Svaki tjedan donosimo vam pregled najvažnijih vijesti iz područja društva i politike. Vijesti koje su vam možda prošle “ispod radara”, a velik su pomak ili znak nekih većih pomaka pripadajuće industrije – u pozitivnom, ali i u negativnom smjeru
Glazba Taylor Swift vraća se na TikTok nakon spora oko licenciranja
Nakon izbijanja spora koji je doveo do obustave licenciranja njezine glazbe na TikToku, Taylor Swift vratila se na popularnu platformu uoči izlaska novog albuma “The Tortured Poets Department”.
Universal Music, njezina izdavačka kuća, povukla je glazbu svojih izvođača, uključujući i Taylor Swift, u siječnju zbog nesuglasica oko licenciranja, ističući probleme s naknadama od strane TikToka kao ključni razlog. Ovaj potez rezultirao je nedostatkom pristupa njezinim popularnim pjesmama na platformi.
Međutim, u četvrtak je glazba Taylor Swift ponovno postala dostupna na TikToku, omogućavajući korisnicima da koriste njezine pjesme u svojim videozapisima. Ipak, glazba drugih izvođača Universala još uvijek nije ponovno dostupna, što ukazuje na nastavak sporova između glazbenika i platforme.
SAD postavio prva savezna ograničenja otrovnih “vječnih kemikalija” u pitkoj vodi
U najnovijem koraku prema zaštiti javnog zdravlja, Sjedinjene Američke Države u srijedu, 10. travnja uspostavile su pravilo koje zahtijeva od komunalnih službi da smanje prisutnost opasnih kemikalija u pitkoj vodi na najnižu razinu koja se može pouzdano izmjeriti. Ovo pravilo, finalizirano pod administracijom predsjednika Bidena, cilja na perfluoroalkilne i polifluoroalkilne tvari (PFAS), poznate kao “vječne kemikalije”, zbog njihove široke distribucije i dugotrajne prisutnosti u okolišu.
Prema dužnosnicima, ova mjera će smanjiti izloženost kemikalijama za oko 100 milijuna ljudi i bitno doprinijeti sprječavanju razvoja na tisuće bolesti, uključujući i rak. Ovo je prvo nacionalno ograničenje za pitku vodu, što je važan korak prema zaštiti javnog zdravlja i okoliša.
Poljski parlament raspravlja o legalizaciji pobačaja
Poljski parlament započeo je raspravu o liberalizaciji pristupa pobačaju, što je tema koja izaziva duboke podjele unutar zemlje. Podsjetimo, obećanje premijera Donalda Tuska o liberalizaciji pobačaja, dano tijekom središnje predizborne kampanje, izazvalo je nedavne napetosti unutar njegove proeuropske koalicije.
Pitanja prava žena postavljena su visoko na dnevni red u Poljskoj, koja je uvela gotovo potpunu zabranu pobačaja 2021. godine. Prethodna nacionalistička vlada tijekom svoje osmogodišnje vladavine ugradila je konzervativne društvene vrijednosti u zakonodavstvo, što je dovelo do kontroverzi.
Od osvajanja vlasti u listopadu, Tuskova koalicija, koja uključuje kršćanske demokrate i ljevičarske političare, već je obnovila javno financiranje in vitro oplodnje i promijenila pravila o pristupu hitnoj kontracepciji. Međutim, pitanje pobačaja ostaje ključno, izazivajući snažne reakcije javnosti zbog postojećih strogih ograničenja.
Prema važećim zakonima, pobačaj je dopušten u slučaju silovanja, incesta ili kad je život ili zdravlje žene u opasnosti, ali su pobačaji zbog fetalnih mana zabranjeni. Aktivisti ističu da se čak i u slučaju legalnog pobačaja mnogi se suočavaju s teškoćama u dobivanju pristupa zbog nesigurnosti liječnika ili zbog njihovih moralnih uvjerenja.
