Blagdansko razdoblje jedno je od najveselijih i najsvjetlijih u godini. Ukrašena drvca, miris pečenih kolača, obiteljska okupljanja, darovi i na kraju – vatrometi i petarde, koji noćno nebo pretvaraju u spektakl boja. Za većinu nas, sve to predstavlja uživanje i vrijeme radosti. No za kućne ljubimce, pogotovo one koji su osjetljiviji na zvukove, ovo može biti stresno razdoblje koje izaziva paniku, strah i nelagodu. Glasne eksplozije petardi i vatrometa koje grguću u zrak mogu biti traumatične za mnoge pse, mačke pa čak i male glodavce
Nekim ljubimcima petarde samo prolaze neprimijećeno – tiho nanjuše, okrenu se na drugu stranu i nastave spavati. No, za druge, blagdanski zvukovi mogu postati izvor stresa koji dovodi do ozbiljnih fizičkih i emocionalnih reakcija. Psi i mačke mogu početi drhtati, trčati uokolo, skrivati se, gubiti apetit, pa čak i imati fizičke simptome poput ubrzanog disanja ili zgrčenog držanja tijela. Iako većina vlasnika brzo primijeti ove promjene u ponašanju, mnogi nisu sigurni kako pomoći svojim ljubimcima da se nose sa stresom izazvanim bučnim blagdanskim slavljima.
Kako bismo vlasnicima kućnih ljubimaca olakšali pripremu za stresne blagdanske situacije, razgovarali smo s dr. Sašom Dujanovićem, veterinarom iz Veterinarske klinike BUBA by Vetti Group.
“Problem s fobijama nije ništa novo, ali danas sve više prepoznajemo ozbiljnost tih problema. Jedna od najčešćih fobija jest noise phobia, odnosno strah od glasnih zvukova, s kojim se u blagdansko i predblagdansko vrijeme najčešće borimo”, objašnjava dr. Dujanović. “Važno je znati da fobije ne nastaju preko noći. Potrebno je vrijeme da se razviju, a prvi simptomi mogu biti primjetni već kod vrlo mladih životinja kada se susretnu s prvim pucanjima ili glasnim zvukovima. Tada je ključno djelovati.”
No kako djelovati da bismo uspješno smirili ljubimce? Dr. Dujanović dao nam je nekoliko smjernica koje možete pratiti:
Prilagodite rutinu:
Izvodite psa u šetnje ujutro ili rano poslijepodne, kad je manja vjerojatnost da će naići na buku petardi. Osigurajte mu miran prostor u domu, poput sobe bez prozora, gdje buka dopire minimalno.
Stvorite sigurno sklonište:
Mali kutak s dekama, jastucima i omiljenim igračkama može biti utočište vašem ljubimcu. Koristite zvučne distrakcije, poput umirujuće glazbe ili bijelog šuma, kako biste maskirali vanjske zvukove.
Povećajte interakciju:
Igrajte se s ljubimcem, uvježbavajte trikove i nagrađujte ga poslasticama. Fokus na pozitivne aktivnosti može umanjiti njihovu pažnju na stresne zvukove.
Isprobajte prsluke protiv stresa:
Posebni prsluci koji stvaraju osjećaj sigurnosti često su učinkovit način smanjenja anksioznosti kod pasa.
Prirodni pripravci kao pomoć:
Biljne mješavine, CBD ulje, Bachove kapi ili feromoni mogu pomoći u smirivanju ljubimaca. No, s primjenom ovih proizvoda potrebno je započeti na vrijeme, idealno nekoliko tjedana prije blagdana.
Kad se obratiti veterinaru
Ako se simptomi straha ne smanjuju, vrijeme je za konzultaciju s veterinarom. “Ponekad je potrebna primjena anksiolitika, riječ je o lijekovima koji se koriste i u ljudskoj medicini, a važno je započeti s njihovom primjenom prije početka sezone pucanja.”
Uz brigu za vlastitog ljubimca, ključno je educirati i ljude oko sebe. “Moramo educirati našu obitelj, prijatelje i okolinu da ono što nama donosi kratkotrajno zadovoljstvo, poput petardi i vatrometa, za neke ljubimce predstavlja ozbiljan psihofizički problem. Postoje i drugi zabavni, a puno sigurniji načini za slavlje u blagdansko vrijeme, kojima ćemo zaštititi naše ljubimce i učiniti blagdane ugodnima za sve”, zaključuje dr. Dujanović.
Ako primijetite da vaš ljubimac pokazuje znakove stresa zbog glasnih zvukova, obratite se svom veterinaru bez ustručavanja – savjet ili pregled mogu vam pomoći da zajedno s vašim ljubimcem što mirnije i bezbrižnije dočekate Novu godinu.
Foto: PR