Inicijativa Zbeletron, poznata po promicanju prava i vidljivosti LGBTIQ+ zajednice, u subotu je održala 12. po redu dodjelu nagrada LOTY (Lez Of The Year

LOTY je skraćeno za Lez of the Year, odnosno dodjelu nagrada za Lezbijke godine. LOTY je nagrada koju Zbeletron dodjeljuje osobama, kolektivima i inicijativama koje pridonose vidljivosti lezbijki, biseksualnih i trans žena na području sporta, kulture, aktivizma – i općenito poboljšavaju kvalitetu života LGBTIQ+ manjine. 

Publika je imala priliku glasati između devet nominiranih inicijativa, udruga i pojedinki, a ove godine prvu nagradu osvojila je Maja Gergorić za svoj aktivistički doprinos te doktorski rad na temu “Nastanak antirodnih pokreta u postkomunističkoj Europi”, što je prvi takav znanstveni rad. Ostale dobitnice su riječka inicijativa Dodirni mi koljena koja redovno organizira protuprosvjede klečavcima te prvi hrvatski Pula Pride koji je organiziran 22. lipnja ove godine. Posebnu nagradu za Sunčanu lezbu osvojila je aktivistkinja, prevoditeljica i filmska kritičarka Mima Simić, za svoj dugogodišnji angažman na području LGBTIQ+ prava.  

Zbeletron je dodijelio i nagradu za Počasnu lezbijku godine. Nagradu je ove godine osvojio aktivist i psiholog Ivan Kuliš za pokretanje inicijative Games&Hangout, koja je od pokretanja 2019. godine izrasla u sigurno i opušteno druženje LGBTIQ+ zajednice i njihovih podržavatelja.

Tko su dobitnice

Maja Gergorić, dobitnica prve nagrade, svojim je znanstvenim radom i aktivizmom ostavila neizbrisiv trag u zajednici. Ovogodišnjim doktoratom na temu “Nastanak antirodnih pokreta u postkomunističkoj Europi”, prvi takav rad na ovim prostorima, pružila je alate za razumijevanje i suprotstavljanje radikalnim desničarskim pokretima. Njezin rad ujedno naglašava i kako su prava LGBTIQ+ osoba često primarna meta tih pokreta. Osim znanstvenog doprinosa, Maja je aktivna i u kolektivima poput fAKTIV-a i Drum’n’Bijesa.


Dodirni mi koljena, inicijativa iz Rijeke, prepoznata je po kreativnim i humorističnim prosvjedima protiv “klečavaca” na Trgu Grivica. Njihove subotnje akcije, uključujući performanse, jogu, pa čak i “feminističke” interpretacije biblijskih tekstova, redovito okupljaju pažnju prolaznika i medija. Ova grupa aktivistkinja i umjetnica koristi ironiju i umjetnost kako bi ukazala na apsurdnost retrogradnih stavova u društvu

Pula Pride, koji je održan 22. lipnja ove godine, povijesni je trenutak za LGBTIQ+ zajednicu u Istri. Zahvaljujući angažmanu udruge Proces, Hrvatska je dobila svoj peti grad s Povorkom ponosa. Pod sloganom “Ćakule ne delaju fritule”, organizatori su poslali snažnu poruku o važnosti konkretne podrške ljudskim pravima. Više od 500 sudionika uveličalo je ovu povorku, koja je protekla bez incidenata, a završila veselim glazbenim programom.

Nagrade koje su dodijeljene izradila je umjetnica Petra Donković, a za pobjednice je uživo glasalo više od 250 osoba.

Foto: PR