Posljednjih godina parabeni, konzervansi koji su dugi niz godina bili neizostavan sastojak u kozmetici – ponovno su u središtu pozornosti. Dok se industrija bavi pitanjem sigurnosti i djelotvornosti proizvoda, čini se da smo se našli pred pitanjem – jesmo li brzopleto osudili parabene, ignorirajući znanstvene dokaze i stvarne rizike njihovih alternativa?

Parabeni su već od 1930-ih igrali ključnu ulogu u očuvanju proizvoda od kontaminacije mikroorganizmima. Njihova sigurnost u dozvoljenim koncentracijama podržana je istraživanjima, a njihova sposobnost konzerviranja nadmašuje brojne alternative. Ipak, studija iz 2004. godine, koja je sugerirala prisutnost parabena u tumorima dojke, dovela je do velikih promjena u percepciji. Usprkos kritikama metodologije studije, pokret “čiste ljepote” iskoristio je te nalaze kao razlog za odbacivanje parabena, čime su otvorili prostor za prirodne i “čiste” alternative koje često nisu prošle jednako rigorozna testiranja.

Industrija kozmetike posljednjih godina svjedoči sve većem broju proizvoda povučenih s tržišta zbog kontaminacije upravo zbog nedostatka parabena. Marisa Plescia, kozmetička kemičarka, ističe da alternative često nisu jednako učinkovite, što vodi ka sve češćim povlačenjima proizvoda zbog rasta plijesni i bakterija. Poznati brendovi poput Suntegrity i Kosas našli su se u nezavidnoj poziciji zbog povlačenja svojih proizvoda, što dovodi do važnog pitanja o učinkovitosti i sigurnosti novih konzervansa.

Dok se parabeni smatraju sigurnima u reguliranim koncentracijama, industrija i dalje pribjegava marketinškim strategijama koje koriste strah potrošača od parabena kao sredstvo za promociju. Na kraju, ovo ne pomaže potrošačima, već povećava konfuziju i ostavlja ih u neizvjesnosti glede sigurnosti proizvoda koje svakodnevno koriste. 

Još jedno važno pitanje odnosi se na širu perspektivu korištenja kozmetičkih proizvoda. Dr. Phillipa Darbre, istraživačica u kontroverznoj studiji iz 2004., naglašava da problem ne leži samo u pojedinačnom sastojku već i u kompleksnosti kemijskog “koktela” kojem su potrošači izloženi. Jednostrano demoniziranje parabena može odvući pozornost od veće slike i stvarnih problema unutar formula.

Dakle, vrijeme je da se preispita crno-bijeli pristup parabenima u kozmetici. Možda smo čak i prebrzo otpisali parabene, pod pritiskom javnosti i trenda “čiste ljepote”. Iako su parabeni izazvali kontroverzije, istraživanja u dozvoljenim koncentracijama ne pokazuju značajne rizike, dok alternative, premda na prvi pogled prirodnije, često ne pružaju istu razinu zaštite od kontaminacije. Povratak parabena u rasprave o sigurnosti ukazuje na to da nam je potreban uravnoteženiji pristup, gdje će se važnost provjerenih konzervansa prepoznati i s potrošačima jasno komunicirati. Naposljetku, cijela se rasprava upućuje na to da se sve svodi na osobni odabir potrošača jer danas na tržištu ipak postoji širok spektar proizvoda, kako onih koji sadrže parabene tako i onih koji ih vješto izbjegavaju. 

 

Foto: @josefinaandres, @carlotaweberm, @elisezecevic