Zanemarujete li uvijek iznova ritual hidratacije kože, vaša tridesetogodišnja koža može izgledati kao da joj je šezdeset. Zato vam otkrivamo stručne savjete što je bolje ne činiti želimo li sačuvati mladost i ljepotu (a time i normalnu razinu vlažnosti) kože.
Greške u hidrataciji kože
Ne pijete vodu!
Možete staviti tone hidratantnih krema na kožu, ali sav vaš trud bit će uzaludan ako ne pijete vodu. Hidrofiksanti sadržani u kozmetičkim proizvodima doista privlače vlagu, ali je ne uzimaju iz zraka, već iz našeg tijela: krvotoka i međustaničnog matriksa. Ako tijelo ne dobiva dovoljno tekućine, ono jednostavno neće dati dragocjenu vodu pokrovnim tkivima (moguće je živjeti sa suhom kožom, ali je vrlo teško živjeti sa zgrušavanjem krvi i trombozom). Važna komponenta njege kože je režim pijenja vode! Odmah da naglasimo, riječ je o čistoj pitkoj vodi, dok kava, čaj, sokovi, smoothieji itd. ne smatraju se tekućinama za hidrataciju (neke od njih općenito dehidriraju tijelo – posebno se to odnosi na jak čaj, kavu i alkohol).
Držite se pravila “turske kave”: jedna mala šalica ovog napitka izbaci čašu tekućine iz organizma, zbog čega se poslužuje uz čašu čiste vode.
Ali i ovdje je važna mjera: pijete li pet litara vode dnevno, ništa se ne može postići osim neravnoteže mineralnih soli i uzbudljivog dana na WC-u. Svatko ima svoju normu, a ona se računa po formuli “0,033 puta težina u kilogramima”. Primjerice, oglašenih 1,5 litara dnevno trebala bi popiti žena teška 50 kg, a ako imate nešto više kilograma morat ćete povećati volumen.
Hidratacija i ljeti i zimi
Njegu treba birati prema tipu i stanju kože, a ne prema vremenskim uvjetima. Ljeti je priča razumljivija: vrućina, klima-uređaji i ultraljubičasto zračenje “tope” vlagu iz epidermisa, a ako se sve to nadopuni slanom vodom, onda su uvjeti za razvoj dehidracije idealni. Ali koži je potrebna hidratacija tijekom cijele godine. Čak i na hladnoći, potrebne su joj dvije stvari: hidratacija i zaštita. Hladan zrak sadrži vrlo malo vlage, a grijači uzimaju posljednje kapi i ne trebaju hidratantne kreme, jer se vlaga “može smrznuti” i oštetiti epidermu. Zapravo, nije tako.
Ako ujutro nemate vremena, ritual hidratacije odgodite za večer, a ujutro hidratantnu kremu zamijenite običnom podlogom za šminku. Ako u kozmetičkoj torbici već imate hidratantnu kremu koja odgovara vašem tipu kože, možete je koristiti i zimi i ljeti (dobro je ako sastav sadrži ne samo glicerin, već i hijaluronsku kiselinu ili peptide). Zimi ima smisla nanositi hranjivu kremu s uljima ili za vrlo suhu kožu (ipak, indicirano je u bilo koje doba godine), ili ako ćete provoditi puno vremena vani (kao zaštitu od niskih temperatura).
Koristite samo proizvode protiv starenja kože
S godinama se razina hidratacije kože smanjuje, no u isto vrijeme nakon 30. godine većina nas po defaultu prelazi s hidratantne na anti-age njegu. Vrijeme je da kažemo da praktički nikakva njega ne djeluje na dehidriranu kožu: čak ni vrlo skupi anti-age proizvod neće se očitovati ako tkiva nemaju dovoljno vode. Tekućina je neophodna za normalno funkcioniranje stanica, a ako je nema dovoljno, nema ni govora o obnovi (a još više o stimulaciji). Stoga, ako je koža dehidrirana, ne morate početi s izglađivanjem bora, već s hidratacijom. Njegu protiv starenja najbolje je kombinirati s hidratacijom (primjerice, lifting kremu nadopunite maskom s hijaluronskom kiselinom, ekstraktom aloe i vitaminima).
Ne vlažite masnu kožu
Dehidrirana koža, čak i ako nije jako masna, često se počne sjajiti. Počinjemo se boriti protiv ove pošasti uz pomoć alkoholnih tonika i maski od bijele gline. Zbog toga masni sjaj postaje još intenzivniji, ali tome se dodaju komedoni i prištići, koje nadopunjuje užasan osjećaj zatezanja nakon umivanja vodom i, na kraju, pilinga. Proces se jednostavno objašnjava: kada koža počne osjećati nedostatak vlage, žlijezde lojnice, pokušavajući sačuvati njihove ostatke, počinju intenzivno proizvoditi lipide. Lice blista, a mi se pokušavamo nositi s tim. Upravo to tada doživljavamo kao pobjedu nad masnim sjajem, jer proširene pore znače nedostatak lipida i signal za rad ─ inače sve što ostane ispari kroz isušenu epidermu. Rezultat je dehidrirana koža.
Oslanjate se na ulja
Mnogi od nas vjeruju da što je krema gušća, masnije i bogatije teksture, to ona bolje hidratizira. Zapravo, uobičajeni uzrok gustoće teksture su ulja koja ne hidrofiksiraju. Ulja su nutritivne komponente koje donekle održavaju razinu vlage u tkivima, ali je ne povećavaju. Ulja uglavnom nisu hidratantni sastojci i beskorisno se oslanjati na kremu obogaćenu njima (ili čak tubu “baznog” ulja kupljenu u drogeriji). Ako baš želite “prirodno”, potražite proizvod s uljima i dodacima za zadržavanje vlage (hijaluronska kiselina ili hitozan) u isto vrijeme: tada će proizvod zadržati vlagu iznutra i spriječiti njezino isparavanje izvana. Hidratantni učinak također ne ovisi o teksturi proizvoda: lagani gel može pomoći čak i bolje od masnog balzama – sve je u sastavu.
Foto: Pexels