Složit ćete se, došlo je vrijeme da u prošireni kućni raspored uzrokovan viškom vremena ubacimo i čitanje kao hobi.
Uhvatimo se svih onih književnih naslova za koje ‘nikada nismo imali dovoljno vremena’ ili samo proširimo vlastitu listu ‘pročitanih’ naslova. Obzirom na situaciju tržište se prilagodilo konzumiranju kod kuće pa tako i brojni hrvatski izdavači nude opciju dostave knjiga na kućnu adresu, a neke od njih su trenutno i na popustu. Pročešljali smo njihove online ponude i sastavili listu knjiga koje vrijedi pročitati u ovom trenutku.
Lea Horvat: Nepraktični savjeti za kuću i okućnicu
O knjizi:
Svakodnevica ima brojna lica. Mijenjanje pelena, vožnja dizalom, čitanje, šivanje, kupovanje u supermarketu – stvari koje radimo svaki dan nevidljive su i nevažne, toliko bliske da ih i ne primjećujemo, a opet su tu, bilo da ih ponavljamo ili im pružamo otpor, određuju nam živote. O svakodnevnim praksama življenja nije lako pisati, no povjesničarka svakodnevice Lea Horvat na to se odvažila i u zbirci popularnoznanstvenih eseja Nepraktični savjeti za kuću i okućnicu: feministička čitanja ženske svakodnevice uspjela pokazati koliko su svakodnevne prakse povezane sa ženskim životima.
Kad se idući put budete vozili dizalom, spuštali stepenicama, kad obučete majicu cvjetnog uzorka ili odlučite pospremiti kuhinju, sjetit ćete se knjige Lee Horvat Nepraktični savjeti za kuću i okućnicu: feministička čitanja ženske svakodnevice .
Miljenko Jergović: Herkul
O knjizi:
Godina je 2020-i-neka, Hrvatska je i dalje članica Europske Unije, no njezino je gospodarstvo na koljenima, turizam se urušio zbog prekomjerne gradnje i epidemije trbušnog tifusa za koji su neprovjereno optuženi islamski teroristi. Jedina svijetla točka i dalje je nogometna reprezentacija, koja žanje uspjeh za uspjehom. General, veteran i heroj ratova u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj Anto Gavran, zvan Ćumur, u svojoj velebnoj kući na jadranskoj obali u mjestu Brižnik daje intervju upravo na dan važne nogometne utakmice između reprezentacija Hrvatske i Srbije. Istovremeno nakon više od trideset godina izbjeglištva i upornog izbjegavanja povratka u Sarajevo uspješni grafički dizajner i njegova supruga arhitektica odlučuju svojim jaguarom prvi put doći na odmor na jadransku obalu. Te večeri, na magistrali koja prolazi kroz Brižnik, dogodi se nesreća, s kojom započinje odvijanje jedne strašne, neželjene povijesti.
Herkul Miljenka Jergovića ubojita je, opominjuća satira kontra svakog, a posebno domaćeg, nacionalizma i lokalnog fašizma. Ovo je knjiga koja je i mračna i smiješna, knjiga iz koje nam iskače nevoljna budućnost svijeta.
Jorge Bucay: Klasične priče da se bolje spoznaš
O knjizi:
Malo je autora koji poznaju terapeutsku moć priča i njihovu sposobnost da nas vode samospoznaji poput Jorgea Bucaya. Još od pamtivijeka u pričama se susrećemo s najdubljim mislima i osjećajima ljudskog roda, ali i s vrijednostima i spoznajama na kojima počiva društvo u kojem živimo. Tim dragocjenije su one koje nam se obraćaju iz davnine.
Od Odisejevih pustolovina, preko Ružnog pačića, Crvenkapice i Trnoružice, pa sve do Pinocchija i Male sirene, u Klasičnim pričama poznati argentinski psihoterapeut prepričat će nam petnaest svima znanih pripovijesti i pomoći nam da bolje razumijemo ono što i dan-danas pokreće naše djelovanje, baš kao i ono što nas koči na našem putu prema sretnijem životu.
