Topliji dani uvijek nas motiviraju na promjene u načinu života; više se krećemo, pažljivije biramo obroke i postavljamo ciljeve vezane uz zdravlje i izgled. Međutim, iako je želja za boljom formom legitimna, važno je da pristup bude održiv, realan i bez pretjeranih očekivanja koja su vrlo česta prije ljetne sezone

Ako još niste započeli s aktivnijim načinom života, velika transformacija do ljeta nije realna, ali to ne znači da ne možete značajno poboljšati trenutačno stanje. No, umjesto da posegnete za brzinskim rješenjima koja rijetko traju, u nastavku donosimo nekoliko konkretnih i održivih savjeta koji vam mogu pomoći da se osjećate i izgledate bolje, bez lažnih obećanja.

Započnite s tri treninga tjedno, ali ne očekujte čuda odmah

Ako niste trenirali neko vrijeme, tri puta tjedno je više nego dovoljno za početak. Važno je da odaberete aktivnost koja vam odgovara; bilo da se radi o teretani, pilatesu, plesu ili vođenim treninzima. Ipak, najveća početnička pogreška jest očekivanje brze transformacije jer tjelesne promjene zahtijevaju vrijeme, kontinuitet i strpljenje; zato si dopustite možda sporiji, ali stabilan napredak.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amelie (@amelie_weissenberger)

Korigirajte prehranu  i budite u skladu s ciljevima

Zdrava prehrana ne znači automatski gladovanje ili izbacivanje omiljenih namirnica. Fokusirajte se na balansirane obroke, jedite više povrća, kvalitetnih proteina i složenih ugljikohidrata, a smanjite unos prerađenih i kaloričnih grickalica. Ako vam je cilj smršavjeti, budite u umjerenom kalorijskom deficitu. Ako želite dobiti na masi, potreban vam je lagani suficit. Ključno je znati što želite postići  i prilagoditi prehranu tom cilju, bez  dijeta koje ne možete dugoročno održavati.

12 000 koraka dnevno

Uvođenje dnevne šetnje odličan je način za povećanje dnevne potrošnje kalorija, poboljšanje cirkulacije i smanjenje stresa. Broj od 12 000 koraka dnevno može zvučati puno, ali lako ga je dostići ako se šetate do posla, koristite stepenice umjesto dizala ili prošećete nakon ručka ili prije spavanja.

Obratite pozornost na skrivene kalorije

I dok pazimo što jedemo, često zanemarujemo sitnice koje itekako utječu na ukupan dnevni unos kalorija. Naime, sokovi, zaslađena kava, previše maslinovog ulja na salati, umaci, grickalice “na brzinu” – sve to može značajno usporiti napredak. Rješenje nije izbacivanje, već svijest o količini. Mjerite ulje, birajte vodu umjesto sokova i čitajte deklaracije jer male promjene često donesu najveće rezultate.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lola Hawassian (@lolahawassian)

Foto: Instagram/@cindymello