Patite li i od mentalnog umora? Sjećate li se kada ste se posljednji put osjećali savršeno smireno i odmorno, fizički i psihički, a da se niste osjećali kao hrčak na kotaču? Čini li se da je od tada prošlo mnogo godina? Daleko ste od toga da ste jedini…

Umor je postao pravi društveni problem, uvelike povezan s bespomoćnošću koju danas osjećamo zbog svega što nam okupira pažnju: posla, društvenih mreža, WhatsApp razgovora, obavijesti koje iskaču na telefonu, svakodnevnih obaveza koje se gomilaju. I sve to u užurbanom svemiru zasićenom bukom i šarenim slikama. “Mozak zapravo nije u stanju obraditi nekoliko zadataka odjednom, on vrlo brzo skače sa zadatka A na zadatak B, zatim natrag na prvi, itd. Ova prisilna promjena uzrokuje manju dubinu obrade za svakog od njih i veći kognitivni zamor. Kada su kognitivni resursi iscrpljeni, a tempo stimulacije ne opada, mentalni umor se povećava“, objašnjava Arnaud Aubert, doktor neuropsihologije.

Suočen s višestrukim zahtjevima, naš živčani sustav je stalno na oprezu. “Kada se stvari ne odvijaju tako brzo kako bismo željeli, ne podnosimo to dobro. Svi su postali jako zahtjevni i jako nervozni i to im stanje onemogućuje odmor“, napominje dr. Fanny Jacq, psihijatrica, suosnivačica udruge MentalTech. Gladni smo, hrana nam je dostavljena; pošaljemo mail, želimo odgovor u roku od minute…  jer znamo da i drugi od nas očekuju istu neposrednost. „Dugo sam radio u velikoj međunarodnoj tvrtki. Odeš u krevet, Amerikanci su već budni, ti tek ustaješ, a Azijati su već odradili pola dana. Zahtjevi nikad ne prestaju, jako je teško”, prisjeća se Cecil, 45. Zamagljivanje, fenomen brisanja granica između profesionalnog i osobnog života, potpomognut je višestrukim kanalima komunikacije i dodatno naglašen radom na daljinu, a prati ga osjećaj krivnje.

Internet i društvene mreže kradu vreme i koncentraciju

“Kad sam počela raditi, nismo imali mobitele, samo kompjuter kod kuće, došla sam navečer doma i bilo je gotovo. Danas imam osjećaj da, da bih bila u toku, moram biti stalno povezana”, žali se Catherine, 50. Osjećaji sežu čak i u osobnu sferu s obvezom da odmah odgovorimo na WhatsApp razgovore s obitelji, grupom prijatelja, korporacijom, školom… A tu su i društvene mreže, poput Instagrama, Twittera, TikToka, koje su potpuno preplavile naše živote svojim kontinuiranim protokom slika i informacija. “Studije su pokazale da skrolanje smanjuje našu sposobnost obraćanja pažnje i koncentracije na zadatak. Danas nam koncentracija ne traje duže od 15-20 minuta. Što se tiče ovisnosti o lajkovima, to je stalni emocionalni tobogan koji stvara adrenalin i hormon sreće“, objašnjava dr. Fanny Jacq. Kako raste stres koji nam odvlači pažnju, smanjuje se naša sposobnost koncentracije.

Mentalni umor: Na ivici loma…

Suočeni s eskalacijom informacija i izbora, neki idu toliko daleko da razviju određeni oblik tjeskobe, oblik trajnog nezadovoljstva. “Postoji toliko mnogo mogućnosti da zamišljamo da uvijek možemo imati bolje i više. Donošenje odluka može postati izuzetno stresno i iscrpljujuće, bilo da se radi o kupnji stana ili pronalasku partnera na aplikacijama za spojeve“, objašnjava dr. Fanny Jacq. Osim osjećaja stalnog grča i visoke razine kortizola koji nam onemogućuje kvalitetan san, posljedice za tijelo mogu biti još ozbiljnije. “Osobe koje su u stalnom grču ne ustaju da se odmore ni kad nemaju što raditi. Njihov živčani sustav je stalno napet. Oni su u stanju permanentne napetosti koje više nisu ni svjesni“, objašnjava Lorris Gellé, autor knjige Méthode Anatomik (ur. Leduc). U ekstremnim slučajevima radi se o izgaranju. “Sustav koji je stalno na oprezu se urušava”, sažima Arnaud Aubert.

Ljeto ili savršeno vrijeme da promijenite svoje navike

Prvo što trebamo učiniti da izađemo iz ove paklene utrke je shvatiti da nam to više ne odgovara i da možemo drugačije. “Naš mozak voli poznato. Ako mu dopustimo, on preuzima i vodi nas na ono na što je navikao. Ali možemo poremetiti ovaj program”, inzistira Marielle Alix, trenerica i hipnoterapeutkinja. “Vrijeme godišnjih odmora dobro je vrijeme da pokušate promijeniti svoje navike,  ali bilo bi pogrešno početi prakticirati hrpu različitih tehnika.” Srećem mnogo ljudi koji mi kažu da su probali svašta, ‘Čudesno jutro’, Kundalini u 6 ujutro, vizualizaciju, najmodernije satove joge… A sve je to tako iscrpljujuće i ono kad bi se trebali odmarati. U naše vrijeme nemoguće je sjediti na sofi i reći: to je to, sve sam napravila savršeno”, smatra Marielle Alix.

Vrlo brzo ćete se i vi možda osjećati kao da gubite vrijeme, ali gubite puno više ako skrolate po pametnom telefonu ne znajući što tamo radite. Također je dobro shvatiti da ako čekate da završite sve što mislite da morate učiniti, pročitate sve, vidite sve, odgovorite na sve, nikada nećete stati.

Kako spriječiti mentali umor

  1. Popis obaveza: Svake večeri zapišite sve što trebate obaviti sljedeći dan. To automatski smanjuje razinu budnosti mozga,
  2. Listajte vijesti i društvene mreže samo u određeno doba dana. I ne trebate notifikacije koja se pojavljuju cijeli dan. Oduzimaju i vrijeme i energiju.
  3. Odredite točno vreme kada ćete odgovarati na mailove.
  4. Idite svake večeri u šetnju barem pola sata. A za to vrijeme ne gledajte u telefon i ne slušajte podcaste, glazbu…
  5. Također možete uzeti pauze u određeno doba dana kako biste se usredotočili na dah, vodili dnevnik, ručali u tišini bez provjeravanja pošte i Instagram feeda…

Foto: Pexels