Karijera, obitelj, prijateljstva… Pritisak da svaki aspekt našeg života izgleda besprijekorno nikada nije bio veći. No, kako znati je li vrijeme da date otkaz na poslu?
Da, postoji osjećaj panike oko financijske budućnosti kad god pomislite na promjenu posla ili na otkaz. No, nevjerojatno je oslobođenje kada konačno postavimo pitanje što zapravo želimo od života. Ne čudi stoga što je to pitanje sve češće na usnama milenijalki koje su pod stresom. “Naporan rad je nekad bio norma – čak i nešto čime se moglo hvaliti”, kaže kvalificirana klinička psihologinja dr. Jessamy Hibberd. “Ali primijetila sam promjenu. Žene počinju shvaćati da ubijanje od posla jednostavno nije vrijedno.”
U svojoj knjizi “Drop The Ball: Achieving More by Doing Less”, Tiffany Dufu zagovara odustajanje – ne kao znak poraza, već kao korak prema većem ispunjenju u svakom aspektu života. Nakon što je shvatila da više ne može činiti sve što je trebala, kaže da je naučila prigrliti nesavršenost, preispitati svoja očekivanja od sebe i smanjiti svoj popis obaveza kako bi si obogatila život. Slično tome, Aliya Young, koja sada ima 40 godina, prije pet godina napustila je unosnu izvršnu poziciju u tvrtki koja financira filmove i TV emisije. Nakon studija prava, to je bio posao kojem je težila. “Ali u stvarnosti njezin posao značio je previše radnih sati, previše stresa i stalnog pritiska”, kaže ona. “Nisam se mogla isključiti i nisam imala dovoljno vremena za sebe i svoje bližnje.” Sada radi kao slobodni konzultant i priznaje da nema istu financijsku sigurnost, ali ima puno manje stresa i radi puno manje sati, te se zbog toga osjeća ispunjenije.
Otkaz ne znači odustajanje
Otkaz ne znači da niste uspjeli ili da ste odustali. Umjesto toga, radi se o redefiniranju načina na koji pristupamo poslu i životu. Žene imaju složeniju putanju karijere i širu, nijansiraniju definiciju uspjeha od većine muškaraca. Cijenimo postignuća, potragu za strašću, poštovanje i to da naš rad čini razliku. Sagorijevanje, tjeskoba i nedostatak osobnog života prihvaćeni su kao nusprodukti uspješne karijere, ali i to se polako mijenja. Pod većim smo pritiskom nego ikada i neki od nas su dovoljno hrabri da kažu: “Ne mogu više”.
Iako holistička samoprocjena i briga o dobrobiti mogu izgledati nedostižno dok se borite da platite račune, dugoročno si gledano možete priuštiti da ne date prioritet ravnoteži u životu. Ovo jednostavno vodi u bolest i izgaranje. Znakovi koji vam govore da nešto nije u redu su: strah od posla, povećana osjetljivost, osjećaj uznemirenosti, razdražljivost, loše raspoloženje ili osjećaj nesposobnosti za nošenje s problemima. Manje energije i motivacije te nemogućnost uključivanja u druge dijelove svog života (kao što je viđanje s prijateljima) također su znakovi upozorenja.
Kako dati otkaz?
Napravite korak unatrag da dobijete perspektivu. Možda samo trebate slobodan dan i dati si vremena za razmišljanje. Razgovarajte o tim stvarima s nekim kome vjerujete. Sagledajte sve zahtjeve u svom životu, vanjske i unutarnje, i zapitajte se „Može li se išta od ovoga promijeniti?“. Često je pritisak koji sami sebi stvaramo izvor stresa. Razmislite što vam je važno – odgovaraju li vaše vrijednosti načinu na koji živite? Konačno, odredite si vremensko ograničenje: ako se stvari do tada ne promijene, dat ćete otkaz.
Je li vrijeme za otkaz?
Osjećate se nepovezano s poslom, nemate motivaciju koju ste imali i lošije obavljate posao. Imate opći osjećaj iscrpljenosti – bilo fizičke bilo mentalne – veći dio dana. Osjećate poteškoće s koncentracijom ili probleme s pamćenjem. Više se svađate ili manje komunicirate, kako s partnerom tako i u drugim odnosima kod kuće i na poslu. Imate poteškoće sa spavanjem ili se budite noću i imate osjećaj da se ne možete isključiti. Svakodnevno se okrećete sredstvima ovisnosti, poput alkohola…
Preuzmite kontrolu nad ravnotežom između posla i privatnog života
Kad god je moguće, napustite ured na vrijeme i pokušajte se isključiti većinu večeri. Ako vam je teško pobjeći od radnog stola, pokušajte napraviti “sastanak” u svom kalendaru za 18:00 kako biste se potaknuli da dođete kući na prijeko potreban odmor. Nađite vremena za vježbanje. Dokazano je da napuštanje radnog stola i izlazak na svježi zrak u vrijeme ručka ili sredinom poslijepodneva smanjuje stres. Budite odlučni kad idete na ručak ili samo protegnete noge – samo 20 minuta dnevno učinit će veliku razlika. Pronađite obližnji park ili otvoreni prostor i primijetite drveće i zelenilo ili idite s prijateljem i razgovarajte o bilo čemu osim o poslu. Idite doktoru. Ako se ne kontrolira, izgaranje može biti ozbiljno i dovesti do niza drugih fizičkih i mentalnih problema. Ako se borite riješiti simptome, posjetite stručnjaka. Razgovarajte sa svojim šefom. Znamo da je komunikacija sa šefom jedan od najvećih utjecaja na sreću na poslu. Pokušajte razgovarati o tome kako se osjećate. Možda je i vaš šef pod pritiskom i ne shvaća koliko su stvari loše za vas. Promjena raspodjele zadataka ili načina na koji vaš tim komunicira može biti sve što je potrebno.
Foto: Pexels