Našu rubriku #fotocrush nastavljamo jednom svestranom kreativkom koja se izdvaja iz mase, ne samo istreniranim okom za fotografiju, već i modnim stilom, kojemu dosad nismo našli manu.

Petra Mikšik je individualka s domaće scene koja svojom svestranošću oduševljava. Vlasnica je Vanelli Studija, a ispred njenog objektiva našla su se dobro poznata lica domaće scene, poput Filipa Rudana, Elene Dizdar, Nike Turković i drugih.

No, tu njenom poduzetničkom i kreativnom duhu nije kraj. Kao što i sama ističe, veliki je zaljubljenik u kvalitetni način života, wellness i zdravu prehranu, a sve je to objedinila i na svom portalu Vanelli.hr na kojemu otkriva svoje beauty i wellness tajne.

Dio tih tajni podijelila je i s nama prošle godine kada smo je ugostili u rubrici Beauty/Crush, no nismo mogli odoljeti te smo ju morali ponovno uhvatiti i otkriti tajne njenih sjajnih fotografija i modnog stila.

Tko je ukratko Petra? 

Osoba koja se nikad ne zna predstaviti (smijeh). Freelance fotografkinja s pozadinom u marketingu kojim se i dalje bavim uz fotografiju. Zaljubljenica u zdraviji način života, slow fashion i sve po pitanju wellnessa

Kako Vas je i kada zainteresirala fotografija? 

Fotografijom sam se počela baviti prije 5 godina, a sve nekako se spontano razvilo, s time da sam od djetinjstva obožavala fotkati. Prvo iskustvo mi je bilo sa starim analognim fotoaparatom koji sam kao klinka pronašla u jednoj od ladica. Tada sam još izrađene fotke iz studia dobivala na CD-u i USB sticku, no to je više bila neka zanimacija. Nisam mislila da ću se kasnije i baviti time, ali kad retrogradno pogledam i umjetničku pozadinu s jedne strane obitelji sve nekako ima smisla.

Modne te portret fotografije Vaš su prepoznatljivi pečat, a osim fotografija u boji često na Vašem poslovnom profilu možemo vidjeti i crno bijele fotografije. Koji tip fotografija preferirate i što volite kod jednog, a što kod drugog? 

Iskreno, obožavam portrete i oni mi daju taj osjećaj “ushita” nakon odrađenog snimanja. Modna fotografija mi je nekako usputno došla s razvojem, no mislim da najviše uživam u portretima. Sve fotografije snimam u boji, dok se kod obrade odlučim hoće li ona ostati u boji ili ću je prebaciti u crno bijelu. Mislim da crno bijela fotografija više ističe modela i može ostaviti moćniji dojam od fotografije u boji. Pogotovo kada se puno toga događa u pozadini, primjerice kod snimanja na ulici. Na kraju sve se svodi na taj “feeling” i često kada nisam sigurna u neku fotku probam obradu napraviti u crno bijeloj i osjetiti je na toj svedenijoj razini. 

Imate li svoj omiljeni rad? Ako da, koji i zašto? 

Trenutno je to portret našeg modela Elene Dizdar (slaba sam na portrete).

Po čemu odlična fotografija odskače od prosječne fotografije i što uopće smatrate kvalitetnom fotografijom koja je u stanju i Vama samoj upasti u oko? 

Danas ima toliko fotografa, a svatko ima nešto svoje. Kako sam samouka, čula sam mnoga “pravila” o tome što znači kvalitetna fotografija, no može se dogoditi da upravo fotka koja nije dobra po svim pravilima ima ono nešto. Rekla bih da je fotografija umjetnost kao i svaka druga, s puno načina izražavanja o kojima ne bih sudila. Meni u zadnje vrijeme zapnu za oko film fotografije jer je s filmom puno zahtjevnije raditi, a rezultati mogu biti fantastični pa odmah i više cijeniš sav trud iza te fotke. Nekada to može biti jednostavan portret, a nekada je riječ o odličnom poziranju, zanimljivoj lokaciji i osvjetljenju. Može se štošta pogoditi u wow rezultat, a nekada puka slučajnost da predivan rezultat.   

