Tražite rješenje za žutu i umornu kožu koje čini da izgledate barem 10 godina starije? Evo što preporučuju dermatolozi.

Održavanje zdrave, blistave kože može biti izazov, pogotovo ako vaše lice izgleda umorno i imate neki čudan žuti pigment. Ovo stanje može biti uzrokovano različitim čimbenicima – od zdravstvenog stanja do načina života i navika. Jedino nas veseli što je to stanje koje možete lako promijeniti, a kako to učiniti, pitali smo dermatologe.

Zašto koža postaje žuta i umorna?

Ovo stanje nastaje zbog gubitka tena i ukupne vitalnosti kože i često se razvija s godinama. Obično pogađa one sa svjetlijom kožom, uzrokujući promjenu prirodnog tena. “Koža može imati žućkastu/smećkastu nijansu i izgledati dehidrirano, bez sjaja i sivo. Pritom će biti manje prokrvljena i stanjit će se”, kaže američki dermatolog dr. Mian Kiran. Najčešći uzroci ovog stanja su dehidracija i anemija, iako postoji niz drugih štetnih utjecaja i okidača:

Medicinski problem: Žuta koža može biti uzrokovana medicinskim problemom (kao što je anemija).

Manjak vitamina također može uzrokovati blijedu kožu, osobito nedostatak vitamina A, B12, C, D i E.

Pušenje: Pušenje šteti vašoj koži, ubrzava starenje kože, smanjuje proizvodnju kolagena, razgrađuje elastična vlakna kože, stvara slobodne radikale, sužava krvne žile i smanjuje vitamine i hranjive tvari u koži.

Stres: Stres i nedostatak sna drugi su čimbenici načina života koji mogu dovesti do blijede kože. Manjak sna negativno utječe na tijelo, mijenja razinu hormona, a posljedice hormonskih fluktuacija izravno su vidljive na našem licu.

Pretjerano izlaganje suncu: Nije tajna da fotostarenje, prerano starenje kože uslijed dugotrajnog i opetovanog izlaganja suncu (UV svjetlu), može imati negativne učinke na kožu. Karakteristike fotostarenja uključuju fine i grube bore, promjene u pigmentaciji, grubu teksturu kože, paukaste vene, crvenilo i mrlje, opuštenost i gubitak elastičnosti kože, kao i blijedu kožu.

Dehidracija: Ako vam je potreban još jedan razlog da pijete dovoljno vode, blijeda i umorna koža je jedan od njih, jer dehidracija može uzrokovati da koža izgleda bolesno.

Prvi korak je da sagledate svoj stil života. Razmislite spavate li dovoljno, pijete li vode… Ako je odgovor potvrdan, ne mijenjajte navike i čekajte rezultat. Zatim pogledajte kakav je vaš urin. Ako je tamne boje, onda ste sigurno dehidrirali i vrijeme je da počnete piti više tekućine, te djelovati lokalno na kožu i hidratizirati je. Dr. Mian također savjetuje da pregledate svoju prehranu kako biste bili sigurni da unosite dovoljno hranjivih tvari. “Pobrinite se da jedete dobro uravnoteženu prehranu, s puno šarenog voća i povrća.” Na primjer, crvena paprika i zeleni špinat izvrsni su izvori vitamina A i željeza. Povećanje unosa vitamina C također može ukloniti žutilo s kože.” Osim toga, kaže da vježbanje može biti od velike pomoći. Protok krvi koji se povećava kada vježbamo može pomoći u isporuci svježih hranjivih tvari vašoj koži i potaknuti protok limfe. Rezultat je koža zdravog, ružičastog sjaja.

Kako njegovati ovakvu kožu?

Nakon što riješite svoje životne navike, važno je procijeniti svoju rutinu njege kože. Ako kožu ne hidratizirate pravilno, to će dovesti do žućkastog, blijedog tena. Evo kako to popraviti:

  • čišćenje lica dva puta dnevno, ujutro i navečer
  • piling kože dva puta tjedno
  • svakodnevno toniranje kože i hidratacija
  • svakodnevno nošenje kreme za zaštitu od sunca

Ako su učinci ove rutine prespori za vas, možete se raspitati o tretmanima kao što su laseri i svjetlosni uređaji, mikroiglice i kemijski pilinzi koji također mogu pomoći u pomlađivanju kože, povećanju stvaranja kolagena i obnavljanju stanica.

Rješenje za žućkastu i umornu kožu: Kada je vrijeme za pomoć profesionalaca?

Ako je vaša koža tjednima žućkasta, vrijeme je da posjetite liječnika jer možda postoji dublji medicinski problem. “Ako se dobro uravnoteženo hranite, dovoljno spavate i pijete dovoljno vode, a još uvijek imate blijedu kožu, posjet liječniku je dobra ideja”, dodaje dr. Mian. “Određena hormonska neravnoteža, zatajenje jetre ili druga gastrointestinalna stanja mogu uzrokovati žutu kožu, u kojem slučaju bi bio opravdan pregled.”

Foto: Pexels