Sir je jedna od onih neodoljivih namirnica koju većina nas voli uključiti u svoju prehranu. Bez obzira jeste li ljubitelj svježih i kremastih sireva ili se više naginjete prema začinjenim varijacijama, postoji nešto neodoljivo u njihovoj aromi i teksturi.
No, dok se opuštate uz sir, važno je postaviti pitanje: koliko puta tjedno možemo bezbrižno uživati u ovom ukusnom mliječnom proizvodu, a da ne narušimo svoje zdravlje i liniju?
Sirevi se mogu koristiti za obogaćivanje salata i improvizaciju u kratkom vremenu aperitiva, predjelima i glavnim jelima. Stručnjaci, međutim, savjetuju da ih konzumirate umjereno. Rizik je pretjerivanje s kalorijama, natrijem i zasićenim mastima koje povećavaju rizike za liniju i zdravlje.
Dakle, ako vam je to posebno drago, ne morate ga se odreći, već jednostavno usvojiti neke male strategije.
Na što obratiti pažnju pri konzumaciji sira?
Veličina porcije
Kada je riječ o konzumaciji sira, smjernice za zdravu prehranu preporučuju da ga unosite najviše nekoliko puta tjedno. No, ključno je obratiti pažnju i na veličinu porcije. Svježi sirevi, poput ricotte i kvarka, mogu se jesti u količinama koje ne prelaze 100 grama. Stariji i začinjeni sirevi, s druge strane, trebali bi se konzumirati u manjim količinama, ne više od 50 grama.
Raznovrsnost
Jedan od trikova za uživanje u siru bez nepotrebnog povećanja kalorija, natrija i zasićenih masti je raznovrsnost. Nemojte se uvijek držati istog sira – istraživanje različitih okusa i tekstura može biti pravo gastronomsko zadovoljstvo. Kada birate sireve, preferirajte “mršave” opcije poput ricotte, stracchina i kvarka. Ovi sirevi imaju niži udio masti, ali i dalje pružaju vašem tijelu vrijedne hranjive tvari poput proteina, kalcija i vitamina D.
Dajte mašti na volju, ali s mjerom
Sirevi mogu biti izvrsna baza za razne obroke, ali pazite kako ih kombinirate. Kako biste očuvali ravnotežu, sir je najbolje kombinirati rijetko ili samo u posebnim prilikama. Kada to učinite, razmislite o kreativnim kombinacijama s hladnim narescima, jajima, ribom i drugim izvorima proteina.
Foto: Unsplash, Pexels