Već dugi niz godina industrija ljepote unaprjeđuje svoje usluge. Stoga, bilo da je riječ o novim formulama proizvoda ili određenim tretmanima, svatko može pronaći ono što će ga dovesti do željenog izgleda. Tako, kad je u pitanju pomlađivanje kože lica, nekirurške metode sve su popularnije, a s obzirom na to da je izbor velik, razgovarali smo s liječnicama Dianom Rušić i Anđelom Prolić, koje su nam ispričale sve o najboljim opcijama, prednostima i manama svake od njih.
Dr. Diana Rušić specijalistica je radiologije, ali učenje, stručno usavršavanje i zanimanje za estetsku medicinu traje već dugi niz godina. “Kad me pitaju što je za mene ljepota, viđam prekrasne žene svaki dan. Neke su više poznate, neke manje, no bogate su ljepotom koja izvire iz svake pore njihovog bića”, naglašava dr. Diana Rušić, zagovornica prirodnih i neinvazivnih anti-age tretmana.
Jedna od glavnih prednosti nekirurških metoda pomlađivanja jest činjenica da je oporavak znatno brži. To potvrđuje i dr. Rušić te dodaje da su još neke od glavnih prednosti minimalni rizici, trenutni rezultati i brz povratak u svakodnevicu.
Koje tretmane odabrati
Botoks i dermalni fileri
Kad je riječ o pomlađivanju, botoks i hijaluronski fileri prvi su tretmani koji nam padaju na pamet. Botoks sadrži pročišćene bakterije koje “zamrzavaju” mišiće, što pomaže smanjiti pojavu linija i bora uzrokovanih mimikom, a najčešće se koristi za tretiranje bora na čelu, između obrva i oko očiju te rezultati traju od tri do četiri mjeseca. S druge strane, dermalni fileri popunjavaju područja koja s godinama postaju tanja, poput obraza i usana. “Fileri s hijaluronskom kiselinom ubrizgavaju se ispod bore, potiskuju kožu prema gore te je čine zaglađenom i zategnutom. Najčešće se koriste za popunjavanje bora oko usana, korekciju kontura lica, usnica, kao i za korekciju podočnjaka te popunjavanje bora na dekolteu i vratu”, pojašnjava dr. Rušić.
View this post on Instagram
“Međutim, botoks djeluje samo na bore koje su uzrokovane pokretima mišića. Najčešće se njime tretira gornji dio lica, odnosno područje između obrva, vodoravne bore na čelu i one oko očiju. To su takozvane mimičke bore, a nastaju uslijed smijanja, škiljenja, mrštenja i slično. Botoks ne djeluje na statične bore – fine linije i bore uzrokovane opuštanjem tonusa ili gubitkom volumena. Trajnost rezultata nije baš duga – tri do četiri mjeseca, nakon čega treba ponoviti tretman,” objašnjava dr. Rušić i dodaje da su moguće nuspojave poput spuštanja obrva ili kapaka, glavobolje, otežanog gutanja ili disanja, crvenilo i modrice.
Za filere, dr. Rušić ističe: “Dermalni fileri mogu popuniti bore i povećati volumen usana te smanjiti ožiljke. Važno je potražiti stručnog liječnika kako bi se smanjila mogućnost nuspojava kao što su osip, modrice, prištići i oteklina. Nadalje, kombinacija botoksa i filera može dati izvrsne rezultate. Botoks podiže i otvara oči, dok fileri popunjavaju dijelove lica kojima nedostaje volumen, savjetuje dr. Rušić te spominje i popularnost “baby botoksa” – manjih doza botoksa za prirodnije rezultate.
Tretmani s polinukleotidima, polilaktičnom kiselinom i PRP-om
“U Poliklinici su sve traženiji tretmani s polinukleotidima, polilaktičnom kiselinom i PRP-om. Ovi tretmani potiču regeneraciju kože iznutra, pružajući svježinu i mladenački izgled,” ističe dr. Rušić. “Polinukleotidi, izvedeni iz DNK-a pastrve, potiču stvaranje novih fibroblasta i produkciju kolagena, što rezultira obnovom strukture kože i smanjenjem bora.”
“Skinboosteri i biostimulatori poput poli-L-laktične kiseline revitaliziraju kožu i potiču proizvodnju kolagena s rezultatima koji traju do dvije godine, a skinboosteri vraćaju koži svjež i mladolik izgled dubinskom hidracijom koja se postiže mikroinjekcijama hijaluronske kiseline s rezultatima koji traju do godinu dana,” objašnjava dr. Rušić.
