Popisali smo najcjenjenije animirane filmove svih vremena, koji dokazuju koliko je animacija jedan vrlo širok svemir mogućnosti.

Nema tog filmofila koji nije krenuo s animiranim filmovima ili serijama. Neovisno o tome jeste li se prvi put zaljubili u neki Disneyjev hit ili “Toma & Jerryja”, zasigurno ste svjesni toga da animacija nije samo za djecu.

Naprotiv, najbolji animirani filmovi za sve su generacije, za široku publiku. I ovaj popis svjedoči o tome koliko animirani film može biti ekspanzivan – od Wesa Andersona, preko stop-motiona, pa sve do psihodeličnih adaptacija romana ili ilustriranih dokumentaraca.

Kako god, ovaj popis bit će fantastičan i za vas i vaše najmlađe te ćete zasigurno pronaći nešto zadivljujuće što nikad prije niste gledali, ili ste zaboravili da vam je na popisu. Za pojedine naslove ipak provjerite može li ih gledati malo dijete (negdje su ipak malo jezivije scene ili ozbiljnija tematika, poput mentalnoga zdravlja).

Spirited Away

Spirited Away

Hayao Miyazaki jednom je rekao da će “Princess Mononoke” biti njegov posljednji film, ali uistinu je odlično što to nije ispalo tako. Susret s desetogodišnjom kćeri prijatelja nadahnuo je Miyazakija da stvori ovu avanturu o mladoj djevojci koja prelazi u svijet duhova kroz začaranu kupaonicu – ili je sve samo njezina mašta? – koja je zasjenila čak i Miyazakijeve prijašnje sjajne filmove i postavljaju kultni status inventivnosti tradicionalna animacije. Miyazaki je ovdje ugradio nešto CGI-a – i poznat je po tome što ručno crta na desetke tisuća okvira za svaku značajku. Ovaj bolno gorko-slatki ep o odrastanju i prilagođavanju promjenama morate pogledati! Do danas, ovo je jedini anime koji je osvojio Oscara za najbolji dugometražni animirani film.

The Nightmare Before Christmas

Ova kombinacija Noći vještica i Božića jedan je od najstrašnijih filmova ikad namijenjenih – navodno – djeci. Stop-motion mjuzikl u produkciji Tima Burtona postao je toliko ikoničan i popularan da je postao vlastiti brend, ali važno je zapamtiti koliko je film poseban sam po sebi. Pjesme Dannyja Elfmana proganjaju, a vizuali nadahnuti njemačkim ekspresionizmom oduzimaju dah. Filmski kritičar Roger Ebert čak je sve usporedio s “Ratovima zvijezda”.

My Neighbour Totoro

Još jedan fenomenalan Miyazakijev film te jedan od nježnijih i poučnijih filmova koji ćete gledati ikad, bilo animiranih ili ne. Priča o radoznaloj djeci, nestašnim vilama prašine, čarobnom drveću i sramežljivim šumskim stvorenjima doista je toliko prekrasna da ćete je htjeti pogledati opet i opet. Ovo je priča čiji korijeni sežu duboko: u japansku tradiciju i kulturu, u osobnu prošlost njezinog tvorca, u kolektivno djetinjstvo ispunjeno pričama o misteriji i ljubavi prema svemu što raste. Tama je u srcu filma – strah od gubitka roditelja, usamljenost i frustracija djetinjstva, a vizualni stil je nepogrešivo japanski.

Toy Story

Pixarov debitantski film smatra se jednim od najboljih. Ubojiti scenarij, Tom Hanks kao glavni junak Woody, i vrlo, vrlo zabavna avantura u nekoliko nastavaka. “Priča o igračkama” govori o našoj ljubavi prema igri i načinu na koji u naše lutke i akcijske figure ulažemo duše onoga što želimo postati. Ima smisla da bi te igračke nastavile sanjati čak i kad bi bile ostavljene u kutiji tijekom noći.

