
Svaki tjedan donosimo vam pregled važnih, a manje poznatih vijesti iz područja umjetnosti, društva, kulture, a ponekad i politike. Vijesti koje su vam možda prošle “ispod radara”, a velik su pomak ili znak nekih većih pomaka pripadajuće industrije – u pozitivnom, ali i u negativnom smjeru
Eurosong 2025: Austrija odnijela pobjedu, Baby Lasagna i Käärija ukrali show
Iako Hrvatska ove godine nije imala svog predstavnika u finalu Eurosonga, najgledaniji trenutak večeri ipak je pripao domaćim snagama, točnije Baby Lasagni i njegovom finskom kolegi – Kääriji. Na velikoj sceni u Baselu, gdje je Austrija slavila svoju prvu pobjedu nakon desetljeća (zahvaljujući tenoru JJ-u), publiku je oduševio zajednički nastup dvojice glazbenika koji su obilježili prethodna izdanja natjecanja.
View this post on Instagram
Njihov performans započeo je kao zabavan glazbeni “dvoboj”: Käärija je ponovno izveo svoj globalni hit “Cha Cha Cha”, dok je Baby Lasagna uzvratio “Rim Tim Tagi Dim” stihovima. Publika je uživala u sinergiji dvaju ekscentričnih stilova koji su, iako često uspoređivani, pokazali svoju autentičnost. Vrhunac večeri bila je premijera njihove zajedničke pjesme “#eurodab” s retro prizvukom i snažnom simbolikom. Osim što evocira eru dabbinga, pjesma predstavlja važnu prekretnicu za Baby Lasagnu jer ovo je bio prvi put da je naš glazbenik pjevao na hrvatskom jeziku.
View this post on Instagram
Njihov nastup postao je viralan te je ubrzo prikupio više pregleda od same pobjedničke izvedbe, a komentari poput “Spasili Eurosong” i “Ovo su naši pobjednici” samo potvrđuju kako istinska energija i karizma ne poznaju granice ni protokole.
Suđenje Diddyju: svjedočanstva šokirala javnost, kazna bi mogla biti doživotna
U New Yorku je u tijeku jedno od najintrigantnijih suđenja godine: glazbeni mogul Sean “Diddy” Combs suočen je s ozbiljnim optužbama za seksualnu trgovinu i reketarenje. Proces je započeo 5. svibnja, a nedavna svjedočenja bivših partnerica i suradnica potpuno su uzburkala javnost. Najviše pozornosti privukla je emotivna ispovijest Cassie Venture, Diddyjeve bivše partnerice, koja je četiri dana detaljno opisivala sustavno zlostavljanje, uključujući tzv. freak off zabave s elementima prisile, kao i fizički napad iz 2016. koji je zabilježen nadzornom kamerom. Unatoč prethodnoj nagodbi od 20 milijuna dolara, njezin iskaz sada ima ključnu ulogu u optužnici.
Na klupu za svjedoke sjela je i pjevačica Dawn Richard, koja je iznijela slične optužbe o Diddyjevom nasilnom ponašanju. Istog dana, njegova obrana pokušala je odbaciti njezinu tužbu. Još jedna bivša članica grupe Danity Kane, Aubrey O’Day, odlučila je ne svjedočiti, ali je javno izrazila podršku Cassie i kritizirala Diddyjevo ponašanje tijekom njihova zajedničkog rada. Diddy se i dalje nalazi u federalnom pritvoru, a ako bude osuđen, prijeti mu minimalna kazna od 15 godina, s mogućnošću doživotne zatvorske kazne. Suđenje je u punom jeku, a svaka nova izjava dodatno rasvjetljava tamnu stranu glazbene industrije.
