a znatno štedi novac. Naime, ako ste smješteni u hotelu ili imate mogućnost uzimanja doručka, svakako to napravite jer ćete u konačnici uštedjeti. Doručkujete li vani, cijene su svakako više od onih u vašem smještaju, a uvijek postoji i mogućnost dodatnog naručivanja hrane koja vam zapne za oko.

Manje destinacija, više doživljaja

Velik broj ljudi griješi pokušavajući u nekoliko dana obići što više gradova unutar države. Osim što se više novaca troši na prijevoz, takav pristup često umara i ostavlja površni dojam. Umjesto toga, zadržite se duže na jednoj lokaciji. Usporite, upoznajte lokalce, istražite kvartove i skrivene kutke.

Iskoristite besplatne mogućnosti

Mnoge destinacije nude besplatne ili povoljne aktivnosti poput pješačkih tura, muzeja s besplatnim ulazom, parkova i plaža. Informirajte se o besplatnim atrakcijama na vašoj destinaciji (ponekad je sadržaj besplatan samo na određene dane) te na taj način kompenzirajte atrakcije koje se moraju platiti.

Foto: Instagram/@margauxbtn