Sokovi za detoksikaciju popularni su već dugi niz godina. Na bazi voća i/ili povrća zamjenjuju određene obroke ili se uzimaju za liječenje našeg organizma. Najnoviji trend? Sok od celera. No za što je ovaj napitak, hvaljen zbog svojih detoksikacijskih svojstava, doista koristan?

Zaboravljeno povrće koje se redovito izbjegava na tanjurima postalo je glavni sastojak sokova koji se konzumiraju kao lijek ili u svrhu detoksikacije. A među zdravim trendovima posljednjih mjeseci prednjači sok od celera. Toliko da “neki čak vjeruju da se njegovom konzumacijom mogu izliječiti bolesti poput raka, pretilosti, problema sa štitnjačom i akni, iako istraživanja gotovo da i nema”, upozorava nutricionistica Kim Rose Francis (Kim Rose-Francis) za Healthline. Općenito, detoksikacije ili tretmani sokom od celera – koji općenito traju od tjedan do mjesec dana, u količini od čaše koja se konzumira ujutro na prazan želudac – hvale se zbog toga što obećaju “čišćenje”. Međutim, ovi sokovi nisu čudotvorni napitak.

Detoks sa sokom od celera, povrće koje se izbjegava, a ima puno prednosti

Očito, to ne negira činjenicu da je celer dobro povrće za vaše zdravlje. Kako Vanessa Bedjai-Haddad, dijetetičarka-nutricionistica, objašnjava, celer ima “vrlo malo kalorija, kao i većina zelenog povrća, jer je vrlo bogat vodom (95%) i vlaknima.” Podsjetimo, vlakna olakšavaju crijevni tranzit, održavaju dobro zdravlje naše mikroflore ili čak ograničavaju glikemijski indeks hrane.

Ali također, celer je izvor vitamina, uključujući provitamin A (snažan antioksidans koji se bori protiv slobodnih radikala i potiče obnovu stanica) i vitamina B skupine.

Detoks sokom od celera: koje su  nutritivne prednosti?

No, je li čišćenje sokom od celera tako dobra ideja? Čini se da je tako, odgovara naš stručnjak. “Prednost konzumiranja hrane u tekućem obliku jest to što je možete konzumirati puno i time povećati unos mikronutrijenata. U čaši (250/300ml) imat ćete ekvivalent od tri ili četiri komada voća ili povrća, koji se lakše gutaju i probavljaju od krutog ekvivalenta”, precizira ona.

Ako se voćni sokovi općenito izdvajaju po sadržaju šećera – kojeg nužno nismo svjesni – kod onih od povrća problem uglavnom nastaje. “Postoji određeni interes za konzumaciju povrća u obliku soka jer se jede sirovo i zadržava dosta vitamina.” Pogotovo celer, jer je to namirnica jakog okusa i nećemo je zloupotrijebiti u kuhinji. A u usporedbi sa sirovim povrćem, manje je iritantan za crijeva, mekši je za sluznicu crijeva“, podržava dijetetičarka-nutricionistica. No, valja napomenuti da je za razliku od smoothieja, procijeđeni sok lišen vlakana. Dakle, u slučaju celera, koji se uglavnom sastoji od njega, sok gubi sve hranjive tvari.

Detoks sokom od celera- nema magičnog napitka

Međutim, ako želite iskoristiti sve prednosti soka, popijte ga brzo nakon pripreme (ili otvaranja boce), jer su mikronutrijenti vitamini i minerali koji su vrlo krhki i osjetljivi na zrak, svjetlost i toplinu. Što se lijeka tiče, Vanessa uglavnom govori o marketinškim argumentima, koje ne treba shvatiti doslovno. “Možete pročitati da detoksificira tijelo, pomaže probavi, smanjuje upalu i pomaže pri mršavljenju, stoga morate biti oprezni jer nije riječ o čarobnom napitku. Tijelo je vrlo dobro u detoksikaciji. Sve dok imate zdravu, uravnoteženu prehranu temeljenu na sirovim proizvodima, ne morate raditi ovakve stvari kako biste eliminirali toksine”, naglašava stručnjakinja.

Prije svega, treba napraviti razliku. Izbjegavajte danima konzumirati samo sok od celera kako biste izgubili nekoliko kilograma. To može ugroziti naše zdravlje jer “izlazimo iz uravnotežene prehrane koja tijelu uskraćuje potrebne hranjive tvari (bjelančevine, lipide, ugljikohidrate)” – a njihovo obećanje samo je uljepšavanje. “Kada završimo, vratit ćemo duplo od onoga što smo izgubili”, inzistira stručnjakinja.

Prema njezinim riječima, prednost je brzi unos mikronutrijenata. Ali znajte da također možete imati koristi od povrća ako ga samo uključite u svoju prehranu. “Morate na sok gledati kao na injekciju, brz i učinkovit nutritivni poticaj”, dodaje Vanessa. Iako stručnjakinja napominje da od njegove konzumacije nema štetnih učinaka, inzistira da “problem nastaje kada se sugerira uzimanje soka kao zamjene za obrok”.

Foto: Pexels, Unsplash