Vrlo tražene su PRP terapija i mezoterapija koja se preporučuje već u kasnim dvadesetima kako bi se usporilo starenje. PRP terapija koristi vlastite trombocite za poticanje produkcije novog kolagena, dok mezoterapija uključuje mikroinjekcije vitamina, minerala i aminokiselina za zdravu kožu.
View this post on Instagram
Hijaluronski fileri
Hijaluronski fileri danas su omiljena metoda za postizanje izvrsnih rezultata u oblikovanju lica, kako kod osoba zrelije dobi tako i kod onih mlađih. Riječ je o neinvazivnom tretmanu koji je brz i kratkotrajan, a rezultati su vidljivi odmah, stoga je omiljen među ženama, ali i muškarcima diljem svijeta. No, bez obzira na sve navedene prednosti, važno je odabrati kvalitetan materijal – budući da njime utječemo na oblikovanje i konačni izgled lica. Važno je biti siguran da aplikacijom filera neće doći do zgrušavanja materijala te bilo kakvih drugih neželjenih nuspojava i zato se prije apliciranja, u razgovoru s estetskim liječnikom ili dermatologom, uvjerite da je riječ o fileru koji je posve prilagođen potrebama vaše kože i organizma. “Gel hijaluronske kiseline koristi se za popunjavanje volumena i pruža potpuno prirodne rezultate koji traju do devet mjeseci. U tom periodu ljudski organizam će prirodno razgraditi hijaluronsku kiselinu, a potom je tretman moguće ponoviti. Važno je napomenuti da će, uz ponavljanje tretmana, njegovi rezultati trajati sve dulje,” nadodaje dr. Rušić.
Kemijski piling
Vrlo učinkovita metoda kojom možemo vratiti sjaj licu nakon zimskog perioda je kemijski piling. On će rastopiti odumrle stanice i smanjiti njihovo taloženje u porama te ih dodatno suziti. Kemijskim pilingom odstranjuje se površinski sloj kako bi koža zablistala sasvim novim sjajem, a da bi se postigao savršeno gladak ten i poboljšali mikro reljefi kože, potrebno je stimulirati i hraniti njezine gornje slojeve. Ovakva eksfolijacija ima povoljan učinak na poticanje prirodne regeneracije kože, što je najvidljivije na licu koje je bilo izloženo nepovoljnim utjecajima okoliša, poput snažnog sunca i vjetra. “Danas postoje nove formule kemijskih pilinga koji ne iritiraju kožu i učinkovito regeneriraju te diljem svijeta predstavljaju najčešće tretmane za osvježavanje kože lica, vrata, dekoltea i ruku. Koža se s godinama mijenja, gubi elasticitet i svježinu, stoga je kemijski piling izvrsno rješenje jer se njime uklanjaju stare stanice i potiče rast novih. Rezultat toga je sjajnija i zdravija, a samim time i ljepša koža,” objašnjava liječnica.
Microneedling
Riječ je o tretmanu koji ima veliki broj indikacija. Nekad se radi samo da bi se osvježilo umornu površinu kože, a najčešće je dio protokola u rješavanju ozbiljnih problema – sitnih bora, hiperpigmentacija, proširenih pora ili ožiljaka. “Tretmanom se u koži rade mikro-ubodi na željenim dubinama. Brzina uboda s velikim frekvencijama na kraju iznosi više od milijun uboda, ali tretman nije jako neugodan. Svaki je ubod mikrotrauma koja pokreće regeneraciju tkiva i na kraju donosi promjenu u izgledu kože jer se dogodila produkcija novog kolagena. Tretman mikroiglicama vrlo je učinkovita nekirurška metoda za uklanjanje i redukciju bora i ožiljaka (primjerice ožiljci na licu, tj. ožiljci od akni), potpuno bez kontraindikacija i bilo kakvih komplikacija te cjelokupna struktura kože ostaje netaknuta,” govori dr. Rušić. Isto tako, microneedling se primjenjuje na sva područja na tijelu (lice, vrat, dekolte, šake, nadlaktice, leđa…) te se najčešće radi u protokolu od četiri tretmana s razmacima od 14 i 30 dana – ovisno na kojim dubinama se radi i koje su indikacije u prvom planu rješavanja.
View this post on Instagram
O istoj temi razgovarali smo i s dr. Anđelom Prolić iz Poliklinike Dermamed. Dr. Prolić kostantno se educira i usavršava u području estetike i anti-age medicine, stoga nam je otkrila koje neizvanzivne metode smatra najboljima.
