Niste sigurni što je točno poremećaj prehrane (ED)? Prema web stranici NHS-a, to je stanje mentalnog zdravlja “u kojem se kontrolirate hranom kako biste se nosili s osjećajima i drugim situacijama.” To može varirati od anoreksije – gdje se fiksirate na gubitak težine, jedete vrlo malo hrane i ponekad previše vježbate u pokušajte da izgubite što je moguće više kilograma – do točke bulimije, gdje jedete, ali se onda redovito razbolite kako biste se “očistili” i održali ono što smatrate svojom “idealnom” težinom.

Posljednjih godina, iako to još nije medicinski identificirano, liječnici su uočili porast u izvješćima o onome što nazivaju “ortoreksijom”, vrstom poremećaja prehrane gdje ste opsjednuti jedenjem onoga što smatrate “zdravom” hranom, ograničavate određene grupe namirnica nepotrebno i bez medicinskih razloga i izbjegavajte društvene situacije u kojima se može poslužiti hrana koja ne odgovara vašem idealu.

Dok su neki simptomi poremećaja prehrane očitiji ili ih je lakše uočiti – glasno odbijanje hrane, gubitak težine i tako dalje – drugi nisu toliko očiti. Po samoj svojoj prirodi, poremećaji prehrane su podmukli – oni su, na kraju krajeva, poremećaji mentalnog zdravlja i često uvjeravaju žrtvu da skriva svoje ponašanje, prikriva svoje osjećaje ili laže o svojim prehrambenim navikama, iz straha od onoga što bi drugi mogli reći.

Razgovarali smo sa savjetnicom za poremećaje prehrane Ruth Micallef o simptomima poremećaja prehrane koje biste trebali držati na radaru, kao i o rastućim trendovima na društvenim mrežama koji promoviraju poremećene prehrambene navike.

Simptomi poremećaja u prehrani

1. OGRANIČAVATE SE ILI JEDETE SAMO ODREĐENU HRANU

Nema apsolutno ništa loše u jedenju zelenih smoothieja i zdjelica acai bobica, ali ne možemo živjeti samo na toj hrani, objašnjava Ruth. “Ograničavanje ili samo ‘čista’ prehrana štetna je iz više razloga”, kaže ona. “Prvo, neizbježno je da ćete se, kada ograničite svoju prehranu, na kraju dana prejedati dok se vaše tijelo i um bore s ograničenjima. To je začarani krug vašeg uma koji vas uvjerava da jedete manje, ali vaše tijelo treba hranu.”

Drugo, ovakva prehrana i rutina vježbanja kontraproduktivni su za vaše hormone. “Ponekad ćete zelenim sokom pogoditi svoje potrebe, ali u drugim ćete razdobljima u mjesecu žudjeti za comfort foodom“, objašnjava ona. “Zanemarujući svoje intuitivne sklonosti, riskirate razvoj niza hormonalnih problema, od izostanka menstruacije do nepostojanja menstruacije.”

2. PRETJERANO VJEŽBATE

Slično gore navedenom, oni s ED-om često vide tjelovježbu kao način sagorijevanja viška kalorija. “To znači da se vježbanje koristi kako bi se riješili kalorija koje ste pojeli ili kao oblik kazne za ono što ste konzumirali”, objašnjava stručnjakinja.

Kao i s hranom, nastavlja ona, ignoriranjem vaše intuicije o vrsti vježbe ili odmora koje vaše tijelo treba, riskirate poremećaj hormona, štetu koju ćete nanijeti svom tijelu i gubitak motivacije za vježbanje, kao i za svjesne vrste kretanja i zapravo uživanje u tome. Baš kao i prehrana, različite vrste tjelovježbe i odmora optimalne su u različitim fazama vašeg menstrualnog ciklusa, a iskreno, nema ništa zabavno u prisilnoj tjelovježbi, nastavlja ona.

3. OPSJEDNUTI STE TIME DA STVARI BUDU „SAVRŠENE“

Jedan od najčešćih simptoma poremećaja prehrane koji Ruth vidi u svojoj klinici? Klijenti koji teže perfekcionizmu. “To je osobina rođena iz potrebe da se s problemima nosimo kontrolom i postignućem”, objašnjava ona. Problem s perfekcionizmom je taj što neizbježno dovodi do izgaranja, nastavlja ona. “Iako se ideja o beskrajnim popisima obaveza i savršenom životu može činiti kao dobra ideja, neizbježno će završiti fizičkom i mentalnom iscrpljenošću.”

