U svijetu u kojem su očekivanja često određivala put kojim treba ići, jedna jako strastvena i hrabra žena, Judith Love Cohen, prkosila je konvencijama i slijedila svoje snove do ostvarenja! Rođena 16. kolovoza 1933. u Brooklynu, New York, Judithin put od tinejdžerice sa strašću prema matematici do uspješnog inženjera je izvanredna priča koju vrijedi ispričati (možda snimiti i film?!). Judith Love Cohen je bila inženjerka pionirka u svom području, koja je doprinijela misiji Apollo 13 stvarno herojski!

STEM pionirka Judith Love Cohen

Interes Judith Love Cohen prema matematici i znanosti započela je u mladosti. Iako je njezin san bio studirati astronomiju, društvene norme u to vrijeme obeshrabrile su žene od takvih profesija, znanstvenog rada uopće, zapravo. Cohenina odlučnost bila je nepokolebljiva i odlučila je umjesto toga postati učiteljica matematike. Njezina fascinacija matematikom poticana je kod kuće, gdje je njezin otac na zabavan način objašnjavao matematiku; koristio je pepeljare za objašnjavanje geometrijskih pojmova. Kad je stigla do petog razreda, njezine matematičke vještine bile su toliko impresivne da su joj drugi učenici plaćali da im radi zadaću iz matematike. Nepokolebana prijedlozima savjetnice da završi školovanje i posveti se obiteljskom životu, Cohen se upisala na Brooklyn College kako bi studirala matematiku.

Međutim, njezino je putovanje krenulo neočekivano kad je tijekom prve godine otkrila inženjerstvo. Osim toga, upoznala je Bernarda Siegela za kojeg se ubrzo udala. Par se preselio u južnu Kaliforniju, gdje su zasnovali obitelj. Unatoč zahtjevima majčinstva, Cohen je nastavila sa svojim obrazovanjem i stekla diplomu prvostupnika i magistra elektrotehnike na Sveučilištu Južne Kalifornije (USC). To je označilo početak njezine nevjerojatne inženjerske karijere.

U doba kada su žene inženjerke bile rijetkost, Judith Love Cohen neustrašivo je prihvatila svoju ulogu pionirke. U svojoj karijeri sudjelovala je u revolucionarnim projektima, uključujući računalo za navođenje za projektil Minuteman, sustav za navođenje za prekid u modulu lunarnog izleta za svemirski program Apollo i zemaljski sustav za satelit za praćenje podataka i relejni sustav, koji je kružio impresivnih 40 godina.

Apollo 13

Cohenina predanost znanstvenom radu bila je nemjerljiva. Čak je otišla u svoj ured na dan kada joj se rodila sin Jacka Blacka (da, ona je njegova majka!). Zanimljivo, čak je u bolnicu donijela računalni ispis problema na kojem je radila. Kasnije tog dana nazvala je svog šefa i obavijestila ga da je uspješno riješila problem. Nije da promoviram ili podržavam ovakve poteze, no ističem ih čisto iz razloga predočavanja razmjera njezine strasti i predanosti znanosti. Ona je bila, barem što se znanstvenog rada tiče, pa… nadčovjek. Njezino najznačajnije postignuće bilo je razvoj Abort Guidance System (AGS), koji je odigrao ključnu ulogu u misiji Apollo 13.

Misija Apollo 13 poznata je po kriznim situacijama opasnim po život, ali Cohenin AGS je na kraju spasio stvar. U travnju 1970., kada je posada Apolla 13 izgubila napajanje, oslonili su se na Cohenin sustav navođenja kako bi se sigurno vratili na Zemlju. Njezina stručnost i inovativnost postali su neopjevani heroj te sudbonosne misije.

Utjecaj Judith Love Cohen proširio se izvan njezinih inženjerskih trijumfa. U mirovini je sa svojim trećim suprugom, Davidom Katzom, bila koautorica knjiga kojima je cilj bio potaknuti mlade djevojke da se bave STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) karijerama. Prepoznala je važnost ohrabrenja na tim poljima, budući da ga je samoj nedostajalo izvan njezina doma. Njezini napori i dalje utiru put budućim generacijama znanstvenica i inženjerki. Nakon umirovljenja kao inženjerka, osnovala je dječju multimedijsku izdavačku tvrtku, koja je na kraju objavila više od 20 naslova do njezine smrti 2016.

Putovanje Judith Love Cohen od tinejdžerice koja voli matematiku do inženjerke pionirke inspirativna je priča o odlučnosti i predanosti. Njezin doprinos misiji Apollo 13 svjedočanstvo je njezine briljantnosti, a njezina predanost poticanju mladih djevojaka u STEM područjima pokazuje njezino nasljeđe osnaživanja. Možda je poznata kao majka glazbenika i glumca Jacka Blacka i računalnog znanstvenika i inženjera Neila Siegela, ali utjecaj Judith Love Cohen na svijet znanosti i inženjerstva priča je koja sama po sebi zaslužuje najveće priznanje.

Fotografije: Getty Images (spašavanje i doček astroanuta misije Apollo 13), Creative Commons