Esther Parel: Parovi u zatočeništvu
O knjizi:
Moderni nam romantični odnosi obećavaju donijeti sve – cjeloživotno zajedništvo, prisnost i erotsku žudnju. No stvarnost je takva da je teško željeti ono što već imamo, te se naša težnja za ostvarivanjem sigurne ljubavi sukobljava s potragom za strašću. A prečesto baš ono što je potaknulo vezu – požuda – postaje ključan sastojak koji nam na duge staze nedostaje. Mudra, duhovita, te eksplozivno originalna, Parovi u zatočeništvu senzacionalna je knjiga koja bi lako mogla preobraziti način na koji živite i volite, te ključan priručnik za uspješnu monogamiju.
Louisa May Alcott: Male žene – Knjiga prva
O knjizi:
Već naraštajima čitateljice i čitatelji zaljubljuju se u sestre March i Male žene, najomiljeniji i najdugovječniji roman Louise May Alcott. Upoznajemo ih bliske i zajedno: darovitu Jo, buduću književnicu, krhku i tragičnu Beth, prelijepu Meg, te razmaženu i romantičnu Amy. Pratimo ih dok se bore s nedaćama i neizvjesnostima koje prate odrastanje u Novoj Engleskoj, u vrijeme Američkoga građanskog rata. Nije tajna da je Alcott roman napisala prema događajima iz vlastitog života. U obitelji Bronsona Alcotta, reformista i abolicionista, koja se družila s poznatim književnicima Ralphom Waldom Emersonom, Henryjem Davidom Thoreauom i Nathanielom Hawthorneom, Louisa je sebe i sestre nerijetko uzdržavala „ženskim poslovima“, radeći kao švelja, pralja i sluškinja. Uskoro je shvatila da može više zaraditi pisanjem. Male žene donijele su joj trajnu slavu i bogatstvo, a pritom su bile daleko od „djevojačke knjige“ kakvu je od nje tražio izdavač. To je roman koji istražuje neprolazne teme: ljubav i smrt, rat i mir, sukob osobne ambicije i odgovornosti prema obitelji, te sraz Amerike i Europe.
Zrinka Paladino: Rupa
O knjizi:
Pred nama je proza, fragmentarna i britka, referira se izravno na konkretnu stvarnost, sučeljava nas s konkretnim imenima i situacijama, postavlja bitna pitanja, nužna za svako ozbiljnije funkcioniranje tzv. javnosti u širokom rasponu od humora do očaja i nemoći, pri čemu je iznimno važan element privatnosti, potpune izloženosti autorice i najbliskijeg joj okružja… Zrinka Paladino dosad je učinila mnogo malih ili nešto većih koraka. Ova knjiga svjedoči o prijeđenu putu, ali i poručuje da se ne smije stati, pristati, odustati. Da budućnost ima smisla jedino ako se za nju želimo izboriti. Hoćemo li znati – nije pitanje. Rupa je tu da nam osvijetli put prema izlazu iz rupe, rupe koju je svaki od ovih tekstova učinio manje mračnom, manje opasnom, manje tragičnom ili tragikomičnom.
Pred nama je, dakle, knjiga koja budi užitak otpora i nepristajanja na teror banalnosti, arogancije, pohlepe, jer užitak je – lako je to zaključiti – u djelovanju a ne u pasivnosti, u prepuštanju predatorskim mehanizmima političkih konstrukata s tzv. „demokratskim legitimitetom“ izbornih inženjeringa i postizbornih krijumčarenja.
