Ako vam se kosa brzo masti, a još imate i tanku kosu – održavanje zna biti prava noćna mora. Kako da se kosa manje masti i ima više volumena?
Mnogi od nas suočavaju se s masnom kosom koja je uzrokovana raznim unutarnjim i vanjskim čimbenicima. Praktično sve, od prehrane i klime do teških proizvoda i nepravilnog pranja, može uzrokovati ubrzano mašćenje kose, što je prilično frustrirajuće. Srećom, nakon što se utvrdi uzrok pojačanog lučenja sebuma, on se može neutralizirati. Iako nekoliko čimbenika može dovesti do masne kose, konačni odgovor je jednostavan: masnu kosu uzrokuje sebum, ulje koje luči vlasište. Bilo da se proizvodi velikom brzinom (što rezultira brzim mašćenjem kose) ili jednostavno u kombinaciji s prljavštinom iz vanjskog okoliša, sve se svodi na sebum.
“Masna kosa uzrokovana je pretjeranom aktivnošću žlijezda lojnica”, kaže frizer slavnih Dimitris Gianetos, koji kao potencijalne krivce navodi hormonalne promjene, genetiku, stres, vremenske prilike, lošu prehranu, neadekvatne proizvode za njegu kose i rutinu njege kose. Vlaga će, primjerice, dovesti do pojačanog mašćenja kose, ali i stresa jer podiže razinu kortizola i ubrzava lučenje sebuma. “Ako vam se kosa brzo masti, obratite se liječniku. Čim se utvrdi uzrok, lakše ćete se nositi s ubrzanim mašćenjem kose“, savjetuje Giannetos.
Savjeti za smanjenje masnoće
Nakon što se pozabavimo navikama i načinom života koji bi mogao pridonijeti višku sebuma (“Održavajte uravnoteženu prehranu, ostanite hidrirani i upravljajte razinama stresa, a sve to može utjecati na proizvodnju masnoće”, savjetuje Giannettos), promjena rutine njege kose prirodna je sljedeća stvar. “Kako biste smanjili masnoću u kosi, koristite blagi šampon bez sulfata i temeljito isperite kako biste uklonili ostatke”, savjetuje Giannetos. “Izbjegavajte pretjerano pranje, ograničavajući ga na dva do tri puta tjedno.” I razmislite o korištenju šampona za dubinsko pranje jednom tjedno. Prečesto pranje kose također može dovesti do prekomjerne proizvodnje sebuma. To će dovesti do suhog vlasišta i, zauzvrat, do većeg lučenja sebuma.
“Preporučam korištenje suhog šampona između pranja kako biste spriječili prekomjerno nakupljanje masnoće”, kaže Giannetos. Iako suhi šampon upija masnoću, ograničite upotrebu kako biste izbjegli nepotrebno nakupljanje proizvoda i začepljenje pora, što može pogoršati problem koji pokušavate riješiti. Na kraju, Giannettos predlaže zapamtiti da jednostavni koraci poput suzdržavanja od čestog dodirivanja kose (a time i prijenosa masnoće i prljavštine), redovitog šišanja, ograničavanja toplinskog stiliziranja i korištenja sredstva za zaštitu od topline mogu pomoći da kosa izgleda svježe i čisto. I da vizualno ima veći volumen.
Foto: Pexels