Microneedling se ne koristi samo za tretiranje kože lica, već i za kosu. Može li microneedling zaustaviti i spriječiti gubitak kose?

Već smo upoznati s prednostima microneedlinga kada je u pitanju koža lica. A jeste li znali da ovaj tretman može poboljšati zdravlje vlasišta i spriječiti prekomjerno ispadanje kose? Sve što trebamo znati o microneedlingu kao sredstvu za poticanje rasta kose otkrivaju stručne trihologinje Veronica Joseph, osnivačica brenda Luxju, i dermatologinja Morgan Rabach.

Gubitak kose: Prednosti microneedlinga

Kako bismo u potpunosti razumjeli prednosti mikroiglica za kosu i vlasište, prvo moramo razumjeti znanost iza mikroiglica. “Microneedling djeluje mehanički kontrolirano ozljeđivanjem dermisa”, objašnjava Rabach. (Riječ ozljeda ima negativnu konotaciju. U ovom slučaju, svaka “ozljeda” je manja, ni blizu dovoljno velika da uzrokuje bol ili ožiljke. U većini slučajeva, jedina fizička promjena koju biste trebali vidjeti na koži nakon korištenja derm rollera je malo crvenilo).

„Konkretno, koristimo sićušne iglice koje se okomito ubadaju u dermis, što izaziva reakciju zacjeljivanja kože. Oslobađaju se čimbenici rasta koji potiču zacjeljivanje, a ti isti čimbenici rasta mogu pospješiti rast kose. Trauma mikroiglicama također može stimulirati matične stanice koje su korisne za rast nove kose,” nastavlja Rabah.

Ovo pomaže objasniti zašto se microneedling pojavio kao novi tretman za alopeciju (gubitak kose), komentira Joseph. “Studije trenutno pokazuju da postoje pozitivni rezultati kada se microneedling koristi zajedno s oralnim ili lokalnim lijekovima za liječenje alopecije. Kada se microneedling koristi kao dodatna terapija za alopeciju, rezultati pokazuju povećanje gustoće kose, debljine i kvalitete ponovnog rasta kose. Međutim, potrebna su daljnja istraživanja i studije kako bi se utvrdilo je li microneedling jednako učinkovit kao samostalna terapija za alopeciju”, napominje ona.

Kako se pripremiti za tretman

Kosu treba oprati prije mikroiglica. Tako ćete dobiti najviše od ovog postupka. U idealnom slučaju, vlasište bi trebalo biti zdravo, bez rana. „Pripremu za microneedling za sprječavanje i zaustavljanje gubitka kose potrebno je obaviti uz konzultacije s ovlaštenim profesionalnim dermatologom ili trihologom“, objašnjava Joseph.

Što možete očekivati tijekom tretmana mikroiglicama

Tipična sesija microneedlinga može trajati od 45 minuta do sat vremena – više ili manje. Prvo će vam dermatolog ili triholog očistiti vlasište ili točno područje na kojem želite potaknuti rast kose. Zatim će primijeniti lokalni anestetik koji će utrnuti navedeno područje kako tretman ne bi bio bolan. Nakon toga slijedi bockanje kože mikroiglicama.Nakon obavljenog zahvata rezultati se mogu očekivati ​​za tri do šest mjeseci”, kaže Rabah. Iako se microneedling može raditi kod kuće, oba stručnjaka preporučuju zakazivanje tretmana u ordinaciji kod ovlaštenog stručnjaka.

Potencijalni neželjeni efekti

Budući da je microneedling neinvazivni kozmetički tretman, nuspojave su općenito minimalne. “To uključuje lokalizirano oticanje i krvarenje, bol tjedan dana nakon tretmana i povećanu osjetljivost na sunce do dva tjedna nakon tretmana”, objašnjava Rabah. “Iritacija kože, modrice i ljuštenje također su česte, ali blage nuspojave nakon mikroiglica”, dodaje Joseph.

Foto: Pexels