U 60-im godinama prošlog stoljeća svijet umjetnosti prolazio je kroz nezaustavljivu transformaciju. U tom dinamičnom razdoblju, hrvatski umjetnici ostavili su snažan trag na globalnoj umjetničkoj sceni. A u ožujku 2025. godine, slavna njujorška MoMA otvara izložbu hrvatskih radova koja slavi upravo taj spomenuti period, koja je rezultat uspješne suradnje s Muzejem suvremene umjetnosti u Zagrebu
Izložba će predstaviti radove velikana hrvatske umjetnosti, među kojima se ističu Josip Vaništa, Julije Knifer, Dimitrije Bašičević Mangalos i Ivan Kožarić. Posjetitelji će imati priliku vidjeti Vaništin “Beskonačni štap” i Kniferov “Meandar u kutu”, radove koji su postali živući simboli vremena kada se umjetnički izraz slobodno razvijao i istraživao nove granice. Ovi su umjetnici oblikovali kreativni identitet koji je stanovao između socijalističkog istoka i kapitalističkog zapada, a rezultat su jedinstvene umjetničke kreacije koje danas služe kao podsjetnik na složenost i bogatstvo kulturnog pejzaža tog razdoblja.
View this post on Instagram
Osim već spomenutih radova, posjetitelji će moći vidjeti i “Unutarnje oči” Ivana Kožarića, skulpturu koja simbolizira introspekciju i istražuje duboke ljudske emocije kroz svoj jedinstveni oblik. Također, ambijent Ljerke Šibenik, s elementima koji potiču interakciju, stvorit će atmosferu koja poziva na promišljanje o umjetničkom doživljaju i njegovoj povezanosti s publikom.
Jasna Jakšić, viša kustosica MSU-a, naglašava važnost prikaza ovih radova koji su oblikovali umjetnički svijet 50-ih i 60-ih. Jer, njihova djela doista govore o turbulentnim vremenima, ali služe i kao svjedočanstvo o univerzalnim, humanističkim vrijednostima koje ne poznaju granice vremena.
View this post on Instagram
Tako će hrvatski radovi “okupirati” njujoršku MoMu sljedeće tri godine, a svjetskoj će publici pružiti izvanrednu priliku za istraživanjem hrvatske umjetničke scene 60-ih, koja konačno preuzima svoje mjesto na svjetskoj sceni i sudjeluje u globalnom razgovoru o umjetničkom stvaralaštvu!
Foto: Instagram, Profimedia, MoMa