Fantastic Mr Fox

Fantastic Mr Fox

Vijest da redatelj “Rushmorea”, Wes Anderson režira stop-motion verziju klasika Roalda Dahla imala je potpunog smisla nakon što se otkrilo da se radi na filmu. Sâm stop-motion čini se posebno andersonovskim, a prilika da se dizajnira cijeli novi svijet do najsitnijeg detalja nešto je čemu je Anderson uvijek težio. Ima nešto u Dahlovoj priči o urbanoj, dobro odjevenoj lisici (glas joj daje George Clooney) koja ustaje kako bi porazila tri zla, bogata farmera, što se čini potpuno prikladnim za ovog redatelja. Glasovna postava George Clooney, Meryl Streep, Jason Schwartzman i Bill Murray zasigurno će vas uvjeriti u to da ovo morate pogledati i vi zajedno s vašim djetetom.

Yellow Submarine

We all live in a… Tako je, da, ovo je film o Beatlesima. I to kakav. Okorjeli bitlmanijaci reći će vam da je film travestija, koja koristi lažne (i ne posebno uvjerljive) liverpulske naglaske kako bi ispričala besmislenu priču prožetu sprženim sentimentom kasnih 60-ih iako su i sami Beatlesi osobno dali svoj blagoslov. No ljubitelji animacije reći će vam da je ovo blistavo djelo mašte, iskorištavajući svaku u to vrijeme dostupnu tehniku animacije kako bi stvorili fascinantno, ludo inventivno putovanje. Da budemo pošteni, vjerojatno su obojica u pravu: scenarij je blesav, priča jeziva, ali i jedno od rijetkih istinski halucinantnih kino-iskustava, stoga potpuno zaslužuje svoje visoko mjesto.

Grave of The Fireflies

Isao Takahato ime je čovjeka koji stvorio ovo remek-djelo. Godine 1988. Studio Ghibli bio je na vrhuncu svoje moći, objavljujući par bogato osobnih posveta mladenačkoj otpornosti koji su dokazali širinu i briljantnost njihova rada. Možda najtmurniji i najokrutniji animirani film koji ćete ikad pogledati, i koji će vam se zauvijek urezati u pamćenje. Smještena usred Drugog svjetskog rata, radnja prati dvoje djece, Setsuko i Seitu, dok gube svoju majku u bombardiranju i prisiljeni su sami brinuti se za sebe. Isprva je sve igra, ali kako bolest i glad počinju prodirati, film se produbljuje i postane sve strašniji, naposljetku dospijevajući do dijela potpune emocionalne iscrpljenosti i apsolutne, razorne tuge.

Coraline

Coraline

Jeziva “Coraline” autora Neila Gaimana nešto je što morate pogledati jer do sada niste gledali. Kritičari ovaj dosta uvrnuti film opisuju kao maslac od kikirikija i čokolade za goth tinejdžere, a s Dakotom Fanning i Teri Hatcher u glavnim ulogama dobijete jednu pravu poslasticu. Radnja je o mladoj djevojci koja otkriva paralelni svemir s mračnim tajnama kroz vrata u svome novom domu.

Who Framed Rogger Rabbit

Komedija Roberta Zemeckisa iz 1988. spojila je animaciju s live snimanjem – i, što je još važnije, klasične filmove iz ere 40-ih za generaciju mlađih gledatelja odviknutu od televizije. Komedija ima sve što bi trebala – privatnog detektiva, femme fatale i zavjeru koja se pokaže istinitom.

Ratatouille

Ovaj šarmantni Pixarov film Brada Birda s radnjom u Parizu privukao je vrlo brzo pozornost zbog zanimljivog odnosa između Remyja i Linguinija (štakora i kuhara) u kojem je Linguini prisiljen zapamtiti da je njegov novostečeni uspjeh u potpunosti zasnovan na pomoći njegovog nesuđenog prijatelja glodavca. Jednako je nezaboravan lik Antona Ega, strašnog, arogantnog kritičara hrane. Mnogi smatraju da je ovo oda kreativnosti i talentu u svijetu kulinarstva, i imaju pravo!

It’s Such a Beautiful Day

Its such a beautiful day

Don Hertzfeldtova saga o shizofreniji i samogubitku doista je vrijedna gledanja. Radnja je o mladom čovjeku, Billu, koji pronalazi svoj um i njegov se svijet neočekivano raspada. Vizualno jednostavno, s osnovnim linijskim crtežima, postaje vrtoglavi niz vizualnih efekata. Rezultat je jedno od velikih autsajderskih umjetničkih djela moderne ere, istodobno simpatično i šokantno, lijepo i užasavajuće, urnebesno i nepodnošljivo tužno.

