Otkako nam je granola postala omiljen izbor za doručak, trudimo se imati njene redovite zalihe u kuhinji i volimo otkriti hrvatske brendove koji ju na domaćem terenu proizvode u manjim serijama. Složit ćemo se svi da je domaća granola bolja, kvalitetnija, pa i ukusnija od one industrijske, a danas s vama želimo podijeliti informaciju o hrvatskoj Morning Lab granoli originalnog okusa koju smo nedavno otkrili i koja nastaje ručno, s mnogo truda i ljubavi. Više o njoj otkrila nam je sama osnivačica brenda, Tijana Bogdanović.
Granola je na domaćem terenu sve popularniji obrok, bilo da ju konzumiramo za doručak ili kao međuobrok. Vi ste prepoznali njene vrijednosti i pokrenuli vlastiti brend Morning Lab. Otkrijte nam više o tome kako – i kada – je sve počelo!
Tako je, granola je danas zaista sve popularnija kod nas, međutim moja veza s granolom počinje 2015. godine kada sam granolu pekla doma, za moje ukućane i u jednom razgovoru s prijateljicama shvatila da granolu nije lako naći u trgovinama.
To me je potaknulo da se malo ozbiljnije time pozabavim i nedugo nakon te spoznaje sa 2 partnerice sam krenula u ozbiljan posao proizvodnje granole.
Zaista je sve bilo prelijepo složeno, odličan recept, lijep i simpatičan brend, vrlo ambiciozna strategija razvoja… Ali, kako svaka lijepa priča ima i drugu manje lijepu stranu, nažalost naša priča i partnerstvo su u roku jedne godine i završili. Bio je to poprilično težak period mog života, međutim očito je tada život imao druge planove za mene.
I onda, jedan neočekivani susret u gradu, s osobom koju iznimno volim i poštujem i njeno pitanje „pa dobro Tijana što je s onom prefinom granolom?“ me potpuno zateklo.
I zaista, znala sam da u džepu imam „know how“, da imam odličan recept, imam čak i kontakte trgovaca, pa zašto ništa ne činim?
Nakon toga je sve krenulo, prvo sam pronašla mjesto za proizvodnju, dala otkaz na jednom uredskom poslu, kontaktirala moju staru dizajnericu, osmislile smo brend Morning Lab, malo sam izmijenila recept i ponovno sam krenula… u lipnju 2022.
U trenutku kada ste kretali, što ste poželjeli ponuditi tržištu? Po čemu je vaša granola specifična i dobra za nas, kakvi su sastojci?
U trenutku ponovnog kretanja, ili bolje reći u procesu ponovnog kretanja, znala sam što trebam ponuditi tržištu: kvalitetan proizvod u vizualno privlačnoj, ali praktičnoj ambalaži, a koji je lako dostupan. Naravno, nisam još sve uvjete ispunila, posebno nisam posljednji, međutim iznimno sam fokusirana i kao pčelica radim na širenju dostupnosti i povećanju vidljivosti Morning Lab granole.
Specifičnost Morning Lab granole je njena jednostavnost, svega nekoliko sastojaka ima, koji su dobro izbalansirani i uravnoteženi; „manje je više“ pristup preferiram i na tanjuru i u životu.
Druga stvar koje se poprilično religiozno držim jest činjenica da naši osjetilni pupoljci vole okuse koji su im poznati, a naše divno podneblje nudi cijelo čudo predivnih plodova i začina. Da ilustriram, teško da će se ikada u Morning Lab granoli naći recimo javorov sirup, smatram da je med kojeg imamo po cijeloj Hrvatskoj puno bolja opcija. Isto vrijedi i za orašaste plodove, orah, lješnjak, badem, rastu skoro u svakom dvorištu.
Zob također, uzgaja se u Hrvatskoj, rasprostranjena je žitarica i vrlo lako dostupna.
Da skratim, Morning Lab granola će uvijek imati zdrave i jednostavne sastojke koje bi moja ili vaša baka mogle prepoznati.
Otkrijte nam malo više o procesu iza njena nastanka – proizvodnja je lokalna? Koliku ulogu ovdje igra ručni rad i koliko je vremena potrebno za njenu izradu?
Proizvodnja Morning Lab granole je lokalna da ne može biti lokalnija, sirovine su domaće, a izrada je isključivo ručna. Sve to zajedno ovu granolu čini istinski domaćim ručno rađenim proizvodom i na to sam jako ponosna. Gotovo svakodnevno se izrađuje, proces je poprilično jednostavan, tostiranje, pečenje i tako u krug, međutim ono što je ključno jest postizanje i zadržavanje hrskavosti granole za što je potrebno sušenje i hlađenje. Sveukupno, za izradu 10 kilograma granole dovoljno je okvirno 3 sata. Procesi se mogu preklapati, tako da u mome slučaju kada proizvodim granolu jedna tura se peče, drugu turu sjeckam, a treća se suši.
View this post on Instagram
Postoji li više vrste Morning Lab granole dostupne u prodaji ili imate jednu baznu? Gdje ju sve možemo nabaviti i kakve su obično reakcije kupaca?
U ovome trenutku postoji jedna vrsta, granola orašasti plodovi (nuts), ali uskoro dolazi i voćna varijanta, okus na kojem sam radila cijelo ljeto i zaista je poseban. Nakon toga vjerojatno stiže i čokoladna varijanta granole, a poslije tko zna, dozvolite mi da vas iznenadim.
Kako sam spomenula, vrijedno radim na dostupnosti granole pa ju za sada možete naći u pekarama Korica na 3 lokacije, trgovinama Špeceraj na 3 lokacije, te u trgovinama s domaćim proizvodima kao što su Grga Čvarak na Jarunu, Prokulica u Mlinovima, Mali Lug i Domaća priča na zapadu grada, te u nekoliko virtualnih dućana kao i u nekoliko smoothie barova.
Povratne informacije kupaca su odlične, često mi zagriju srce koliko lijepih poruka primim, često ih podijelim i na društvenim mrežama jer sam ponosna na njih, da ostanu trajno zabilježene i podsjete me zašto toliko volim ovo što radim.
Kako biste nam vi preporučili da konzumiramo Morning Lab granolu? Koje su vam najdraže kombinacije?
“Morning Lab“ granola je hrskava, termički obrađena, mješavina zobenih pahuljica i orašastih plodova s dodatkom meda i začina. Najčešće je hrana za doručak ili međuobrok, no može biti i zdrava grickalica, a zbog svoje hranjivosti i energetskih vrijednosti dobro ju je konzumirati i tijekom sportskih aktivnosti jer podiže energiju, pospješuje probavu i blagotvorno djeluje na organizam. Najčešće se konzumira u kombinaciji s jogurtom i mlijekom uz dodatak voća (svježeg i/ili sušenog), no moguće ju je konzumirati u nebrojenim kombinacijama smoothieja, sladoleda ili samostalno.
Moj favorit je granola i grčki jogurt za doručak te granola i sladoled od vanilije kao desert!
Foto: Morning Lab