U srijedu, 12. srpnja 2023., u 10 sati u Muzeju grada Zagreba otvara se Dućkas, muzejska suvenirnica u kojoj će biti okupljeni zagrebački dizajneri, umjetnici i proizvođači.
Posjetitelji Muzeja tako će sada konačno moći kupiti i kvalitetne lokalne suvenire, poručili su iz Muzeja grada Zagreba na svojim mrežnim stranicama te najavili kako „Na dan otvorenja posjetitelje očekuju promotivni popusti, a uz potrošenih 10 Eura, dobivaju besplatan razgled MGZ-ova stalnog postava i izložbe Osjeti harmoniju Zagrebačke feelharmonije.“ Samo na dan otvorenja, u Dućkasu će se po promotivnoj cijeni moći nabaviti i najnovije izdanje, katalog izložbe Ivan Standl – Zagrebački fotograf, kojeg će predstaviti istoga dana uoči otvorenja, u 9:30 sati. Redovno radno vrijeme Dućkasa bit će identično radnom vremenu Muzeja, no ekskluzivno tijekom manifestacije Dvorišta, Dućkas će vikendom, od 14. do 16. te od 21. do 23. srpnja, raditi do 23 sata!
U Dućkasu možete nabaviti široku paletu raznovrsnih kvalitetnih, domaćih suvenira. Osmišljena je i linija nakita inspiriranog motivima iz stalnog postava MGZ-a, koji je za nas izradila Juliana Rodić Ozimec Jor Art Jewelry. U ponudi su i „Staklenke Malog Zagreba“, autora Filipa Filkovića – Philatza Mali Zagreb.Tu su i šalice, boce za vodu, magneti i podmetači za čaše, kreacije Lane Hudine – Lana’s Duckass Illustrations, zatim majice i torbe branda Roba, MGZ-ove lizalice CukerLab, LE Prase vam nudi simpatične „prase“ kasice, Obrt Vilhar kreirao je keramičke figurice s motivima zagrebačkih znamenitosti, a sjajne kreme za ruke i balzami za usne, izrađeni po dugogodišnjoj recepturi Gradskih ljekarni ,razveselit će svaku damu! Tu su i prekrasne kuglice od puhanog stakla za božićnu jelku, rad Petre Krhen Antonić Staklene kuglice Katarina. Naravno, u Dućkasu možete kupiti i magnete, publikacije, bilježnice, torbe s motivima iz fundusa MGZ-a (ilustracije Otta Antoninija i Zvonimira Faista te torbe s grbom grada Zagreba), doista ponešto za svakoga!
U Muzeju grada Zagreba trenutno možete pogledati izložbu Osjeti harmoniju Zagrebačke feelharmonije. Priča je to o vrsnim umjetnicima, jer u Filharmoniji su kroz povijest djelovale tisuće glazbenika, dirigenata, muzikologa i scenskih radnika koji su kroz stoljeće davali osobne doprinose stvaranju čarolije glazbe. Od kvodlibeta, glazbene priredbe „mješovitog rasporeda i slobodno odabranih opernih fragmenata“, do danas tisuće je nastupa na pozornicama diljem svijeta.
Izložba prezentira stotine plakata, kazališnih objava, memorabilija, fotografija s pozornica i izvan njih, diskografskih izdanja te snimaka koncerata. Od dirigentskih štapića Ivana pl. Zajca, koji je djelovanjem u zagrebačkoj operi utemeljio profesionalni glazbeni sastav iz kojeg će nastati naša najveća glazbena institucija, Zagrebačka filharmonija, od kvodlibeta izvedenog 25. veljače 1871. do današnjih nastupa i digitalnih zapisa, izložba je prigoda za prisjećanje na znane i manje poznate događaje, na nastupe i na umjetnike. Dijelovi izložbe posvećeni su društveno angažiranom djelovanju Filharmonije kroz koncerte humanitarnog karaktera, potom edukativnim programima usmjerenim prema najmlađima radi „stvaranja“ novih generacija ljubitelja klasične glazbe, afirmaciji mladih glazbenika te koncertima na otvorenom.
Povijest i značenje Zagrebačke filharmonije, sažeti u studijsku izložbu u Muzeju grada Zagreba, poklon su i zahvala glazbenicima tog filharmonijskog orkestra koji nam život čine radosnijim, a naš grad prepoznatljivim. Izložbu odlikuje interaktivnost, cilj nam je svakog posjetitelja zainteresirati i uključiti u čaroban svijet glazbe koji stvara Zagrebačka filharmonija. Na samom ulazu, posjetitelji će ući u orkestar, osobno „upoznati“ svakog njegovog člana i instrument, a sve pod ravnanjem maestra, šefa dirigenta Dawida Runtza.
Foto: Matej Grgić, Muzej grada Zagreba