Ovaj je ritual poznat i u našim krajevima, ali Nijemci su od ove stoljetne prakse napravili kulturnu naviku i nužan aspekt modernog života
Kad se Nancy Lundrum, profesorica na Münchenskoj poslovnoj školi, prije tri i pol godine preselila u Njemačku, primijetila je zanimljivu klauzulu u svom ugovoru o najmu: lüften.
Izraz ju je prvo zbunio, no vrlo je brzo shvatila korisnost ove prakse, a to je tehnika ventilacije osmišljena za to da potakne protok zraka kroz cijeli prostor. Metoda koju Nijemci obožavaju i redovito prakticiraju obično uključuje stvaranje jakog propuha širokim otvaranjem prozora – često na suprotnim stranama životnog prostora – kako bi se omogućila potpuna izmjena zraka. Ta je praksa i kod nas poznata kao “luftanje”, no očito su ju Nijemci podigli na puno višu razinu.
Dva načina “luftanja” prostora
Postoje dva načina lüftena: prvi je Stosslüften (šok ventilacija), a drugi Querlüften (unakrsna ventilacija). Prvi zahtijeva otvaranje prozora u jednoj prostoriji na kratko, intenzivno razdoblje. Tijekom hladnijih mjeseci, Nijemci obično izvode Stosslüften oko 15 minuta, dva do tri puta dnevno.
S druge strane, Querlüften zahtijeva da se svi prozori u kući ili zgradi otvore radi unakrsnog prozračivanja u cijelom prostoru. Tijekom vrhunca pandemije COVID-a, njemačka je vlada zagovarala ovaj običaj, misleći da će ventilacija pomoći u obrani virusa u zatvorenim prostorima. Opća ideja za oba procesa jest zamijeniti “zagušljiv” zrak – svježim, novim zrakom. Lüften je, bez obzira na način, vremenski postupak koji Nijemci shvaćaju ozbiljno kao dio svoje svakodnevne rutine.
Pravi put do lüftena
Mnogi zamjenjuju lüften s jednostavnim otvaranjem prozora kako bi ušao svježi zrak u prostor. Iako je zamjena ustajalog zraka u domu svježim glavna ideja, tu je uključena veća preciznost. Prema Glennu Gaultu, izvršnom direktoru tvrtke Gault Heating & Cooling, prvi korak jest potpuno otvoriti prozore umjesto da ih samo rastvorite. Tijekom hladnog vremena, obično je dovoljno 5-10 minuta “luftanja”, dok toplije vrijeme može zahtijevati 20-30 minuta. Postupak treba ponoviti dva do tri puta dnevno, najbolje ujutro, u podne i navečer.
Ako idete na unakrsno prozračivanje, otvorite prozore na suprotnim stranama kuće ili stana. Obavezno isključite grijanje tijekom tog vremena kako biste uštedjeli energiju (osobito ako ćete provjetravati svoj dom dulje vrijeme). Vrijedno je napomenuti da nije preporučljivo otvarati prednja vrata kad vježbate lüften, osobito ako su bez nadzora. Osim očitih sigurnosnih problema, lüften stvara kontrolirano kretanje zraka između otvorenih prozora, što osigurava brzu izmjenu zraka bez značajnog gubitka topline. Otvaranje ulaznih vrata, pak, ometa put svježeg vanjskog zraka, čineći ovu metodu manje učinkovitom jer propušta previše hladnog zraka – što zauzvrat opterećuje vaš sustav grijanja.
Prednosti lüftena
Ova stoljetna praksa ima brojne znanstveno potkrijepljene prednosti. To je ritual koji eliminira nakupljene zagađivače u zatvorenom prostoru, uključujući CO2, hlapljive organske spojeve, alergene i druge zagađivače u zraku. Naime, izloženost ovim česticama tijekom vremena može uzrokovati glavobolje, vrtoglavicu, mučninu i iritaciju.
Nadalje, lüften može pomoći u snižavanju razine vlažnosti u zatvorenom prostoru (pod pretpostavkom da je vanjski zrak suši od unutarnjeg zraka) i smanjiti uvjete pogodne za razvoj bakterija i plijesni. Također, postoji i mentalna, emocionalna i fizička korist udisanja svježijeg zraka – jer nam čišći zrak pomaže da bolje spavamo i povećava našu mentalnu budnost.
U Njemačkoj je pravilo, primjerice, da visokoizolirane zgrade imaju namjernu ventilaciju kako bi se održala zdrava kvaliteta unutarnjeg zraka i spriječili problemi povezani s vlagom, čineći tradicionalnu praksu lüftena ne samo kulturnom navikom već i nužnim aspektom modernog održivog života!
Foto: Pexels