Dodjela Oscara ove godine bila je nezamisliva bez svoga glavnog (i očekivanog) junaka večeri – “Oppenheimera”.  Filmski hit Christophera Nolana ovaj put odnio je najviše zlatnih kipića, čak sedam, uključujući i titulu za najbolji film.

Osim glavne nagrade, biografski film Christophera Nolana o ocu atomske bombe osvojio je priznanje za najboljeg redatelja, glumca (Cillian Murphy), sporednog glumca (Robert Downey Jr.), montažu filma, glazbu i snimanje.

“Poor Things” također nije zaostajao – kući je ponio četiri Oscara, uključujući kipić za najbolju glumicu (Emma Stone), najbolju šminku i frizuru, najbolji dizajn produkcije i najbolji kostim. Da’Vine Joy Randolph (“The Holdovers”) zasluženo je osvojila priznanje za najbolju sporednu glumicu.

Redateljica filma “Barbie”, Greta Gerwig, možda nije dobila priznanje u kategoriji za najboljeg redatelja, ali je njezin film ipak osvojio nagradu za najbolju originalnu pjesmu s pjesmom “What Was I Made For?” u izvedbi Billie Eilish i Finneasa O’Connella.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli The Academy (@theacademy)

Trenuci koji su obilježili dodjelu

Jimmy Kimmel ponovno je bio domaćin dodjele Oscara te nije propustio priliku za svoje karakteristične šale i podbadanja. Njegov uvodni monolog uključivao je tipične viceve o holivudskim elitama – od  spominjanja zlouporabe droga Roberta Downey Jr.-a do šala na račun kolega poput Margot Robbie i Ryana Goslinga.

 

Kao i obično, dodjela nagrada nije prošla bez pikantnih trenutaka i komičnih situacija. Evo nekoliko ključnih trenutaka koji su obilježili sinoćnju dodjelu:

Prepucavanja Donalda Trumpa i Jimmy Kimmela

Tijekom emisije, Jimmy Kimmel je pročitao oštru internetsku recenziju svoje uloge kao domaćina Oscara, otkrivajući na kraju da ju je napisao bivši predsjednik SAD-a, Donald Trump. Trump je kritizirao emisiju kao “raspršenu, dosadnu i vrlo nepravednu”, postavljajući pitanje je li ikad postojao gori domaćin od Jimmyja Kimmela na Oscarima.

Kimmel, koji već dugo vodi prepucavanja s Trumpom, šaljivo je pitao publiku da pogodi koji bivši predsjednik je napisao post, dodavši: “Hvala vam, predsjedniče Trumpe. Zar nije već vrijeme za vaš boravak u zatvoru?”

„I’m Just a Ken“

Ryan Gosling izveo je energičnu izvedbu filmske pjesme “I’m Just a Ken” odjeven u ružičasto odijelo i okružen ansamblom muških plesača. Pridružio mu se gitarist Guns n’ Rosesa, Slash, i prošetao među publiku kako bi pjevao sa svojom kolegicom iz filma “Barbie”, Margot Robbie, i redateljicom Gretom Gerwig.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Viral Pop Culture (@viralpopculture)

John Cena stigao gol na pozornicu

Prije 50 godina, na dodjeli Oscara prosvjednik je pretrčao gol preko pozornice iza glumca Davida Nivena te pokazivao znak mira, stvarajući legendarni trenutak u povijesti dodjele Oscara. Kako bi obilježili tu nezaboravnu obljetnicu, John Cena ušao je na pozornicu noseći samo kovertu s imenom pobjednika Oscara za najbolji kostim.

“Cijenim ovu priliku da proslavimo važnost kostima”, rekao je Cena.

“Oni su nevjerojatno važan dio filmske umjetnosti, možda čak i najvažniji. Bez njih, priča bi izgubila svoju boju i dubinu.”

Prvi Oscar za Ukrajinu

Redatelj filma “20 dana u Mariupolu”, Mstyslav Chernov, održao je snažan govor prilikom primanja nagrade za najbolji dokumentarni film, koji je bio prvi Oscar za Ukrajinu ikad. Chernovljev film dokumentira njegovo vrijeme kao video novinara tijekom prvih tri tjedna ruske opsade ukrajinskog grada.

“Vjerojatno ću biti prvi redatelj na ovoj pozornici koji će reći kako želi da nikad nije napravio ovaj film. Želim moći zamijeniti ovaj kipić s pričom u kojoj Rusija nikad ne napada Ukrajinu, nikad ne okupira naše gradove… ali ne mogu promijeniti povijest. Ne mogu promijeniti prošlost“, rekao je.

Cijeli popis dobitnika možete pogledati u nastavku, a ostale istaknute trenutke pronađite na društvenim mrežama Akademije.

Lista dobitnika Oscara:

Najbolja sporedna glumica: Da’Vine Joy Randolph, “The Holdovers”

Najbolji animirani kratki film: “War Is Over!”

Najbolji animirani film: “The Boy and the Heron”

Najbolji originalni scenarij: “Anatomy of a Fall”

Najbolji adaptirani scenarij: “American Fiction”

Najbolje šminkanje i frizura: “Poor Things”

Najbolji dizajn produkcije: “Poor Things”

Najbolji dizajn kostima: “Poor Things”

Najbolji internacionalni film: “The Zone of Interest”

Najbolji sporedni glumac: Robert Downey Jr., “Oppenheimer”

Najbolji vizualni efekti: “Godzilla Minus One”

Najbolje montaža filma: “Oppenheimer”

Najbolji dokumentarni film (kratkometražni): “The Last Repair Shop”

Najbolji dokumentarni film: “20 Days in Mariupol”

Najbolja kinematografija: “Oppenheimer”

Najbolji kratki film (igrani): “The Wonderful Story of Henry Sugar”

Najbolji zvuk: “The Zone of Interest”

Najbolja glazba: “Oppenheimer”

Najbolja pjesma: “What Was I Made For?” iz filma “Barbie”

Najbolji glumac: Cillian Murphy, “Oppenheimer”

Najbolji redatelj: Christopher Nolan, “Oppenheimer”

Najbolja glumica: Emma Stone, “Poor Things”

Najbolji film: “Oppenheimer”

Foto: Profimedia.hr