SAD i Japan najavljuju partnerstvo za ubrzanje nuklearne fuzije
SAD i Japan objavile su u srijedu zajedničko partnerstvo s ciljem ubrzanja razvoja i komercijalizacije nuklearne fuzije, što je predstavljeno tijekom posjeta japanskog premijera Fumia Kishide Washingtonu gdje je sudjelovao na summitu s predsjednikom Joe Bidenom.
Ovo partnerstvo usredotočit će se na znanstvene i tehničke izazove povezane s komercijalizacijom fuzije te će proširiti suradnju između američkih i japanskih sveučilišta, nacionalnih laboratorija i privatnih tvrtki, priopćilo je američko Ministarstvo energetike.
Fuzija, nuklearna reakcija koja pokreće Sunce, predstavlja potencijalni izvor električne energije bez emisije ugljika, koja se može replicirati na Zemlji pomoću lasera ili magneta za spajanje dva laka atoma u jedan gušći, oslobađajući pri tome velike količine energije.
Komercijalna fuzijska postrojenja, ako se ikad izgrade, proizvodila bi malo dugotrajnog radioaktivnog otpada u usporedbi s postrojenjima koja koriste fisijsku reakciju ili cijepanje atoma.
Iako su znanstvenici prošle godine ostvarili značajan napredak u fuzijskim eksperimentima koristeći laserske zrake u američkom nacionalnom laboratoriju u Kaliforniji, procijenjeno je da je neto izlazna energija tog eksperimenta bila samo oko 0,5 posto energije potrošene na paljenje lasera.
Unatoč ovom napretku, ostaju regulatorne, građevinske i lokalne prepreke u stvaranju novih flota elektrana koje bi zamijenile dijelove postojećih energetskih sustava.
Peter Higgs, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, preminuo je u 94. godini
Britanski fizičar Peter Higgs, poznat po svojoj revolucionarnoj teoriji o Higgsovom bozonu, koji je potom potvrđen otkrićem na CERN-u 2012. godine i nagrađen Nobelovom nagradom za fiziku, preminuo je u utorak u dobi od 94 godine, izvijestilo je Sveučilište u Edinburghu.
Higgsova teorija o postojanju ove čestice u svemiru označila je prekretnicu u znanosti, otvarajući nova područja istraživanja i potvrđujući neke od najfundamentalnijih koncepta fizike. Otkriće Higgsovog bozona u CERN-ovom Velikom hadronskom sudaraču slovi kao jedno od najvažnijih u suvremenoj fizici, donoseći dublje razumijevanje univerzuma.
“Za mene osobno, to je potvrda nečega što sam predložio prije gotovo pola stoljeća, i golemo je zadovoljstvo vidjeti da je ta ideja potvrđena”, rekao je britanski znanstvenik za Reuters nakon povijesnog otkrića 2012. godine.
Higgsov doprinos znanosti ostavlja neizbrisiv trag, inspirirajući buduće generacije istraživača i mijenjajući naše shvaćanje o tome kako funkcionira svemir.
Tri filma u produkciji Saint Laurenta odabrana za filmski festival u Cannesu
Tri filma koje je producirao Saint Laurent Productions odabrana su za službenu selekciju 77. Filmskog festivala u Cannesu, najavila je francuska modna kuća. Ove godine, modni brend je surađivao s iskusnim producentima kako bi donio ovaj impresivan trio filmova na veliko platno.
Jedan od filmova je “Emilia Perez” redatelja Jacquesa Audiarda, u kojem glume Zoe Saldana i Selena Gomez. Drugi je “The Shrouds” Davida Cronenberga, s Vincentom Casselom u glavnoj ulozi. Treći film je “Parthenope” u režiji Paola Sorrentina.
Selekciju za ovogodišnji festival objavili su organizatori na tiskovnoj konferenciji u Cannesu, a žiri će predsjedati Greta Gerwig. Službena selekcija predstavlja najprestižniju kategoriju festivala, s premijerama na crvenom tepihu i glamuroznom ceremonijom zatvaranja koja privlači svjetsku pozornost. Cannes se ponosi svojom kombinacijom A-listerskih zvijezda i indie favorita, što ga čini jednim od najznačajnijih događaja u filmskoj industriji.