4. PREVIŠE SE TRUDITE DA IZGLEDATE KAO NETKO DRUGI

To se podrazumijeva, objašnjava ona, ali pokušaj da izgledate kao netko tko niste samo će vas učiniti nesretnima. Svako tijelo je drugačije i izgleda drugačije, stoga nema smisla pokušavati svoje tijelo natjerati na nedostižni tjelesni ideal. “Trend #thatgirl je pretežno bijele, mršave i bogate žene, ostavljajući malo mjesta za one koje su također zdrave, ali ne izgledaju tako”, kaže Ruth. 

5. STALNO SKAČETE NA NOVE RESTRIKTIVNE TRENDOVE

Zvuči poznato? To može biti bilo što, od nove dijete, poput dijete 4:3 ili Cambridge dijete, do izbacivanja grupa namirnica samo zato što ste vidjeli da netko drugi to radi.

Prema web stranici NHS-a, drugi simptomi poremećaja u prehrani uključuju:

* Provodite puno vremena brinući se o svojoj težini i obliku tijela

* Izbjegavate druženje kada mislite da će hrana biti uključena

* Jedete vrlo malo hrane

* Razbolite se ili uzimate laksative nakon jela

* Imate vrlo stroge navike ili rutine oko hrane

* Promjene u raspoloženju kao što su povlačenje, tjeskoba ili depresija.

* Svaki će poremećaj biti jedinstven za pojedinca koji od njega pati. Ako ste zabrinuti u vezi s hranom, posjetite svog liječnika opće prakse i znajte ovo: niste sami i prebrodit ćete ovo.

Dakle, promovira li TikTok poremećaje u prehrani?

Kratak odgovor? Da, barem tako misli Ruth. Uzmimo, na primjer, hashtag #ThatGirl – s više od 2,7 milijardi pregleda gdje vam videozapisi pokazuju kako “napredovati”. Djevojke vam pokazuju kako manifestirati, posložiti hladnjak na pravi način, rano se probuditi, voditi dnevnik, meditirati, što jesti nakon treninga i kako sve to uklopiti u život.
“It” djevojka, naravno, nije jedna djevojka, već idealistički, nedostižni arhetip koji od prošlog travnja bilježi sve veću popularnost. Dok neki od savjeta mogu biti korisni za poboljšanje svakodnevnog života – pijte više vode, redovito se istežite, isprobajte neke nove poze u jogi – ono što trend zaboravlja je da je svaka osoba drugačija, pa će morati raditi različite (ne identične) stvari da bi se osjećala najbolje. TikTok trend griješi jer promovira opsesivni (i nasilni) trend “čiste prehrane”. Lako je vidjeti kako, ako se borite sa svojim samopouzdanjem, možete gledati videozapise i stavljati sebi ogroman pritisak da postanete ta djevojka, umjesto da razmišljate o tome što je zapravo dobro za vas.
Što naša stručnjakinja misli o ovom trendu? “Nisam čula za trend #thatgirl sve dok mi klijentica nije ukazala na to”, objašnjava stručnjakinja za poremećaje prehrane. “Kada sam pregledala #thatgirl TikTok video zapise, nisam bila samo užasnuta – bila sam dirnuta. “Estetika TikTok-a mogla bi promovirati ova ponašanja kao vrhunac zdravlja i blagostanja, ali postoji tamnija strana kulture.” Znam kada treba prozvati štetno ponašanje prerušeno u zdrav način života, a koliko vidim, čini se da #thatgirl živi samo na zelenom soku, smoothie bowlovima i ledenoj kavi, ustaje u 5 ujutro radi vježbanja, bez prethodnog doručka. Iako cijenim TikTok napore da ovaj trend učini prikladnijim i održivijim, korijeni za mene ostaju u neurednoj prehrani i perfekcionizmu.” Zaključak: Nema ničeg moćnijeg od toga da se pokažete kao istinski, autentični ja, kaže ona.
Foto: Pexels