Kako društvene mreže danas utječu na umijeće fotografije? 

Pa iskreno, rekla bih da su društvene mreže svima dale veći exposure i to je odlično. Pogotovo kad je riječ o novim klijentima, suradnjama u drugim državama do kojih prije fotografi ne bi mogli tako lako doći. S druge strane, rekla bih da postoji zasićenje svega, pa tako i fotografije. Posebice jer u tolikoj izloženosti genijalnim radovima nekako sve manje cijenimo. Negdje sam čula da danas svatko može kupiti fotoaparat i proglasiti se fotografom, a opet zašto ne? Pogotovo ako su radovi genijalni, oni mogu zaraditi od toga (ili ne ako ne žele i uživaju u umjetnosti). Rekla bih da je najveći manjak društvenih mreža zapravo to što svatko ima mišljenje, možda i kada ga ne bi trebao imati ili “poklanjati” okolo. 

Osim po odličnom fotografskom oku, Vaš modni izričaj mogao bi biti inspiracija za ostale mlade dame. Kako biste opisali svoj stil?  

Mislim da se stil gradi godinama i puno puta sam se uhvatila u onom “nikad ne reci nikad”. U zadnjih par godina definitivno sam više stasala u minimalizam s nekim skandi/francuskim štihom. Volim se tu i tamo poigrati s bojama i rijetkim uzorkom (najčešće ljeti). 

Najdraži odjevni komad u ormaru?   

Uh, rekla bih crni blazer ili bež baloner sad kako se bližimo jeseni.

Bez kojeg komada ne bi mogli zamisliti svoj look?   

Dobre torbe, ali i nekog od omiljenih komada nakita jer mi uz njih i najobičniji outfit odmah bolje izgleda.

Estetika kojeg dizajnera Vam je najprivlačnija?   

U zadnje vrijeme često bacim oko na Anine Bing, Zadig & Voltaire ili Iro Paris. 

Koji trend Vam se nikako ne sviđa?    

Nikad ne reci nikad haha, ali traperice jako niskog struka. 

Kojim se pravilima vodite pri kombiniranju komada, imate li savjet kako uvijek složiti super outfit?   

Nisam od onih ljudi koji u glavi vizualiziraju outfit pa se obuku i to super izgleda. Meni pomaže isprobati outfit pa vidjeti ako nešto ne ide (čitaj ostavi si dovoljno vremena za promjenu). Najčešće se držim jednostavnosti s naglaskom na krojeve odjeće pa dodaš torbu, zanimljive cipele, nakit i dobiješ effortless look. Također, ako nemam taj wow feeling prije izlaska iz kuće bolje je promijeniti outfit nego se osjećati pokislo u njemu…

Koje osnovne komade preporučujete kod izgradnje jednostavnijeg, održivog ormara, odnosno koji su must-have komadi u capsule garderobi? 

Prije me često umaralo smišljanje outfita, dok napokon nisam došla do ormara koji sam pažljivo selektirala. Rekla bih da veliku ulogu igra razumijevanje vlastite figure i ne hitanje za trendovima koji našem osobnom stilu ne odgovaraju. Pored toga, kupovanje komada koje znamo da možemo kombinirati s barem 5-10 stvari koje već imamo u ormaru. I odbacivanje tog instagram uvjerenja da ne smijemo obući/fotkati outfit koji smo već nosile haha. Must-have komadi po meni su većinom u neutralnim bojama – dobar T-shirt, široke i uske traperice (tamni i svijetli traper), bijela košulja, tank topovi, par dobrih sakoa i po meni nekoliko hlača od odijela s visokim strukom jer dobro idu na tenisice, ali i štikle, onda nekoliko suknji (mini, maxi, svilene, traper, vunene..), neutralne haljine u kroju koji paše našem obliku tijela, baloner i kožna jakna. I ne smijemo zaboraviti nekoliko dobrih torbi u neutralnim bojama! Od ovog popisa se već da svašta iskombinirati.