Tisuće svijeća i bezvremenski hitovi: Candlelight koncerti ponovno u Zagrebu
Zagrebačko ljeto ponovno će obasjati čarolija tisuća svijeća jer globalno popularni Candlelight koncerti vraćaju se u hrvatsku metropolu s nizom novih glazbenih poslastica. Riječ je o konceptu poznatom po spoju klasične i moderne glazbe, i to u atmosferi svjetlosne intime koja će i ove godine dovesti jedinstvena glazbena iskustva na netipične, elegantne lokacije. Sezonu otvara koncert posvećen grupi Coldplay dana 1. lipnja u Hrvatskom narodnom kazalištu. Slijedi dvostruka glazbena večer u hotelu Esplanade 20. lipnja, u čast ABBA-i i Hansi Zimmeru, a tijekom ljeta posjetitelje očekuju i izvedbe inspirirane Adele, Vivaldijevim ostvarenjem “Četiri godišnja doba” te Netflixovom serijom “Bridgerton”.
Svaki koncert pažljivo je kuriran kako bi spojio prepoznatljive melodije s atmosferom koja osvaja sva osjetila, a bez obzira na to jeste li ljubitelj klasike, popa ili filmske glazbe, Candlelight koncerti nude nezaboravan doživljaj u kojem se glazba ne samo sluša već i osjeća.
Hrvatska dobila aplikaciju za influencere – The Socialized Club
U Zagrebu je ovog tjedna predstavljena prva hrvatska aplikacija posvećena influencerima – The Socialized Club. Riječ je o digitalnoj platformi koja povezuje kreatore sadržaja i brendove bez posrednika i klasičnih financijskih transakcija, pritom promovirajući autentične suradnje i stvarnu vrijednost sadržaja. Idejna začetnica projekta je Nives Brkan, stručnjakinja za digitalni marketing, koja je vodila platformu od prvih skica do finalne implementacije. Tehnički tim iz BrightDocka, pod vodstvom Matea Starčevića Filipovića, aplikaciju je izgradio koristeći najnovije tehnologije (React Native, Supabase), a uključuje i push notifikacije za kampanje i događanja.
View this post on Instagram
Platforma je namijenjena kako influencerima tako i poslovnim korisnicima iz sektora turizma, ugostiteljstva i wellnessa, a cilj je omogućiti organsku promociju kroz stvarna iskustva, uz potpunu transparentnost i bez nepotrebnih troškova.
Umjetnost budućnosti: Prvi Digital Art Awards nagradio pionire suvremene tehnologije
U Londonu je održana prva dodjela Digital Art Awards, priznanja umjetnicima koji pomiču granice stvaralaštva kroz tehnologiju i umjetnu inteligenciju. Četiri glavne nagrade od 10.000 dolara u kriptovaluti USDC dodijeljene su u kategorijama: “Pokretne slike”, “Inovacija”, “Eksperimentalna umjetnost” i “Statična slika”. Među laureatima našla se i hrvatska umjetnica Maja Petrić, nagrađena za projekt “Specimens of Time: Hoh Rain Forest”, impresivne svjetlosne skulpture koje reagiraju na stvarne klimatske podatke, poput temperature mora i razine zagađenja, pritom stvarajući emotivne, interaktivne pejzaže.
U kategoriji pokretnih slika, Deekay je oduševio animacijom “Hands of Time”, dok je duo Operator osvojio eksperimentalnu nagradu za instalaciju “Human Unreadable”, koja istražuje granice privatnosti u digitalnom prostoru. Nagradu za statičnu sliku odnio je Zach Lieberman serijom “Ripple Studies”, poetskim prikazima svjetla na vodi kroz kodirane vizualizacije. Posebno priznanje dodijeljeno je i autohtonoj zajednici Yawanawá iz Brazila za suradnju s AI umjetnikom Refikom Anadolom na djelu “Winds of Yawanawá”, koje kombinira podatke o okolišu s duhovnim nasljeđem plemena.
Ova dodjela samo je dokaz da digitalna umjetnost više nije margina, već polako ali sigurno postaje sve jasnije mjesto gdje se stapaju znanost, osjećaji i vizije svijeta koji dolazi.