Po mnogima nepravedno zanemarena književna kategorija, poezija, već je nekoliko godina pod jakim reflektorom pažnje.

Taktilnost i decentnost poezije, u odnosu na puno duže i kompleksnije forme, doprla je do širokog broja ljudi. Tome možemo zahvaliti pomalo i društvenim mrežama jer su se pojavili brojni pjesnici i pisci koji su polako svoj put do publike gradili i kroz Instagram i Facebook. No, brojni su izdavači isto tako prostor dali pjesnicima u posljednje vrijeme. Ako ste raspoloženi za podcrtavanje divno ispisanih stihova, ove tri pjesničke zbirke svakako stavite na svoju policu s knjigama i iznova im se vraćajte.

Rupi Kaur: „Sunce i njeni cvjetovi“

knjige poezija

Indijska pjesnikinja Rupi Kaur poseban je fenomen nove generacije autora, a svoju svjetsku popularnost definitivno može zahvaliti gore spomenutim društvenim mrežama od kojih je krenula. Zašto se iznova vraćamo njezinim stihovima – jer su nježni, pitki, svevremenski i za mnoge imaju iscjeljujući efekt. O ovoj zbirci koja ju je i proslavila, Rupi je rekla: „sunce i njeni cvjetovi zbirka je pjesama o tuzi prepuštenosti trenutku poštivanju korijena ljubavi i osnaženju sebe podijeljena je na pet dijelova venem, padam, puštam korijenje, rastem, cvatem – o knjizi“

Mary Oliver: „Nove i odabrane pjesme“

knjige poezija

Stihovi Mary Oliver, jedne od najvećih američkih pjesnikinja svoje generacije, podsjetnik su da tragovi duboke ljepote postoje svuda oko nas ako promatramo i osluškujemo svijet. U pedeset godina pisanja poezije objavila je čak trideset zbirki u kojima je svoje srce predala ljubavi prema jednostavnom životu i osjećaju da smo u vječno promjenjivoj i cikličnoj prirodi svi neraskidivo povezani. Pisala je slobodnim stihom i jednostavnim leksikom, a sebe je nazivala „nevjestom čuđenja“, posvećenoj braku s veličanstvenim čudom života, s osjećajem divljenja i ljubavi prema svijetu i prirodi. Poezija Mary Oliver uvrštena je u Antologiju najbolje američke poezije, a zbirka „Nove i odabrane pjesme“ prvi put je objavljena 1992. godine te je nagrađena prestižnom National Book Award. Napisala je više od petnaest zbirki eseja i poezije te je za svoj rad dobila nekoliko nagrada i priznanja. Više od četrdeset godina živjela je u Massachusettsu sa svojom partnericom Molly Malone Cook, a nakon njezine smrti preselila se na jugoistočnu obalu Floride. Umrla je 2019. godine.

Marko Pogačar: „Zemlja Zemlja“

knjige poezija

Splitski autor Marko Pogačar rođen je 1984. godine i piše poeziju, esejistiku, prozu i književnu kritiku. Nagrađivan je hrvatskim i međunarodnim nagradama i priznanjima za poeziju, prozu i esejistiku, a samostalne knjige prevedene su mu na desetak, a pojedinačni tekstovi na više od trideset jezika. Ivica Prtenjača o njegovoj je hvaljenoj zbirci poezije rekao: „Marko Pogačar ispisao je, usprkos svojim putovanjima, a možda i baš zbog njih, s kraja na kraj planeta, knjigu pjesama koja svoju potragu za smislom ne započinje uvijek letom, ali i ne okončava uvijek na zemlji; u toj maestralnoj izmjeni perspektiva ovi stihovi katkad oko nas fijuču kao meci, katkad nas umiruju kao jastuk od paperja neke vrlo egzotične ptice koja izumire. Na kraju, kako onda leti, a kako miruje Pogačarov bumerang? Jednom riječju: svemoćno.“