Problem suhe kože može se manifestirati na više načina, a jedan od njih je perutanje kože. Ovaj problem može izazvati vrlo neugodan osjećaj, a može biti uzrokovan mnogim čimbenicima.
Neka kronična stanja poput psorijaze i ekcema vrlo su česta, a uz to uzrok mogu biti i rijetki genetski poremećaji poput kožnog limfoma ili alergijske reakcije. Liječenje ovog poremećaja može biti različito, a terapiju određuje dermatolog na temelju simptoma. Osim stanja koja se teže liječe, uzrok ponekad može biti prilično blag i jedino liječenje može biti promjena prehrane i redovita hidracija.

Koža koja se ljušti: Uzroci

Ljuskava koža je razina iznad normalne suhe kože, ali postoji preklapanje simptoma. Suha koža koja se peruta najčešće je uzrokovana suhoćom i nedovoljnom hidratacijom.

Ekcem (atopijski dermatitis)

To je upalno stanje u kojem iritacija u gornjem sloju kože uzrokuje da koža izgleda ljuskavo i crveno. Također, ovo stanje se može manifestirati kao pjegice s krastom, a ako se ne liječi na vrijeme, može uzrokovati pucanje kože i krvarenje. Na ekcem utječu vanjski čimbenici poput kozmetike, kemikalija, a oni mogu biti uzrok ekcema.

Seboreični dermatitis

Ovo stanje vlasišta također je poznato kao perut. Prepoznat ćete ga po ljuskicama koje vam padaju s glave. Glavni uzrok ovog problema je reakcija na prirodni kvasac u našem tijelu. To je također upala i često je središte oko folikula dlake što dovodi do ljuskavih mrlja koje mogu izgledati masno.

Aktinična keratoza

To je prekancerozna lezija koja se javlja prije karcinoma skvamoznih stanica. To je najčešće uzrokovano izlaganjem UV zračenju i oštećenjem kože. Čini se kao debela, ljuskava, neravna koža koja može biti blago ružičasta. Aktinične keratoze mogu dovesti do raka kože i treba ih pregledati dermatolog. Ako sumnjate na to, svakako se obratite dermatologu.

Kako izgleda koža koja se ljušti?

Ovisno o uzroku promjene, ljuskave mrlje na koži najčešće su bijele boje. Ovisno o tome što je uzrokovalo ljuštenje kože, koža ispod tog područja može biti crvena i nadražena.

Liječenje

Prvo, najvažnije je posjetiti dermatologa. On će otkriti uzrok problema i umjesto na liječenje simptoma, fokusirat će se na otklanjanje najvjerojatnijeg uzroka promjena. Osim toga, najčešće se suha, perutava koža tretira hidratacijom te kremama i mastima bez mirisa i jakih sastojaka. Ovo je dobra početna točka u liječenju ako mislite da patite od suhe kože ili blažeg atopijskog dermatitisa. Ponekad je od pomoći nježan piling, no ništa se ne smije raditi bez odobrenja liječnika. Neka stanja možete liječiti kod kuće, a neka zahtijevaju posebne uvjete i režime za rješavanje problema. Kod osoba koje imaju seboreični dermatitis hidratacija ne pomaže. Moraju se pozabaviti kvascem koji uzrokuje upalu. Također, ekcem često zahtijeva propisane lokalne ili oralne steroide, dok aktinična keratoza zahtijeva procjenu dermatologa.

Iako su ti kožni problemi iritantni, neugodni i alarmantni, dermatolozi ih uglavnom učinkovito liječe. Stoga, kada primijetite promjene na koži, odmah zakažite termin kako biste ubrzali i olakšali liječenje.

Foto: Pexels