“Nekirurški tretmani lica sve su snažniji i daju odlične rezultate, a sve to bez oporavka koji ne možemo izbjeći prilikom obavljanja kirurških zahvata. Učinak neinvazivnih tretmana može se odmah vidjeti uz dugotrajno pojačanu aktivaciju kolagena te se kroz vrijeme učinak poboljšava. Nekirurški tretmani osim na aktivaciju kolagena – djeluju i na poboljšanje teksture kože, svjež izgled i zategnutost”.
Što se tiče tretmana koje preporučuje, neizbježne su različite vrste radiofrekvencije monopolarna ili bipolarna, radiofrekvencija mikroiglicama, endoradiofrekvencija kanilom, mikroiglice, laseri za obnovu kože lica, vrata i dekoltea i Lumixa svjetlosna terapija. “Uz ove tretmane različitim energijama kombiniramo injektibilne tretmane poticanja kolagena i stimulacije tkiva. Tu ubrajamo polilaktičnu kiselinu, kapronolakton, stimulatore kolagena, polinukleotide i biostimulatore poput Jalupro proizvoda. Ovisno o tipu kože i problematici, odabiremo kombinaciju tretmana koja će dati najbolji rezultat. Govoreći o pojedinačnim prednostima tretmana, istaknula bih problematiku gdje su se ti tretmani pokazali najučinkovitijima iako je kombinacija tretmana uvijek poželjna”.
Radiofrekvencija monopolarna i bipolarna kao što su Thermi RF, CryoLifting, Accent Prime RF najviše hrane kožu i stisnu kolagen te pojačaju njegovo stvaranje što uklanja višak kože i daje zategnut i svjež izgled. Injekcijska radiofrekvencija mikroiglicama ( Morpheus8, InfiniRF, Vivace) smanjuje pore, aktivno stisne kožu i podiže je dajući joj ujednačen ten, sužene pore i svježinu. “Kod nas u poliklinici gotovo je u potpunosti zamijenjena MultiFRAX frakcijskim laserom, koji je puno bezbolniji i daje još učinkovitiji rezultat na tonus kože i suženje pora te ožiljke. Endoradiofrekvencija kanilom – Therma DAS najčešće se koristi za smanjenje podbratka i podizanje kože lica kada imamo veliku količinu kože jer rješava problem u jednom tretmanu. Lumixa svjetlosna terapija potiče aktivaciju fibroblasta i energiju stanica te je posebno važna za unutarnju regeneraciju kože uz biorevitalizaciju i skinboostere”, objašnjava dr. Prolić.
View this post on Instagram
Na pitanje koji su nekirurški tretmani za smanjenje bora i pomlađivanje lica među najpopularnijim kod pacijenta, doktorica ističe da je trenutni najtraženiji MultiFRAX frakcijski laser čiji je učinak vidljiv odmah i koji se s vremenom poboljšava te efikasno uklanja pore i zateže kožu. Nakon njega traženi su Thermi radiofrekvencija i Accent Prime radiofrekvencija koje znatno podižu lice, smanjuju podbradak i podižu kapke, a nakon ova tri tretmana prednjači bioregenerativni tretman hijaluronom i aminokiselimnama iz Jalupro palete proizvoda jer visoka koncentracija aminokiselina i kombinacija velikih i malih molekula hijalurona u jednoj ampuli čini veliku razliku.
Koje tretmane nije dobro međusobno kombinirati?
“Posebno bih naglasila da nikako nije preporučljivo kombinirati endoradiofrekvenciju s proizvodima s kolagenom, ali ju je zato posebno preporučljivo kombinirati s biorevitalizacijom polinukleotidima i jalupro biorevitalizacijom s aminokiselinama. Nikako se ne smije kombinirati aplikacija botoksa s bilo kojim tretmanom, kao niti kemijske pilinge i laser u istom dolasku. Uvijek je poželjno napraviti najmanje tjedan dana razmaka,” govori doktorica.
Kako pravilno odabrati nekirurški tretman?
“Ovisno o pacijentu, ponekad prvo radimo na injektibilnim hranjenju kože aminokiselinama i hijaluronom bez utjecanja na izgled lica pa se odlučimo za tretman radiofrekvecijom, a laser ide na kraju ili prvo kombiniramo radiofrekvenciju i laser uz aplikaciju biorevitalizatora na kraju kada lice već pojača stvaranje kolagena,” odgovara doktorica.
Foto: Instagram/@pollyhey