Gucci dovodi pojačanje iz Louis Vuittona u svoj tim
Gucci je u centru svog strateškog preoblikovanja najavio ključno imenovanje koje će ojačati njihovu vodeću upravljačku ekipu. Kao dio angažmana na poboljšanju svoje pozicije na tržištu, brend je privukao Stefana Cantina iz Louis Vuittona za ulogu novog zamjenika izvršnog direktora kako bi pružio podršku izvršnom direktoru Jean-Françoisu Palusu. Palus je preuzeo kormilo u Gucciju prošle jeseni, a kreativni smjer od početka 2023. godine vodio je Sabato de Sarno, dizajner koji je preuzeo ulogu od kultnog Alessandra Michelea.
“Stefano Cantino stupit će na dužnost 2. svibnja 2024. godine, izravno podređen Jean-Françoisu Palusu. Na ovoj novoosnovanoj poziciji dijelit će odgovornost s Jean-Françoisom Palusom u definiranju i provedbi strategije brenda”, stoji u priopćenju francuske luksuzne grupe.
Preminuo Roberto Cavalli
Preminuo je talijanski modni dizajner Roberto Cavalli. Cavalli će modnim entuzijastima zauvijek ostati poznat po svojoj privrženosti animal printu, trapericama ukrašenim draguljima i seksepilnim haljinama.
Podsjetimo, talijanski dizajner lansirao je svoj brend 1970. godine i razvio inovativan proces tiskanja na koži i traperu, izgradivši globalnu modnu i lifestyle tvrtku. Njegova modna avantura završila je 2015. godine kad je odlučio prodati brend.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Izrael ponovno otvorio zračni prostor nakon što je odbio iranski napad dronom i raketama
Iran je lansirao eksplozivne dronove i ispalio balističke rakete u svojem prvom izravnom napadu na izraelski teritorij, osvetni udar koji je izazvao strahove od šireg regionalnog rata. Sirene su zavijale, a teški udarci i detonacije čuli su se iz onoga što lokalni mediji nazivaju zračnim presretanjima eksplozivnih dronova. Vlasti su priopćile da je sedmogodišnja djevojčica teško ozlijeđena. Napad se dogodio usred rastućih napetosti nakon napada na iranski konzulat u sirijskoj prijestolnici Damasku.
Teheran je obećao osvetu za napad prethodno ovog mjeseca koji je ubio nekoliko njegovih visokih vojnih dužnosnika, čak i dok su SAD i njezini saveznici intenzivno diplomatski pokušavali smiriti posljedice.
Glavni glasnogovornik izraelske vojske, kontraadmiral Daniel Hagari, izjavio je da je 99 posto od 300 dronova i raketa ispaljenih od strane Irana presretnuto od strane Izraela i njegovih saveznika. Rekao je da je Iran ispalio 170 dronova, više od 30 krstarećih raketa i više od 120 balističkih raketa.
Nekoliko balističkih raketa dosegnulo je izraelski teritorij, prouzročivši manje štete na zračnoj bazi. Izrael je ponovno otvorio svoj zračni prostor jutros od 07:30, prema izjavi izraelskog zračnog prijevoznika.
Otac iz Georgije osuđen na 50 godina zatvora zbog trovanja novorođenčeta antifrizom
Otac iz Georgije osuđen je u četvrtak na 50 godina zatvora jer je prije četiri godine koristio antifriz pomiješan s majčinim mlijekom kako bi otrovao svoju 18 dana staru kćer.
Podsjetimo, Curtis Jack uhićen je 16. listopada 2020. nakon što se njegova kći razboljela i bila je pozitivna na etilen glikol – kemikaliju koja se nalazi u antifrizu.
“Nakon što je majčino mlijeko predala djetetovoj baki, koja je također čuvala ženinu drugu kćer, dijete se u roku od 24 sata teško razboljelo, sumnja se da je otrovano. Jack je detektivima policije South Fultona priznao da je u majčino mlijeko dodao antifriz”, objavila je policija na društvenim mrežama.
