
Iako se zajedničko spavanje doživljava kao simbol bliskosti, sve više parova bira drukčiji pristup, odnosno takozvani sleep divorce. Unatoč nazivu koji zvuči dramatično, riječ nije o prekidu veze, već o dogovoru da partneri spavaju odvojeno, u različitim krevetima ili čak sobama kako bi svatko mogao imati kvalitetniji san
Koncept odvojenog spavanja odnosi se na dogovoreni način spavanja u kojem partneri, iako emocionalno povezani i u stabilnoj vezi (ili braku), odlučuju da ne dijele isti krevet. Umjesto toga, svatko ima svoj prostor za spavanje prilagođen vlastitim navikama, ritmu i potrebama, a to može značiti odvojene krevete u istoj sobi, spavanje u različitim sobama ili fleksibilan “raspored” koji uključuje naizmjenično spavanje zajedno i odvojeno. Ova praksa sve je češća zbog vrlo praktičnih razloga: različitih ritmova spavanja, hrkanja, osjetljivosti na temperaturu, nesanice, zdravstvenih tegoba ili jednostavno potrebe za neometanim snom.
View this post on Instagram
Naime, kada dijeljenje kreveta postane izvor neispavanosti i frustracije, posljedice se brzo prenose na svakodnevni život i odnos s partnerom. Vodeći se tom logikom, sleep divorce omogućuje svakome da se naspava u vlastitom ritmu, a posljedično donosi više energije, manji stres i bolje međusobno razumijevanje.
Označava li sleep divorce početak problema u odnosu?
Sad, iako se koncept odvojenog spavanja često prikazuje kao praktično rješenje za bolji san, ne dolazi bez izazova; emocionalnih niti društvenih. Za neke parove, odvojeno spavanje može otvoriti pitanja o intimnosti, emocionalnoj povezanosti i dinamici odnosa. Fizička udaljenost, bez pažljivog balansiranja bliskosti tijekom dana, može dovesti do osjećaja otuđenosti ili nesigurnosti. Osim toga, društvene norme i očekivanja često dodatno pojačavaju pritisak jer se još uvijek vjeruje da partneri koji su u sretnoj vezi “moraju” dijeliti krevet.
View this post on Instagram
No istina je da svaka veza ima svoj ritam i način funkcioniranja. Kao što smo već istaknuli, ako zajedničko spavanje postaje izvor konstantne neispavanosti, napetosti ili svađa, možda je upravo distanca ono što može pomoći da se odnos očuva pod uvjetom da postoji otvorena komunikacija i zajedničko razumijevanje. Stoga sleep divorce ne mora nužno označavati početak problema, ali zahtijeva iskren pristup i volju da se povezanost njeguje na druge načine. Jer na kraju dana, kvalitetan san može biti važan temelj zdrave veze bez obzira na to u koliko se kreveta odvija.
Foto: Instagram/@helenowen