Često možemo čuti da tijekom zimskih mjeseci koža tijela ne uživa dovoljnu njegu kao što je to primjerice tijekom proljeća i ljeta. Međutim, samo zato što nam koža tijela nije direktno na udaru, ne znači da ne treba njegu – dapače
Zimski mjeseci donose hladan zrak, vlagu i česte promjene temperature, što može ozbiljno utjecati na zdravlje i izgled kože tijela, a kao jedan od najučestalijih problema nameće se dehidracija koja može uzrokovati suhoću, osjećaj zategnutosti ili perutanje perutanje.
Stoga, kako bi koža ostala meka, hidrirana i zaštićena, pravilna njega tijela tijekom zime nešto je što ne preskačemo, a evo i na koji način:
Hidracija iznutra
Prije svega, pazite na dnevni unos tekućine. Naime, zima ne smanjuje potrebu za unosom tekućine iako često osjećaj žeđi možda i nije tako izražen kao ljeti. Stoga pijte dovoljno vode tijekom dana kako biste osigurali hidraciju iznutra, a uključivanje toplih napitaka poput biljnog čaja također može pomoći u održavanju razine tekućine.
Hidratantni i njegujući gelovi ili losioni za tuširanje
Klasični sapuni i gelovi za tuširanje često uklanjaju prirodna ulja s kože, čime se samo pospješuje suhoća, pa kako biste to izbjegli, pazite na sastav proizvoda za tuširanje i birajte one koji su obogaćeni uljima, glicerinom ili prirodnim sastojcima poput zobi koji pomažu u očuvanju zaštitne barijere kože.
View this post on Instagram
Proizvodi za poslije tuširanja
Losion za tijelo važan je jednako kao i gel za tuširanje, a potrebno ga je nanositi kako biste nakon tuširanja koži povratili vlagu. Naime, hranjivi losion, kremu ili ulje za nanesite na tijelo dok je koža još vlažna te birajte proizvode koji sadrže sastojke kao što su shea maslac, hijaluronske kiseline ii slični. Ovi sastojci odlični su hidratantni saveznici koji će valjano nahraniti vašu kožu.
Pazite na temperaturu vode
Iako topli tuševi i kupke zvuče posebno primamljivo u zimskim mjesecima, vruća voda može dodatno isušiti kožu uklanjajući prirodna ulja koja je štite. Umjesto toga, preporučuje se korištenje mlake vode kako biste minimalizirali gubitak vlage i očuvali prirodnu zaštitnu barijeru kože, a osim temperature, važno je i trajanje – pokušajte ograničiti vrijeme tuširanja ili kupanja na 10-15 minuta kako biste izbjegli prekomjerno isušivanje.
View this post on Instagram
Ne zaboravite zaštitu od sunca
Iako je zimi sunce slabije, UV zrake i dalje mogu prodrijeti kroz oblake i uzrokovati oštećenja na koži. Primjerice, snijeg dodatno pojačava izloženost reflektirajući sunčeve zrake što povećava rizik od UV zračenja, posebno na licu i rukama. Zato je važno koristiti kremu sa zaštitnim faktorom, čak i u hladnijim mjesecima.
Nježan piling
Redovita eksfolijacija ključna je za održavanje zdrave i glatke kože, osobito tijekom zime kad se odumrle stanice nakupljaju brže zbog suhoće i hrapavosti uzrokovane hladnim zrakom i grijanjem. Ipak, zimi je koža osjetljivija pa treba izbjegavati grube pilinge ili prečestu eksfolijaciju kako bi se spriječila iritacija i oštećenje prirodne zaštitne barijere kože. Umjesto toga, birajte nježne formule poput mliječne ili mandelične kiseline ili proizvode s finim česticama koji nježno uklanjaju odumrle stanice bez agresivnog trljanja. Piling provodite jednom do dva puta tjedno i uvijek nakon toga nanesite bogati hidratantni proizvod kako biste nahranili kožu.
Foto: Instagram/@hannaschonberg