Policija je izjavila kako je Jack priznao da je dodao antifriz u mlijeko svoje novorođene kćeri zato da bi izbjegao plaćanje alimentacije.
“Tijekom suđenja, država je predstavila svjedočanstva djetetove majke, bake, službenika za provođenje zakona i medicinskih stručnjaka, uključujući i demonstraciju kako je lako bilo otrovati majčino mlijeko”, rekla je policija South Fultona.
Instagram novom značajkom želi zaštititi mlade od seksualnog iznuđivanja
Instagram će uskoro testirati nove značajke s ciljem zaštite maloljetnika od seksualnog iznuđivanja i zlouporabe intimnih fotografija. Jedna od ključnih promjena uključuje zamagljivanje golotinje na fotografijama te obavještavanje korisnika o opasnostima pri dijeljenju takvih sadržaja. Ova značajka bit će automatski aktivirana za sve korisnike mlađe od 18 godina.
Kad korisnici pokušaju poslati ili primaju golu fotografiju, ona će biti zamagljena, uz upozorenje o mogućem sadržaju golotinje. Osim toga, korisnici će biti potaknuti na to da razmisle prije slanja osjetljivih fotografija te će im biti omogućeno povlačenje već poslanih obnaženih slika.
Ova nova značajka koristi strojno učenje kako bi analizirala sadržaj slika na samom uređaju, čime se osigurava privatnost korisnika. Meta, tvrtka koja drži Instagram, istaknula je da neće imati pristup ovim fotografijama osim ako ih korisnici prijave.
Osim toga, bit će uvedene i druge mjere zaštite, poput obavijesti koje će se slati osobama koje su možda bile u kontaktu s računom uklonjenim zbog seksualnog iznuđivanja te skrivanje gumba za poruke na profilima maloljetnika kako bi se spriječila mogućnost komunikacije s potencijalnim iznuđivačima.
Reakcije na ovu inicijativu su podijeljene. Dok neki pozdravljaju korake koji se poduzimaju za zaštitu mladih na društvenim mrežama, drugi ističu da bi uvođenje end-to-end enkripcije moglo otežati borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece. Ipak, većina se slaže da je važno nastaviti razvijati i implementirati mjere koje će osigurati sigurnije online okruženje za sve korisnike, posebno mlade.
Njemačka donosi zakon koji će olakšati promjenu spola
Njemački parlament usvojio je novi zakon koji značajno olakšava procese zakonske promjene imena i rodnog identiteta. Ovaj “Zakon o rodnom identitetu” dobio je široku podršku vladajuće koalicije iako su rasprave bile emotivne.
Prije ovog zakona, osobe koje su željele promijeniti svoj spol morale su dobiti odobrenje od dva psihijatra specijalizirana za transseksualizam, a sud bi konačno odlučio o dopuštenosti promjene. Međutim, novi zakon donosi značajne promjene.
Sada odrasle osobe od 18 i više godina trebaju samo tri mjeseca prethodne obavijesti vlastima prije promjene spola. Postupak odabira novog spola postaje jednostavan, s mogućnošću izbora između tri opcije koje nudi njemačko zakonodavstvo. Nakon toga, godinu dana nije dopuštena daljnja promjena ili poništavanje.
Za osobe između 14 i 18 godina, promjenu imena ili spola moraju odobriti roditelji ili skrbnici. U slučaju odbijanja, podnositelj zahtjeva može se obratiti Obiteljskom sudu radi poništenja odluke. Za osobe mlađe od 14 godina, zahtjev moraju podnijeti roditelji ili skrbnici u njihovo ime.
Odluka o dopuštanju ulaska u javna mjesta, poput teretana i svlačionica, i dalje ostaje u rukama uprave tih mjesta. Važno je napomenuti da novi zakon utječe samo na pravne procedure, a ne mijenja pravila kirurških zahvata vezanih uz promjenu spola. Ova promjena zakona predstavlja značajan korak prema većoj pravnoj zaštiti i priznavanju prava transrodne zajednice u Njemačkoj.
Foto: Profimedia.hr