Za burnout uzrokovan pretrpanošću poslovnim obvezama zasigurno ste čuli. Međutim, burnout kao pojam općenito nije nužno vezan isključivo za radno okruženje. Naime, ovog puta govorit ćemo o pre-baby burnoutu, odnosno o pritiscima s kojima se buduće majke suočavaju tijekom trudnoće

Trudnoća je često opisana kao jedno od najposebnijih razdoblja u životu, ali istovremeno, radi se o poprilično izazovnom periodu za svaku ženu jer dolazi do velikih tjelesnih, emotivnih i hormonalnih promjena. Isto tako, pre-baby burnout može pogađati i očeve, no ipak je znatno učestaliji kod majki.

Pre-baby burnout mogli bismo definirati kao stanje opće mentalne i fizičke iscrpljenosti prije nego što je beba stigla na svijet koje je uzrokovano različitim društvenim očekivanjima. Naime, neki od razloga su stres oko financija, priprema svega potrebnog za prinovu, savjeti vezani uz porod, brigu o djetetu i odgoj…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fredrika Akander (@fakander)

Simptomi koji se mogu javiti vrlo su individualni te se zapravo ne razlikuju znatno od simptoma burnouta na poslu – kronični umor, problemi s koncentracijom, malaksalost, razdražljivost ili pak narušavanje odnosa s obitelji i prijateljima… Iako su neki od ovih simptoma poput primjerice umora ili malaksalosti karakteristični za trudnoću, valja prepoznati kad je riječ o uobičajenim simptomima, a kad su isti rezultat preopterećenosti očekivanjima.

Stoga, ako se u nekome od istih pronalazite i sumnjate na pre-baby burnout, u nastavku izdvajamo nekoliko savjeta kako se oduprijeti problemu!

Prije svega – postavite granice

Vaša beba je vaša i vašeg partnera, a tek onda ostalih ljudi u vašem životu. Iako možda na prvu zvuči grubo, bitno je na vrijeme postaviti granice koje će jasno dati do znanja koliko dopuštate da se netko upliće u vaše procese. Naučite reći “ne” obvezama koje vas preopterećuju i ograničite količinu informacija i savjeta koji vas mogu zbuniti ili uznemiriti. Također, jasno komunicirajte svoje potrebe prema partneru, obitelji i prijateljima – bilo da je riječ o odmoru, prostoru ili vremenu za sebe. Granice nisu znak slabosti, već način da zaštitite svoju energiju.

Postavite prioritete

Nije potrebno sve obaviti odjednom – fokusirajte se na ono što je doista bitno, a manje važne zadatke prepustite partneru, obitelji ili prijateljima. Prihvatite da ne morate biti savršeni jer dolazak djeteta prirodno donosi prilagodbe te je sasvim normalno da u nekim situacijama budete nespremni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fredrika Akander (@fakander)

Brinite o sebi

Ovisno o tome koliko je uredna vaša trudnoća i kakve su upute liječnika, odvojite vrijeme za aktivnosti koje vas opuštaju i donose radost. Primjerice, šetnje na svježem zraku, lagano vježbanje, meditacija ili čitanje najdražeg štiva male su rutine koje mogu značajno smanjiti stres i povećati osjećaj zadovoljstva.

Komunicirajte o svojim osjećajima

Razgovarajte s partnerom, prijateljima ili stručnjakom o svojim strahovima i brigama jer dijeljenje osjećaja može značajno smanjiti emocionalno opterećenje. Naime, otvorena komunikacija ne samo da olakšava osjećaj brige već i otvara priliku da dobijete korisne stručne savjete, perspektive ili jednostavno empatiju koja vam je potrebna.

Foto: Instagram/@tezza.barton