Maya Angelou: Znam zašto ptica u kavezu pjeva
O knjizi:
Prva od šest autobiografskih knjiga kultnog statusa, Znam zašto ptica u kavezu pjeva, njezina je najupečatljivija knjiga memoara i prvi je put prevedena na hrvatski jezik. Briljantno napisano štivo i dokument vremena, u jednakoj mjeri dirljivo i nadahnjujuće. Poetična i snažna, istodobno puna radosti i boli, puna tajni i uspomena, knjiga koja će vas i nasmijati i naježiti i rasplakati. Jednako inspirativna za mlade kao i za odrasle čitatelje, ovo je knjiga o odrastanju, u svakom smislu te riječi. Jedan od vrhunaca svjetske literature, i nezaobilazna nositeljica ženskog, ali i ljudskog glasa, u izvrsnom prijevodu Željke Gorički.
Dave Evans, Bill Burnett: Dizajniraj svoj život
Ako niste sasvim zadovoljni svojim životom i priželjkujete promjenu – bolje odnose, novi posao, upis na pravi fakultet ili jednostavno više slobodnog vremena – Bill Burnett i Dave Evans, dva profesora s prestižnog sveučilišta Stanford, mogu vam pomoći. Oni su na svom vrlo uspješnom kolegiju „Dizajnirajte svoj život“ osmislili i u praksi iskušali niz logičnih i dobro osmišljenih koraka i alata koji će vas dovesti do odgovora na pitanje što zapravo želite u životu i kako to postići. Na stvarnim životnim primjerima pokazuju zamke u koje svi upadamo krećući se prema svome cilju, te daju savjete kako ih zaobići ili iz njih nešto naučiti. Iako se ti alati mogu primijeniti na sva područja života, posebno su učinkoviti ako želite otkriti u čemu ste zaista uspješni te pronaći posao iz snova i – dobro zarađivati. Autori pružaju putokaz prema karijeri koja je u skladu s vašim vrijednostima – a na vama je da ga usmjerite tamo kamo želite.
Bill Burnett i Dave Evans, ugledni su profesori s prestižnog sveučilišta Stanford koji zajedno drže vrlo uspješni kolegij „Dizajniraj svoj život“. Burnett je studirao produkt dizajn na Stanfordu, dobitnik je nekoliko nagrada i surađivao je s prestižnim kompanijama kao što su Apple i Hasbro te ima prijavljenih nekoliko patenata, a osim kao profesor, bavi se i raznim start-upovima. Evans je studirao mehanički inženjering na Stanfordu što je nadopunio diplomom iz kontemplativne duhovnosti.
Moja borba, prva knjiga
O knjizi:
U prvom tomu heksaloga Moja borba Knausgård bolnom iskrenošću govori o djetinjstvu, adolescenciji, obitelji, svojim pokušajima razumijevanja oca koji se naglo pretvorio od obiteljskog čovjeka kratka fitilja u razvedenog alkoholičara. Preispitujući očevu smrt autor istodobno preispituje i svoju ulogu u novozasnovanoj obitelji, potpuno se otkriva i mrvi svoju egzistenciju do elementarnih dijelova te stvara jedinstvenu priču o malim i velikim borbama s kojima se svi suočavamo u životu.Kritičar The New Republica sjajno sažima doživljaj Knausgårdovog djela i piše da je to „kao da otvoriš tuđi dnevnik i u njemu nađeš svoje vlastite tajne“.
André Aciman, Zovi me svojim imenom
O knjizi:
Zovi me svojim imenom je roman američkog autora Andréa Acimana u čijem je središtu razvoj romantične veze između intelektualno nadarenog i radoznalog 17-godišnjeg, američko-talijanskog, židovskog dječaka po imenu Elio Perlman i gostujućeg 24-godišnjeg, američkog, židovskog doktoranda po imenu Oliver u 1980-im godinama u Italiji. Roman je kronika njihove ljetne romanse i dvaju desetljeća koja slijede. Roman Zovi me svojim imenom 2008. godine nagrađen je s Lambda Literary Award, a snimljena je i njegova filmska adaptacija (u režiji Luce Guadagnina i prema scenariju Jamesa Ivoryja), također ovjenčana brojnim nagradama.