Odabir ruža za usne nije nimalo jednostavan, a da biste to učinili kako treba, važno je uzeti u obzir niz čimbenika, od kojih je glavni ton kože. Kako odabrati ruž prema tonu kože?
U većini ženskih make up nesesera ruževi za usne zauzimaju glavno mjesto: crveni za večernje izlaske, nude za svakodnevne prilike, bobičasti za blagdane. No, mnoge nijanse volimo, ali u međuvremenu shvatimo da nam uopće ne pristaju. Pomoći ćemo vam odabrati savršeni ruž za usne.
Kako odabrati ruž: Korak po korak
1. Korak: Pronađite ruž koji je dvije nijanse tamniji od vaših usana
Nanesite ruž na donju usnu i usporedite dobiveni ton s tonom gornje usne, drugim riječima, s vašom prirodnom nijansom. Ako primijetite da je razlika prevelika, trebali biste pogledati dalje. Imajte na umu i da vaš osmijeh, točnije boja zubi, igra veliku ulogu u odabiru ruža za usne. Hladne nijanse crvene pomoći će da zubi izgledaju bjelji. No, ako vam zubi nisu savršeno bijeli, izbjegavajte narančaste tonove jer će oni istaknuti sve nesavršenosti.
2. Korak: Odlučite želite li vizualno povećati ili smanjiti usne
Prije nego što prijeđete izravno na ton kože, vrlo je važno odlučiti kakav učinak želite postići – vizualno smanjiti ili povećati usne. Tamnije nijanse čine usne tanjim, dok svjetlije nijanse mogu dodati malo volumena ako ga nema. Također imajte na umu da će vam mat ruževi učiniti tanjim, a sjajni ruževi punijima.
3. Korak: Odredite svoj ton kože
Prisjetimo se temelja pudera: svaka koža ima žute (tople) ili ružičaste (hladne) podtonove. Neki vizažisti ističu i neutralne tonove. Ako točno znate kojem tipu pripadate, znatno ćete olakšati potragu za savršenim ružem za usne. Podton ćete najbrže odrediti tako da pogledate vene na zapešću. Ako su plave ili teže nijanse sivo-plave, onda je vaš podton rozi, odnosno hladan. Ako su vam vene zelenkaste, onda vam je podton žut ili topao. Ako primijetite obje nijanse plave i zelene, sretni ste vlasnik neutralnog tona i možete si priuštiti ruževe bilo koje nijanse. Usput, ako još uvijek ne možete odlučiti kojoj nijansi pripada vaša koža, postoji još jedna alternativna metoda. Uzmite zlatni i srebrni nakit i naizmjenično ih prinesite licu. Ovdje je važno zaboraviti na preferencije ukusa i iskreno priznati: što bolje ide uz vašu kožu – zlato ili srebro? Hladni podtonovi u pravilu bolje pristaju uz srebrni nakit, a topli podtonovi uz zlatni.
4. Korak: Odaberite pravu nijansu ruža na temelju svoje kože i preporuka stručnjaka
- Ako imate svijetlu, blago prozirnu kožu, slobodno isprobajte nijanse ružičaste, koraljne, kao i nijanse breskve, nude i bež. Za one s hladnim tonovima savršene su nježne mocha i nude nijanse. Ako imate topli podton, isprobajte blijedoružičastu ili svijetlu boju breskve.
- Ako je vaš podton neutralan, možete se upustiti na teritorij bogate ružičaste, ljubičaste i bobičastog voća. Hladnim podtonovima također će odgovarati nijanse roze i brusnice. Oni s toplim nijansama mogu bez razmišljanja eksperimentirati s nijansama bakra i bronce.
- Ako imate tamnu kožu, pokušajte izbjeći smeđe i ljubičaste i potražite nijanse s narančastim podtonovima. Sve ostale boje savršeno će vam pristajati. Posebno preporučamo isprobati koraljne ili duboke nijanse ružičaste.
- Ako imate tamni ten, eksperimentirajte s nijansama smeđe i ljubičaste, poput oraha, karamele, šljive ili crnog vina. Za hladne tonove možete isprobati rubin i vino-crvene nijanse, ali za tople podtonove bolje je ostati u bakrenoj i brončanoj paleti.
Foto: Pexels