Up

Pratimo Carla, udovca koji je nekoć sanjao o tome da postane istraživač prije nego što su ga posao i obitelj, ljubav i tragedija preuzeli. Rijetko kad je popularna animacija pokazala tako divnu osjetljivost na obrazac i tijek stvarnog života. Odatle se vraćamo u današnji dan kad Carl odlučuje odgovoriti vlastima koje ga pokušavaju otjerati s njegovog posjeda tako što veže tisuću balona za svoj dom i odlebdi sa svojom kućom u potrazi za slapovima na jugu Amerike koju su on i njegova supruga oduvijek sanjali posjetiti. Ostatak filma je inventivan, brz i vizualno ekstravagantan te apsolutno nešto što morate pogledati.

Finding Nemo

Jeste li znali da smo godinu dana udaljeni od toga da je otkad se mali Nemo izgubio prošlo dva desetljeća? Iako je uspio osvojiti prvo mjesto na kinoblagajnama – bio je taman stigao kao “protivnik” “Gospodaru prstenova: Povratak kralja” – ali njegov uspjeh kroz DVD (najprodavaniji svih vremena) najavio je novo doba animiranih blockbustera. Priča o ribi klaunu, prezaštitničkoj Marlin koja, zajedno s kraljevskom plavom ribom po imenu Dory, traži svog nestalog sina Nema. Marlin uči riskirati i pomiri se s tim da se Nemo brine sam za sebe, a ova priča toliko je zabavna i uzbudljiva da su ribice klauni bili rasprodani diljem svijeta.

Waking Life

Bit će vam dovoljno čuti da je redatelj filmova “Slacker” i “Dazed and Confused” zaslužan za ovaj animirani film bio neočekivan. Richard Linklater izazvao je sam sebe ovim putovanjem u rotoskopiranje, a film istražuje širok raspon filozofskih pitanja, uključujući prirodu stvarnosti, snove i lucidne snove, svijest, smisao života, slobodnu volju i egzistencijalizam. Usredotočen je na mladića koji luta nizom stvarnosti sličnih snovima u kojima susreće niz pojedinaca koji se upuštaju u pronicljive filozofske rasprave i odličan je za svakoga čiji je to “cup of tea”. Naravno, ovo gledajte sa svojim tinejdžerima.

Persepolis

Persepolis

Ova autobiografska, uglavnom crno-bijela animacija osvrće se na rani život svoje kreatorice, iranske autorice i redateljice Marjane Satrapi. Rođena 1969., Satrapine godine formiranja poklopile su se s radikalnim promjenama u njezinoj domovini Iranu. Film gleda na politiku kroz osobno svjedočanstvo, prepuno humorom, a zadržao je pogled iz dječje perspektive, što sve čini puno zanimljivijim.

Inside Out

Tako dobar film koji mnogi smatraju i remek-djelom. Film prati unutarnje funkcioniranje uma mlade djevojke Riley, a pet personificiranih emocija upravlja njezinim mislima i postupcima dok se prilagođava selidbi svoje obitelji. Pripremite maramice.

Mary and Max

Ovaj stop-motion clay-mation promatra odnos pisanja pisama između Mary Dinkle, usamljene osmogodišnje djevojčice u predgrađu Melbournea, i Maxa Horovitza, 44-godišnjeg Židova iz New Yorka s Aspergerovim sindromom. Komična raznolikost, dva različita svijeta, turobna stvarnost i ljepota življenja satkani su u ovaj predivan animirani film. Philip Seymour Hoffman daje glas Maxu, što bi trebao biti razlog sam po sebi da Mary i Maxu date priliku.

Soul

U New Yorku, pijanist Joe Gardner honorarno predaje glazbu u srednjoj školi dok sanja o profesionalnom sviranju jazza. Kada dobije ponudu za mjesto učitelja s punim radnim vremenom, njegova ga majka Libba nagovori na to da je prihvati. Joe saznaje da poznata jazz glazbenica Dorothea Williams ima mjesto u svom kvartetu i na audiciji u jazz klubu, a dok Joe onamo hita, pada u šaht u kanalizacijski odvod. I tu kreće priča. Postaje bestjelesna duša i bori se za svoj povratak na Zemlju uz pomoć novih prijatelja (koje nećemo sad imenovati da vam previše ne upropastimo radnju). Krasan crtani vrijedan gledanja!