U suvremenom svijetu koji od nas neprestano traži više, brže i bolje, nije teško upasti u zamku negativnih misli. Brza svakodnevica, kaotičan ritam života i konstantna izloženost tuđim uspjesima stvaraju pritisak koji se lako pretače u unutarnji nemir. Ponekad je to osjećaj da zaostajemo u odnosu na ljude oko nas, da nismo dovoljno dobri, produktivni ili uspješni, a ponekad jednostavno osjetimo težinu dana i manjak volje, bez vidljivog razloga

Takvi načini razmišljanja, kad se jednom zavrte, imaju tendenciju postati začarani krug. Umjesto da nas potaknu na promjenu, oni nas blokiraju, iscrpljuju i udaljuju od realne slike o sebi. U psihologiji taj obrazac naziva se ruminacija, odnosno uporno i nesvjesno preispitivanje negativnih misli koje ne vodi rješenju, već nas drži u stanju stresa i unutarnje nelagode. No negativne misli ne moraju upravljati vašim danom niti životom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stevan Daničić (@stevandanicic)

Kako prepoznati da ste “zapeli” u negativnim mislima

Negativne misli povremeno se javljaju svima, no ako se stalno vraćaju, teško ih je isključiti i prate ih emocije poput tjeskobe ili bezvoljnosti, moguće je da ste zapeli u misaonoj petlji. Umjesto da vode ka rješenju, takve misli zarobe vas u krugu analiziranja, no dobra vijest je da postoje jednostavne tehnike koje vam mogu pomoći da prekinete ciklus i vratite osjećaj unutarnje ravnoteže.

  • Prepoznajte obrazac

Prvi korak jest osvijestiti što se događa; sami sebi recite: “Sad razmišljam na način koji mi ne koristi.” Već to stvara distancu između vas i misli te otvara prostor za promjenu fokusa.

  • Preusmjerite pažnju kroz pokret

Kratka šetnja, tuširanje, kuhanje ili bilo koja fizička aktivnost može pomoći da “prebacite” mozak u drukčiji ritam. Tijelo u pokretu šalje signal umu da se ne mora zadržavati u misaonom zastoju.

  • Korisne tehnike disanja

Duboko, svjesno disanje, meditacija ili jednostavno fokusiranje na ono što čujete, vidite ili osjećate u trenutku; sve to može pomoći da se vratite u sadašnjost i usporite preopterećeni um.

  • Zapišite misli

Vodite dnevnik jer čak nekoliko rečenica može biti dovoljno da izbacite negativne misli iz glave na papir. Taj jednostavan čin pruža osjećaj rasterećenja te, ono još važnije, kontrole.

  • Odredite “vrijeme za brige”

Pokušajte prakticirati tehniku u kojoj si dnevno ostavite, primjerice deset minuta za razmišljanje o brigama. Kad se negativne misli pojave izvan tog vremena, svjesno ih odgodite. Ova metoda pomaže u postavljanju granica i smanjenju utjecaja negativnih misli na ostatak dana.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hanna Schönberg (@hannaschonberg)

A kad je vrijeme za stručnu pomoć

Međutim, iako postoje brojni načini kako samostalno prekinuti krug negativnih misli, važno je znati da to nije uvijek moguće. Ako osjećaj tjeskobe, tuge ili preplavljenosti emocijama traje dulje vrijeme, utječe na vašu svakodnevicu, san, koncentraciju ili odnose s drugima, to je znak da je vrijeme za razgovor sa stručnom osobom. Psiholozi i psihoterapeuti mogu pomoći da se misli i emocije sagledaju objektivnije, pruže alate za upravljanje njima i postave temelji za dublje emocionalno ozdravljenje. Traženje pomoći nije znak slabosti, već hrabar korak prema unutarnjoj ravnoteži i boljoj kvaliteti života.

Foto: Instagram/@hannaschonberg