Vjerujemo da je svatko od vas barem jednom bio u sauni, no znate li da sauna nije nešto što biste trebali povremeno prakticirati, već uvrstiti u standardnu mjesečnu rutinu

Ideja saune seže još u period antičkih Maja koje su imale grijane prostorije za religijske rituale. Zatim su koncept sauna/kupelji imali Turci i Finci čije su saune ujedno i danas najpopularnije. Naime, tijekom boravka u klasičnoj finskoj sauni, temperature sežu između 60-90 °C, što izaziva znojenje jer tijelo na taj način smanjuje temperaturu i potiče osjećaj ugode, međutim – boravak u sauni ima i brojne druge benefite.

Koje vrste saune postoje

Finska sauna

Tradicionalna finska sauna najčešća je vrsta saune i često se smatra klasičnom te koristi suhe vrućine s niskom razinom vlage.

Infracrvena sauna

Ova sauna koristi infracrvene grijače koji emitiraju infracrveno svjetlo koje zatim tijelo apsorbira kao toplinu. Također, ne zagrijava zrak kao tradicionalna sauna, već izravno zagrijava tijelo.

Parna sauna (turska kupelj)

Parna sauna, poznata i kao turska kupelj, koristi vlažnu toplinu, a u ovim saunama para stvara visoku vlažnost čineći zrak vrlo zasićenim.

Bio sauna

Bio sauna kombinira karakteristike tradicionalne finske i parne saune te koristi umjerene temperature i vlažnost.

Saune s drvenim pećima

Ove saune koriste peći na drva za zagrijavanje kamenja koje zatim emitira toplinu, a često su smještene na otvorenom.

Najveći benefiti sauna:

Poboljšanje cirkulacije

Toplina saune stimulira širenje krvnih žila, čime se omogućava bolji dotok kisika i hranjivih tvari u tkiva. Neki od benefita bolje cirkulacije su manji bolovi u mišićima i zglobovima, ubrzavanje oporavaka nakon fizičke aktivnosti ili poboljšanje zdravlja krvožilnog, odnosno kardiovaskularnog sustava.

Smanjenje stresa

Odlazak u saunu može imati značajan opuštajući učinak na tijelo i um. Toplina saune potiče oslobađanje endorfina, poznatog kao hormona sreće, koji smanjuje stres i poboljšava raspoloženje. Isto tako, studije su pokazale da redovito korištenje saune može smanjiti simptome anksioznosti, pružajući osjećaj opuštenosti i mentalnog balansa.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Helen Owen (@helenowen)

Poboljšanje kvalitete sna

Povećanje tjelesne temperature tijekom boravka u sauni, a zatim pad nakon izlaska, može potaknuti osjećaj pospanosti i poboljšati kvalitetu sna. Istraživanja su pokazala da oni koji redovito koriste saunu često imaju bolji i dublji san – što doprinosi boljem općem zdravlju organizma.

Potrošnja kalorija

Iako sauna ne može zamijeniti fizičku aktivnost kad je u pitanju potrošnja kalorija, dokazano je da pomaže u topljenju masti kombinira li se s ostalim važnim elementima u procesu gubitka kilograma. Naime, prilikom boravka u sauni moguće je izgubiti i do 300 kalorija, naravno, ovisno o vašem trenutačnom stanju organizma.

Jači imunitet

Boravak u sauni pomaže tijelu proizvesti veći broj bijelih krvnih zrnaca koji doprinose boljem i jačem imunitetu koji posljedično štiti od sezonskih virusa i prehlada. Također, boravak u sauni izvrstan je i za one koji imaju problema sa sinusima, odnosno dišnim sustavom ili pak alergijama.

Foto: Instagram/@helenowen, Unsplash